Foto: pixabay.com

Daudzi, drošvien, ir pamēģinājuši no sēkliņas izaudzēt citrona vai apelsīna kociņu. Citiem tas ir sanācis labi un aug vel joprojām, bet citiem kociņš nīkuļo un negrib augt. Vai arī ja kociņš ir un veselīgs, tad augļi kā nav, tā nav. Musudarzs.lv jums pastāstīs īsi un konkrēti par to kā audzēt citrus koku, kas būtu jāievēro un cik daudz pacietības un rūpes tas prasa.

Ja vēlaties sagaidīt ražu, būs jālūkojas pēc tam paredzētām šķirnēm no kurām dažas būs tikai dekoratīvas, bet no citām varat arī sagaidīt paša audzētus citrusaugļus, ko galdā likt.  Kā telpaugi piemērotāki ir citroni un citi skābie citrusi, tiem arī augļus sagaidīsiet ātrāk un vieglāk.

Augsni izvēlēties labi drenējošu, kādu izmanto telpaugiem. Vislabāk patīk saulaina vieta, vislabāk dienvidu puses logs un vidēji mitrs gaiss. Vasarā var turēt ārā, bet ziemā vēlams papildus apgaismojums dienā vismaz 6 stundas, ja vēlaties sagaidīt savu citrusa kociņu kā telpaugu uzziedam. Ja ziedus un augļus negaidat, tad neuztraucieties, citrusi piemērojas arī mazāk gaišām vietām. Vasarā iznesot kociņu ārā, izvairieties no spējas klimata maiņas! Tāpat rudenī vispirms augu paturiet pāris nedēļas ēnainākā vietā un tikai tad ienesiet istabā. Istabas temperatūra ap 18+ oC ir ideāla. Apkures sezonas laikā rūpējieties par mākslīgu gaisa mitruma paaugstināšanu. Jālaista regulāri, starp laistīšanas reizēm zemei viegli jāapžūst. Ja augs mirks ūdenī, sāksies sakņu puve. Dzeltējošas lapas norāda, ka kociņš ir pārlaistīts, bet, ja tās nobrūnē, tad laiks ūdens daudzumu palielināt. Citrusiem patīk ar slāpekli bagāts mēslojums. Mēslošanai piemēroti būs arī lielākā daļa telpaugu mēslojumu, kā arī instrukcijās rakstītās devas.

Pārstādot neliekat podā zem zemes oļu kārtu, labāk podu novietojiet uz oļu paplātes, lai nekrātos liekais mitrums. Iegādājoties citrusu, lūkojieties, lai kociņš podā nav iespiests – citrusu saknēm vajag samērā plašu augšanas telpu, lai augšanas perioda ietvaros tās nekļūtu iespiestas.

Kociņu, protams, var izaudzēt no sēklas, bet vai sasniegsiet vēlamo rezultātu? Labāk iegādājieties jau potētu kociņu.

Ja vēlaties, lai kociņš ražo augļus, pašiem vien būs jāapputeksnē,  – telpās taču kukaiņi nedzīvo! To izdarīt var mēģināt ar mīkstu otiņu. Tomēr lielāka garantija, ka augļus ražos audzētavās uzaudzēti citruskociņi, nevis no sēklām pašaudzēti. Citrusu ziedēšana ir atkarīga no šķirnes kā arī klimata. To var paaugstināt siltajā periodā augu iznesot ārā saulainā, no klimata izmaiņām pasargātā vietā.

Nevajadzētu uztraukties, ja augs nomet daļu augļu, – citrusi bieži vien ierieš lielāku daudzumu augļu, nekā spēj nogatavināt.

Citrusus var arī laist atpūtā, pat, ja ieriesušies augļi. Temperatūrai jābūt ap 13 grādiem un zeme jātur gandrīz sausa. Tādā veidā kociņu var apmānīt, – atsākot laistīt, augs domās, ka ir pavasaris un uzziedēs.