Kaktusi, iespējams, ir zaudējuši daļu popularitātes, ko tie baudīja pirms 50 gadiem. Tie vairs nav vislabāk pirkto augu saraksta augšgalā, bet tos joprojām var atrast miljonos māju, un tie arvien paliek vismazāk iepazītie telpaugi.

Tos bieži uzskata par augiem, kas patiesībā zeļ, pamesti novārtā. Diezin vai kāda cita dzīva būtne var paciest tik sliktus apstākļus un vēl pārdzīvot savu īpašnieku. Tādējādi mājokļos ir miljoniem kaktusu, kuri tiek turēti kā pusdzīvi, zaļi ornamenti, kas nav mainījuši savu izskatu un izmēru gadiem ilgi. Visbeidzot, ikviens zina, ka kaktusi ir tuksnešu augi, kas aug smilšainā augsnē, sausumā un cauru gadu valdošā karstumā, un, ja jums palaimēsies, tie ziedēs ik pēc septiņiem gadiem.

Tas viss ir blēņas. Pārāk daudz smalkas smiltis patiesībā var tos nogalināt. Vasaras sausums tos var aizmidzināt. Pareizai attīstībai un regulārai ziedēšanai tiem nepieciešama zema temperatūra ziemā, un daudzi dod priekšroku vasaras pavadīšanai svaigā gaisā, nevis pārkarsušā, pieblīvētā istabā. Pareizi kopjot, pelēkais tuksnešu kaktuss dzīvos un atkarībā no sugas var ziedēt tik regulāri, kā trompešnarcises pavasarī.

Kaktusi ir milzīga un daudzveidīga augu dzimta, kas dabā svārstās no sīkām, pie zemes pieplakušām sugām līdz torņveidīgiem pīlāriem, kas redzami Amerikas dienvidrietumu tuksnešos. Kaut gan šeit vērojama liela izmēru, formu un ziedu dažādība, kaktusiem ir dažas kopīgas īpašības. Visi (izņemot pereskijas un jaunas opuncijas) ir bez lapām. Uz stumbriem ir milzum daudz areolu (vilnaini vai saraini pauguriņi). Lielākajā daļā gadījumu uz šīm areolām veidojas izaugumi – ērkšķi, gari matiņi vai īsi āķīši.

Kaktusu dzimtu dala divās grupās – tuksneša kaktusi un lapveida kaktusi. To izcelsme un auzdzēšanas vajadzības ir atšķirīgas.

Tuksneša Kaktusi
Dabiskās mājas ir siltie Amerikas pustuksnešu apgabali. Par spīti grupas nosaukumam, tikai nedaudz var augt tīrās smiltīs. Šai grupai pieder gandrīz visi kaktusi, un šeit ir simti, no kā izvēlēties. Lielāko daļu ir viegli pavairot ar spraudeņiem. No rudens vidus līdz pavasara sākumam vajag ļoti maz laistīt vai nelaistīt nemaz. Prasa pēc iespējas vairāk saules staru, īpaši ziedēšanai. Piemēroti dienvidu palodzēm.

Lapveida Kaktusi
Dabiskās mājas ir tropiskās Amerikas mežu apgabali, kur tie aug kā epifīti uz kokiem. Komerciāli pieejams tikai dažas sugas un šķirnes, un lielāko daļu var pazīt pēc nokarenā auguma un saplacinātajiem, lapveida stumbriem. Ziemas laikā var būt nepieciešamība pēc ūdens un barības vielām. Karstākajos ziemas mēnešos nepieciešams neliels noēnojums. Piemēroti ziemeļu un austrumu puses palodzēm.