ciklamena3-768x552.jpg" alt="" width="640" height="460" srcset="https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/12/ciklamena3-768x552.jpg 768w, https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/12/ciklamena3-300x216.jpg 300w, https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/12/ciklamena3.jpg 960w" sizes="(max-width: 640px) 100vw, 640px" /> pixabay.com
Esi plānojis kādu telpaugu uz svētkiem, bet nezini kādu izvēlēties. Kurš gan nevēlas skaistumu savās mājās! Cēlu, zaļu un krāsainu, trauslu telpaugu, kurš tikai paspilgtinātu tavas istabas interjeru. Un ja sniegu Ziemassvētkos nesola, tad balta alpu vijolīte to aizstās un ja tomēr būs kupenas tad balta alpu vijolīte tikai paspilgtinās dabas parādību aiz loga. Musudarzs.lv iesaka Jums izvēlēties tieši šo telpaugu kurš paspilgtinās tavas istabas žurnālgaldu vai loga palodzi.
Ciklamena, ko ikdienā saucam arī par alpu vijolīti neapšaubāmi ir viens no pazīstamākajiem un joprojām populārākajiem telpaugiem, ko bieži vien gan iegādājamies kā īsi laiku priecējošu dāvanu. Ja vēlaties, lai audziņš jūs priecē daudzus gadus, mēģiniet atrast no sēklām tepat Latvijā audzētus stādus, vai arī pieskaņot apstākļus alpu vijolītes labsajūtai.

Ciklamenu raksturo tumši zaļas nelielas lapas biezā cerā, kas aug tieši no guma un visdažādāko krāsu ziedi ar lapiņām,  pagarām peļu austiņām mīkstā 10 cm garā kātā. Ja savulaik vecmāmiņu palodzes rotāja visbiežāk rozā un balti ziediņi, mūsdienās atradīsiet visdažādākos hibrīdus. Ciklamenu ziedēšana parasti ir ziemas mēnešos. Dabiskā augšanas vide ir Dienvideiropa, Vidusjūras reģionos. Augsne ciklamenām patīk viegli sārmaina un bagātīga ar barības vielām. Pamatā lapu trūdzeme plus smilts piejaukums. Alpu vijolītēm patīk vēsums un karstumā tās visticamāk nometīs lapu rotu, kam gan nevajadzētu bet par iemeslu ar slaidu loku iemest augu atkritumos. Esiet pacietīgi, iestājoties vēsākam laikam, tās var atkal pamosties.

Paaugstināts gaisa mitrums, bet lūkojiet, lai nemirktu guma virsējā daļa – auga cera pamatne. Vislabāk gaisa mitrumu nodrošināt, podu novietojot uz ūdens paplātes ar oļiem, lai tas nemirktu. Augšanas periodā nodrošiniet augam gaišu vietu, bet ne tiešus saules starus. Ziemeļu palodze ir ideāla. Pēc noziedēšanas, kad augs sāk nokalst, var nolikt to tumšākā vietā. Vasarā alpu vijolītei patiks ēnains dārza stūris, jāraugās vien, lai tā lietū nepārmirktu.

Augšanas periodā jālaista regulāri, neļaujot zemei iežūt kā arī augu nepārlaistot.  Ieprieciniet savu ciklamenu ar sniega pikas veldzi. Kad lapas nokalst un puķe dodas miera periodā (2-3 mēn.) – augu tikpat kā nelaista. Laistīt tikai zemi, neļaujot ūdenim nokļūt uz guma. Augšanas periodā reizi divās nedēļās telpaugu mēslojumu, kurā nebūtu pārāk augsts slāpekļa saturs. Ja pienācis brīdis, kad auga sīpols podam kļuvis par lielu vai arī jānomaina zeme, pārstādiet, sīpolu atstājot nedaudz virs augsnes virsmas.

Ielāgo! Ciklamena ir indīgs augs, ja tādu iegādājaties, lūkojiet, vai četrkājainie draugi neizrāda interesi.