Šie spilgtie un brīnišķīgie ziedi tiešām dzīvo atbilstoši savam nosaukumam. To botāniskais nosaukums (Heli­anthus annuus) cēlies no grieķu vārdiem „helios”, kas nozīmē „saule”, un „ant­hos”, kas nozīmē „zieds”. Saulgrieze ir viengadīgs augs un pēc noziedēšanas dabiski iet bojā.

Šis Ziemeļamerikas augs nav vienkārši dzeltena puķe, tam ir arī ievērojama eko­nomiskā vērtība. Saulgriežu sēklas ir lielā­kais augu eļļas ieguves avots, un arī pašas sēklas atrodamas gan ļoti daudzos pro­duktos mūsu virtuvēs, gan tiek izman­totas putnu un citu dzīvnieku barībai.

AUDZĒŠANA NO SĒKLĀM

Saulgriezes sēt ir bauda — sēklas ir lielas un viegli satveramas; turklāt nepastāv risks lielos sējeņus sajaukt ar nezālēm. Audzējot ārā, sagaidiet pavasara beigas un iesējiet 2 vai 3 sēklas aptuveni 12 mm dziļumā netālu vienu no otras. Vēlāk atstājiet vienu spēcīgāko stādu.

Audzēšanai palodžu kastēs un puķupodos sējiet sēklas pavasara sākumā vai vidū siltumnīcā vai uz gaišas palodzes istabā. Sējiet 2 vai 3 sēklas 15 cm podiņā ar daudzfunkcionālu substrātu, no izdīgušajām atstājiet vienu, spēcīgāko stādu. Dīgšanas procesam nepieciešamas 2-3 nedēļas 21 °C temperatūrā. Stādiet plānotajā vietā, pievienojot augsnei lēnas iedarbības mēslojumu. Nodrošiniet augiem labu apgaismojumu. Stādiet tos paredzētajā traukā pavasara beigās vai vasaras sākumā. Ja audzēsiet ārā, pagaidiet, līdz ir iestādīti vasaras augi, un tikai tad izlieciet ārā saulespuķes.

KUR UN KĀ NOVIETOT

Telpās viens atsevišķi novietots augs puķupodā var izskatīties diezgan stīvs, tādēļ labāk pamēģiniet iestādīt kopā kādas trīs saulgriezes un pamēģiniet izveidot tām fonu no zaļajiem augiem. Tā vietā, lai mēģinātu saulgriezes stādīt jaukti kopā ar citiem vasaras augiem palodžu kastēs, vienkārši ļaujiet tām izpausties vienatnē. Lieliem pagalma konteineriem izvēlieties kuplāka auguma šķirnes.

AUGU APRŪPE

Puķudobē saulespuķes aug bez papildu mēslošanas; audzējot traukos, tām nepieciešama regulāra laistīšana un barošana, ja augsnē nav pietiekami daudz lēnas iedarbības mēslojuma, lai nodrošinātu auga attīstību. Lai ziedētu bagātīgi, gan iekštelpās, gan konteineros audzētajiem augiem jānokniebj ziedu galvas, tiklīdz tās noziedējušas. Ja daži no augiem sāk ziedēt pārāk bagātīgi konkrētā trauka izmēram, nogrieziet kādu un ielieciet vāzē.

VISPĀRĪGĀS PRASĪBAS, KOPŠANA UN APSTĀKĻI

Viengadīgās saulgriezes audzēt ir īpaši viegli, un punduršķirnes neprasa arī balstus. Izaudzējiet savus augus no sēklām vai nopērciet stādus veikalos vai dārzniecības centros. Izvēlieties neliela izmēra šķirni audzēšanai podos un stādīšanai izmantojiet kūdras substrātu. Kad augi noziedējuši, vienkārši izmetiet tos.

Saulgriezēm nepieciešams daudz ūdens, taču neatstājiet augsni mirkstam ūdeni. Barojiet telpās audzētos augus ar šķidro telpaugiem domāto mēslojumu, kas paredzēts ziedošajiem augiem. Lietojiet to, ievērojot ražotāja ieteikumus. Palodžu kastēs vai pagalma podos audzētajiem augiem pievienojiet augsnei lēnas iedarbības mēslojumu.

 norāda auga nosaukums, saulgriezes vislabāk augs un zaļos gaišā, saulainā vietā, taču daļu dienas tā pacietīs arī atrašanos ēnā. Ja vidēja augstuma pagalma šķirnes audzējat tuvu sienām, atbalstiet augu stublājus, atsienot pie mietiņiem, lai spēcīgs vējš tos nenolauztu. Telpās audzētās saulgriezes turiet gaišā vietā.