Timiāns ir lielisks augs, jo tas ievērojami interesantāku padarīs ne tikai jūsu dārzu, bet arī virtuvi. Ir daudz timiāna ģints sugu un šķirņu. Viens no iedalījuma veidiem izšķir divas timiāna (mārsila) grupas — stāvus augošus puskrūmus un ložņājošus zemsedzes augus.

Pie stāvus augošām timiāna sugām pieder parastais mārsils jeb dārza timiāns un tā šķirnes, kā arī no tā iegūtie dažādie hibrīdi.

Šie augi lieliski iederas ne vien garšaugu dārzā, bet tie ir izcili piemēroti art citām interesantām dārza vietām, piemēram, celiņu un kāpņu ieskaušanai.

Ložņājošās timiāna sugas ir ļoti iecienītas kā smaržīgi zemsedzes augi un zāliena aizvietotāji vietās, kas atrodas pilnas saules apstākļos. Šie augi ļoti labi aug ari akmeņdārzos, pie sausiem mūriem un pat dažādās akmens puķu kastēs. Arī tos var izmantot kā garšaugus, tomēr to aromāts ir nedaudz maigāks par dārza timiāna aromātu.

Timiāna augi savu smaržu izplata tad, ja tiek aizskartas to lapas. Šī iemesla dēļ, ja regulāri vēlaties baudīt to ne-uzmācīgo aromātu, novietojiet augus podos netālu no virtuves durvīm vai līdzās terasei, kur tie regulāri tiek aizskarti. Turklāt tādā gadījumā tie vienmēr ir pa rokai, kad virtuvē gatavojot ēdienu pēc tiem rodas vajadzība. Lai pārzieminātu timiānu, kas aug podos, to labāk ir ienest telpās. Novietojiet to gaišā un vēsā vietā, šad un tad aplaistiet.

STĀVUS AUGOŠI

 • Parastais mārsils – Thymus vulgaris ; ziedi balti līdz bāli violetiem; klasisks garš-augs; h: 20-40 cm
 • Citronu mārsils – Thymus x citriodorus; ziedi gaiši rozā līdz bāli violetiem; citronam līdzīga smarža; h: 20-30 cm
 • Citronu mārsils – Thymus x citriodorus Argenteus’ vai Silver Queen; ziedi lavandas krāsā; lapas ar sudrabainu apmaloļumu; h: 15-20 cm
 • Citronu mārsils – Thymus x citriodorus Aureus’ vai `Golden Dwarf; ziedi gaiši rozā; lapas dzeltenraibas; h: 15-20 cm

LOŽŅĀJOŠI

 • Mazais mārsils – Thymus selpyllum; ziedi balti (`Albus’), tumši rozā, karmīnsarkani; lapas gaiši zaļas; h: 5-15 cm
 • Ķimeņu timiāns – Thymus herba-barona; ziedi rozā līdz sarkanv oleti; lapas sīkas; spēcīga ķimeņu smarža; h: 15 cm
 • Dorflera timiāns – Thymus doerfleri Bressingham Seedling; ziedi rozā; lapas pelēki zaļas, tūbaini apmatotas; h: 5-10 cm
 • Ložņu mārsils – Thymus praecox ssp. arcticus; ziedi bāli rozā; lapas balti tūbaini apmatotas; maiga smarža; h: 5 cm
 • Villainais mārsils – Thymus villosus; ziedi bāli rozā; lapas apmatotas; veido apaļīgus, villainus polsterus; h: 10-15 cm

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Kad beigušās pavasara salnas, piemērotā vietā izrociet bedri, kas ir apmēram divreiz platāka un dziļāka par timiāna stāda podu.
 • Augsni samaisiet ar smiltīm (mālainas augsnes gadījumā ar kompostu) attiecībā 1:1 un iepildiet dažu centimetru biezu maisījuma kārtu bedrē.
 • Timiānu izņemiet no poda J un uzmanīgi atirdiniet saknes. Augu iestādiet tādā pat dziļumā, kādā tas auga pirms tam podā.
 • Piepildiet bedri ar augsni, nedaudz piespiediet un viegli aplaistiet. Timiāns mīl sausu augsni, tāpēc vēlāk to vairs nelaistiet.
 • Pavasarī izgrieziet visus nosalušos auga dzinumus. Pat tādā gadījumā, ja augs izskatās nedzīvs, nelikvidējiet to, jo tas vēl var sazaļot.

Der zināt! Noteikti paturiet prātā, ka stipri bargās ziemās viegli no-salst vecāko augu pārkoksnētie dzinumi. Šī iemesla dēļ augus regulāri apgrieziet un likvidējiet visus vecos, kailos un vārgos zarus. Gadījumā, ja timiāna lapas kļūst brūnas, cēlonis var būt sēnīšu izraisīta infekcija. Šo infekciju ievērojami veicina nepietiekama gaisa cirkulācija un saules gaismas deficīts. lzgrieziet dzinumus, lai gaisma varētu iekļūt arī augu iekšienē. Augus nemēslojiet, bet gan do-diet tiem laiku, lai tie varētu atgūties pēc zaru izgriešanas. Laistiet pavisam nedaudz.

Ja vēlaties augu pavairot, vasaras beigās jūs variet no-griezt spraudeņus. Izvēlieties veselīgus dzinumus ar četrām līdz sešām lapiņām un iestādiet tos podos, kuros iepildīts augsnes un smilšu maisījums. Podu novietojiet uz saulainas palodzes. Tas jums dod iespēju visu ziemu ievākt svaigu timiānu.