Ziemā, kad vasarā uzņemto vitamīnu rezerves pakāpeniski izzūd, zaļumu audzēšana uz palodzes būs lielisks veids, kā nodrošināt sevi ar vērtīgām vielām, kā vairot enerģiju un stiprināt savu veselību.

Ko audzēt?

 1. Loki ir pats vienkāršākais garšaugs un zaļums ko audzēt pavasarī uz palodzes. Loku audzēšanai derēs visparastākie sīpoli, bet der zināt, ka ir arī speciāli loku sīpoli – maziņi, kas lokus izaudzē tievus un garus.
  Loki ir īpaši veselīgi un derēs kā piedeva salātiem, biezpienam, omletei vai veselības dzērienam – ar svaigiem garšaugiem, sāli un pipariem sajauktam kefīram. Vislabāk lokus audzēt augsnē, bet vari to darīt arī tikai ūdenī.
  Ņem vērā, ka zemē vai ūdenī jābūt mazākajai daļai sīpola;
 2. Zirņu asni ir maigi, saldi un garšīgi, kad tie tiek audzēti no cukurzirņu sēklām. Tā kā zirņu sēklas ir palielas, tos svarīgi pirms sēšanas izmērcēt, lai asniņš var veiksmīgi izspraukties un uzdīgt.
  Kad zirnīši ir paaugušies jau apmēram 4-5 centimetru garumā, tos droši var sākt ēst, tomēr var paaudzēt arī garākus. Ēd tāpat, plūcot no kastītes, vai pievieno salātiem;
 1. Kressalātiem ir izteikta spēcīga garša. Tie ir vienkārši kopjami, un kressalātus var audzēt gan zemē (lielāku zaļumu audzēšanai) vai arī tos var diedzēt uz mitras salvetes vai marles – dīgstu iegūšanai.
  Audzējot uz salvetes vai marles, īpaši jāskatās, lai tie nepelē – uz gaišā pamata pelējumu nebūs tik vienkārši pamanīt;
 2. Saulespuķu sēklas esam raduši ēst tāpat vai pievienot salātiem, tomēr saulespuķu asni ir ļoti veselīgi. Tie ir olbaltumvielām un minerālvielām bagāti un satur kaudzi vitamīnu. Augšanas procesā interesanti vērot, kā asniņi pāršķeļ melnās sēkliņas un tās nolobās. Ņem vērā, ka saulespuķu sēklas, lai arī palielas un cietas, nav jāmērcē;
 3. Ir pieejami vairāki bazilika veidi, kuri atšķiras pēc krāsas, aromāta, kā arī lapu izmēra. Baziliks ar zaļām lapām lielākoties ir izturīgāks un ātrāk aug, savukārt sarkanlapu bazilikam patīk labi drenēta augsne.
  Baziliks nav kaprīzs augs, viss, kas nepieciešams – laicīgi to aplaistīt;
 4. Piparmētras uz palodzes jūtas “kā mājās”. Salīdzinoši vienkāršs augs, kura vienīgās vajadzības ir labs apgaismojums un regulāra laistīšana.
  Audzēšanai telpās var izvēlēties jebkuru piparmētru šķirni;
 5. Ja spinātu sēklas ir pareizi iesētas, tad spināti ir pieticīgi un vienkārši kopjami. Spinātu sēklas pirms sēšanas ir jāizmērcē, pēc tam jāizžāvē un jāsēj ne pārāk dziļi – lai asniem pietiktu spēks izlauzties virs zemes. Spinātiem nepatīk bagātīga laistīšana.