Lielai daļai telpaugu pārstādīšana nepieciešama reizi gadā. Vislabāk to darīt pavasarī, kad telpaugi atsāk augšanu pēc ziemas miera perioda.

Februārī vai martā ieteicams pārbaudīt, vai augiem būs nepieciešams lielāks puķupods. Augiem, kuriem saknes ir piepildījušas podu (tās lien laukā pa drenāžas caurumu vai pamanāmas augsnes virskārtā), noteikti būs nepieciešams lielāks trauks. Pārstādiet podā, kas ir tikai par vienu izmēru lielāks. Ja trauks būs pārāk liels, sak­nes nespēs pietiekami ātri to aizpildīt, augsne sastāvēsies un tas var izraisīt sakņu puvi.

Pārstādot stingri piespiežat augsni ap auga stumbru, bet ne pārāk lai netraumētu sakņu sistēmu.

PĀRSTĀDĪŠANA JAUNĀ PODĀ

  • Uzlieciet plaukstu uz poda zemes un apgāziet puķu­podu otrādi. Ar otru roku strauji uzsitiet pa trauka apakšu.
  • Augam būtu viegli jāizslīd no puķupoda. Pirms pārstādī­šanas ar dakšiņu noņemiet nezāles un sūnas no aug­snes virskārtas.
  • Puķupoda apakšā ieklājiet nedaudz aug­snes, lai augs atrastos tādā pašā līmenī kā iepriekšējā podā. le­vietojiet traukā veco podu un sablīvējiet zemi ap to.
  • Veco podu izņemiet un tā vietā jaunajā puķupodā ielie­ciet augu. Vietas starp saknēm un puķupoda malām aizpildiet ar augsni.

AUGA PIEBAROŠANA AR BARĪBAS VIELĀM

 

Arī augus, kas jau atrodas vislielākā tiem nepieciešamā izmēra puķupodā, var pārstādīt. Tādā veidā iespējams atjaunot augam nepieciešamās minerālvielas un mikroelementus, ko tas saņem no augsnes. Neskatoties uz to, ka augs tiek regulāri mēslots, tas patērē arī tās barības vielas, kas atrodas augsnes sastāvā. Ja augs pārstādīšanai ir par lielu, nomainiet augsnes virskārtu. Noņemiet pēc iespējas vairāk zemes virsējās kārtas tā, lai netiktu bojātas un traucētas saknes, tad pārklājiet ar svaigu augsnes kārtu.

Parasti sakņu kamols no poda izslīd viegli. Ja tā tomēr nav, pasitiet puķu podu pret galdu. Ja auga saknes aizpildījušas māla podu un nevarat viegli izdabūt saknes laukā, pārsitiet podu. Sakņu atbrīvošanai no plastmasas poda varat izmantot grieznes, vai knaibles sagriežot podu.

NEPIECIEŠAMIE DARBARĪKI PĀRSTĀDĪŠANAI

Pirms uzsākt darbu, pārliecinieties, ka jums ir viss nepieciešamais: tīri puķupodi, piemērota zeme vai veikalā nopērkams atbilstošs substrāts, materiāls drenāžai, auga atbalstīšanai paredzēti šķēres un dakša vai karote.
Dienu pirms pārstādīšanas augu aplaistiet, lai to būtu vieglāk izņemt no puķupoda. Māla puķupodos, kā arī, ja izmantojat nedrenētu augsni, puķupoda apakšā ieklājiet drenāžas materiāla kārtu un pa virsu nelielu kārtu zemes. Lai pārbaudītu, cik daudz augsnes būs nepieciešams visapkārt sakņu kamolam, veco puķupodu ievietojiet jaunajā.
Novietojiet augu virs zemes kārtiņas un pārbaudiet, ka augs neatrodas ne augstāk, ne arī zemāk, kā iepriekšējā puķupodā. Brīvās vietas starp trauku un saknēm aizpildiet ar augsnes substrātu. Pasitiet ar puķupodu pa galdu, lai zeme sablīvētos. Pirmās 4 nedēļas pēc pārstādīšanas augu nemēslojiet. Tas pamudinās saknes doties barības vielu meklējumos. Sāciet mēslošanu pēc 4 nedēļām, kad saknes jau būs labi pielāgojušās puķupodam.