naudas koks
Dienu pirms pārstādīšanas augu rūpīgi aplaisti – tad tas vieglāk nāks laukā no vecā poda. Ja pārstādi mazu vai vidēju augu, tad pēc iespējas zemāk satver divos pirkstos kātu/stublāju vai visu augu tā, lai pārējie pirksti atrastos virs augsnes.Augi ar lielām, bet smalkām lapām, piemēram, palmas, papardes un tām līdzīgie labi pacieš siltu dušu.

Pēc tam podu sagāz slīpi vai pat apgāz otrādi. Lai izņemtu augu, viegli paklauvē vai uzsit pa podu un, ja iespējams, pakustini augu ar visu zemi šurpu turpu, lai augsne pabirst laukā.

Ja sakņu kamolu nekādi neizdodas izkustināt, tad starp poda malu un augu iedur plānu nazi un lēnām, kā gar kūkas veidnes malu virzi uz priekšu. Ja arī tas nepalīdz, tad nekas cits neatliek, kā podu uzmanīgi sasist. Plastmasas podus vari pārgriezt.
Veco augsni uzmanīgi atdali un nopurini, bet atmirušo un bojāto sakņu daļu nogriez.
Jaunajam podam jābūt tīram un 2–3 cm lielākam par veco. Lai augsne neizbirtu, uz cauruma poda apakšā uzliec māla lausku, uzber granulu kārtu vai nedaudz grants. Augsne paliks podā, bet liekajam ūdenim būs, kur notecēt. Tad ieber augsni, bet ne pārāk daudz, un uzmanīgi iesēdini augu. Uzber vēl tik daudz augsnes, lai līdz poda malai augšā paliktu pāris centimetru brīva vieta – aplaistot ūdens netecēs pāri un sakratot zeme nebirs laukā. Augsni stingri piespied, lai iekšpusē nepaliktu tukšumi. Drošības labad ik pa gabalam iedur ar mazu lāpstiņu vai karotes kātu – zeme vienmērīgāk sablīvēsies. Visbeidzot augu aplaisti.
Novieto to pietiekami gaišā un siltā vietā, taču ne tiešos saules staros. Līdz brīdim, kad parādīsies jaunie dzinumi, augu aplaisti vienīgi tik daudz, lai tas neiekalstu. Mēslot augu sāc četras piecas nedēļas pēc pārstādīšanas, lai tam pietiktu laika atgūties no pārstādīšanas stresa.

Lietotos podus rūpīgi izberz ar asu suku un karstu ūdeni, bet sevišķi ieēdušos kaļķa nosēdumu likvidēšanai izmanto vieglu etiķūdeni. Ja plankumi parādās atkal, pamēģini noberzt ar mīkstu birstīti vai asu sūkli, samērcētu vai nu etiķūdenī, vai izšķīdinātā citronskābē. Pēc tam podu rūpīgi izskalo. Neglazēta māla podu pirms stādīšanas izmērcē – iegremdē ūdenī līdz brīdim, kad ūdens virspusē vairs nepaceļas burbulīši.
Tā kā istabas augi nav pakļauti nedz lietus, nedz vēja ietekmei, tad uz lapām sakrājas putekļi. Diemžēl mēdz notikt tā, ka telpās putekļus no mēbelēm, grāmatām un sadzīves priekšmetiem noslaukām, bet par augiem aizmirstam. Taču, lai augi varētu brīvi elpot un sparīgi augt, putekļi no lapām jānovāc.
Augi ar lielām, bet smalkām lapām, piemēram, palmas, papardes un tām līdzīgie labi pacieš siltu dušu. Pirms tam gan augsni podā ieteicams pārklāt ar plēvi, lai tā pārāk nepiesūcas ar ūdeni. Savukārt liellapu augiem – gumijkokiem, efejām – lapas var noslaucīt ar mitru lupatiņu. Turpretī augiem ar pūkainām lapām, piemēram, sanpaulijām, tiešs mitrums uz lapām nepatīk. Vislabāk šādas lapas notīrīt ar lielu, mīkstu otu.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsMulča dārzam
Nākamais rakstsStādam kāpostus
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.