KRĀSAS UN SĶIRNES

Zonālās pelargonijas (sauc arī par parastajām pelargonijām) ir iecienītas puķes, kurām ir stāvus augoši stublāji, kas sasniedz līdz 35 cm augstumu. Tās savu popularitāti ir izpelnījušās ar to, ka ir ļoti daudzveidīgi pielietojamas. No maija līdz pat rudenim zonālās pelargonijas veido neskaitāmi daudz vienkāršu, puspildītu vai pildītu ziedu. Ziedi var būt sarkani, kā arī balti, rozā, laškrāsas, persiku krāsā, violetos un oranžos toņos vai pat divkrāsaini. Ziedi sakopoti blīvās ziedkopās. Zonālo pelargoniju lapas ir apaļīgas vai nedaudz robotas, bieži tām ir zīmējums viena tumša apļa formā.

Zonālās pelargonijas ir ļoti jutīgas pret salu, tādēļ ārā tās drīkst iznest tikai sākot no maija vidus. Ja rudenī tās savlaicīgi tiek ienestas telpās, tās spēj labi pārziemot. Ziemošanai pelargoniju dzinumus saīsiniet, lapas likvidējiet un augus novietojiet tumšā vietā. Laistiet visai pieticīgi. Sākot no februāra novietojiet gaišākā vietā un laistiet vairāk. Augus sakopiet, nogriežot sakaltušos dzinumus un lapas.

PIELIETOJUMS

Zonālās pelargonijas sev raksturīgo šarmu piešķir ne tikai puķu stādījumiem, bet arī puķu kastēm un puķu podiem, tādējādi tās ir labi piemērotas stādīšanai puķu kastēs pie logiem, iekārtos puķu podos vai toveros uz terasēm un balkoniem.

Šiem ideālajiem apstādījumu augiem ir daudz dažādu variantu. Sarkanas zonālās pelargonijas izskatās sevišķi pievilcīgi, ja tās tiek stādītas ap zāliena laukumu vēsi zaļā tonī. Taču jūs variet tās maijā stādīt arī starp ziedošām sīpolpuķēm, lai vēlāk pelargonijas varētu aizsegt sīpolpuķu dzeltējošo lapotni.

Dažas zonālās pelargonijas jūs variet iestādīt terakotas podos un novietot tos gar dārza ta-ciņu vai gar ceļu, kas ved uz jūsu mājas ieeju.

Ir neskaitāmi daudz kombināciju iespēju, lai puķu kastēs veidotu kompozīcijas no pelargonijām un citām balkona puķēm.

IDEĀLI PARTNERI

Zonālo pelargoniju atraktīvās lapas un ziedu krāsu lielā daudzveidība padara zonālās pelargonijas par lielisku partneraugu daudzām viengadīgajām vasaras puķēm, piemēram, petūnijām (Petunia sp. hibrīdi) visdažādākajās krāsās, zilajām zemajām lobēlijām (Lobelia erinus) un dzeltenām samtenēm (Tagetes sp. sugas un bibrich).

Elegantus stādījumus baltā krāsā iespējams izveidot, kombinējot baltas pelargonijas ar augsto meža puķutabaku (Nicotiana sylvestris) un baltajām un karaliskajām lilijām candidum un Lilium regale).

Noēnotus, tumšus dārza stūrus jūs variet darīt gaišākus, iz-mantojot traukos augošas sarkanas un baltas pelargonijas. Sevišķi burvīgi izskatās trauki, ja tajos līdzās pelargonijām pār malu nokareni aug parastā efeja (Hedera helix) ar sīkām lapiņām.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Pelargoniju pavairošana ar spraudeņiem. Augustā nogrieziet pietiekami garus galotņu spraudeņus, griezienu izdarot zem trešās lapas.
 • Likvidējiet visas zemākās lapas, kā arī visus pumpurus un ziedus, jo tie atņem spraudenim spēku. Atstājiet tikai divas augšējās lapas.
 • Dēstu substrātam piemaisiet nedaudz smilšu un pēc tam iepildiet augsni puķu podā, kurā izurbiniet apmēram 5 cm dziļas bedrītes.
 • Spraudeņus saspraudiet zemē un piespiediet. Pēc tam labi aplaistiet. Podu novietojiet uz paliktņa. Apsakņojiet siltā un gaišā vietā.
 • Jaunu lapiņu parādīšanās liecina, ka spraudeņi ir apsakņojušies. Tad tos variet pār-stādīt atsevišķos podiņos un novietot saulainā vietā.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

 • Maijā iegādājieties kompaktus stādus puķu podos ar 10 cm diametru. Izvēlieties augus ar svaigi zaļām lapām, kuriem jau ir mazliet iekrāsojušies ziedi.
 • Nepērciet pelargoniju stādus, kas izstīdzējuši gari, vai tādus, kuriem lapas ir nodzeltējušas vai plankumainas.
 • Zonālās pelargonijas mīl saulainu vietu, tomēr tās labi zied arī pusēnas apstākļos.
 • Caurlaidīga augsne. Laba augsnes drenāža palīdz izvairīties no daudzām slimībām. Lai krāšņi ziedētu, pelargonijām nepieciešama bagātīga apgāde ar barības vielām.
 • Pēc augu izstādīšanas nokniebiet tiem galotnes. Tas veicina sānu dzinumu un līdz ar to vairāk ziedu veidošanos.
 • Traukos augošas zonālās pelargonijas mēslojiet apmēram vienu reizi nedēļā, laistāmajam ūdenim pievienojot balkona puķu mēslojumu.

STĀDĪŠANA

Pelargoniju jaunstādus iegādājieties aprīlī/maijā, taču ārā izstādiet (attēlā pa labi) tikai sākot no maija vidus, jo zonālās pelargonijas viegli nosalst vēlīnajās salnās.

MĒSLOŠANA UN PAVAIROŠANA

Dārzā augošās zonālās pelargonijas mēslojiet reizi trijās līdz četrās nedēļās, traukos augošos augus, turpretim, reizi nedēļā. Regulāri likvidējiet pārziedējušos ziedus un nodzeltējušās lapas. Augustā pavairošanas nolūkā no-grieziet galotņu spraudeņus.

PĀRZIEMOŠANA

Augus iespējams pārziemināt telpās 5-10°C temperatūrā. Ziemošanas laikā laistiet reti.

Der zināt! Vēlu rudenī dārzā augošās pelargonijas jūs variet izrakt, iestādīt puķu podos ar pie-mērotu puķu augsni un pārziemināt kādā no sala pasargātā telpā.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsPIKANTAS LAPAS UN ZIEDI – TIMIĀNS
Nākamais rakstsKAS IR SAKŅU NEMATODES – PROFILAKSE UN APKAROŠANA
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.