Mulčēšana ir vienkāršākais un dabiskākais veids, kā aizsargāt augsni. Organiska materiāla pārklājums vienlaicīgi veic vairākas augiem ļoti nepieciešamas funkcijas, proti, aizkavē izžūšanu un eroziju, nomāc nezāļu augšanu, regulē augsnes temperatūru, baro augsni un rosina augsnes dzīvās būtnes.

MATERIĀLI

Gandrīz visi dārza atlikumi var noderēt par mulčas materiālu. Pat tik neiedomājami kā rabarberu lapas. Taču noteikti būtu jāievēro sekojošais:

 • Smalku, mitru materiālu, tādu kā, piemēram, pļautu zāli vai lapas nedrīkst uznest pārāk biezā slāni, lai tas nesaliptu un nesāktu pelēt.
 • Atliekas no dzīvžogu cirpšanas, dārzeņu un puķu atliekas izmantojiet tikai tādā gadījumā, ja tās ir veselas. Slimās augu daļas nelieciet kompostā un neizmantojiet arī par mulčas materiālu. Rupjas augu atliekas pirms izmantošanas sasmalciniet, lai tās varētu veidot vienmērīgu mulčas slāni.
 • Īpaši bagāti ar barības vielām ir satrūdējuši kūtsmēsli vai pusnogatavojies komposts.
 • Salmi ir ļoti labi piemēroti no jauna iestādītu koku un krūmu sakņu rajonam, kā arī dažādu dzīvžogu mulčēšanai.
 • Mizu mulču, zāģu skaidas vai priežu skujas par mulčas materiālu lietojiet tikai tādiem augiem, kas pacieš skābumu.

TO DARA TĀ

Mulču uz dobēm uznesiet tikai tad, kad jaunie stādi sasnieguši vismaz desmit centimetru augstumu. Augsni pirms tam uzirdiniet, likvidējiet nezāles un pie-tiekoši labi aplaistiet. Mulčēt vajadzētu tikai mitru augsni. Noslēgumā uznesiet plānu kārtu komposta un tam pāri mulčas materiālu. Zem kokiem, dzīvžogiem un krūmiem var izkliedēt arī relatīvi rupju mulčas materiālu. Variet arī pagatavot barības vielām bagātu mulčas maisījumu, kas vienlaicīgi gan mulčē, gan arī mēslo.

MULČAS MAISĪJUMA PAGATAVOŠANA

 • Jums nepieciešams drupens, tumšs, nogatavojies komposts. Ja ar to, kas izveidots jūsu dārzā tā nepietiek, variet nopirkt arī gatavu.
 • Sasmalciniet lielus sava dārza atlikumus (zarus, stublājus, lapas) un šo sasmalcināto materiālu sajauciet ar kompostu attiecībā 2:1.
 • Lai maisījumu papildinātu ar augiem svarīgām minerālvielām, uzkaisiet uz tā vairākas saujas iežu miltu, aļģu kaļķa vai koka pelnu.
 • Ar dārza dakšām visu pamatīgi samaisiet. Uz dobēm un ap augiem izkliedējiet piecus līdz desmit centimetrus biezu kārtu šā maisījuma.

DAŽĀDI MULČAS MATERIĀLI

 • Salmi, atliekas no koku apgriešanas un rupjš ziemciešu materiāls jāsasmalcina, iekams tos izmanto par mulčas materiālu.
 • Lapas labi noder par mulču uz koku sakņu rajona, zem dzīvžogiem vai aizsardzībai pa ziemu uz ziemcietēm un graudzālēm.
 • Nopļauto zāli nepieciešams ne-daudz apžāvēt vai arī izkliedēt plāni un irdeni. Garumam nevajadzētu būt lielākam par 15 cm.

KOPŠANA

Pirms mulčēšanas vienmēr augsnes virsmu uzirdiniet ar vienzaru vai trīszaru kapli vai rokas kultivatoru, lai tādā veidā uzlabotu ūdens un skābekļa apmainu starp dažādiem augsnes slāņiem. Vienlaicīgi likvidējiet arī visas saaugušās nezāles. Vasaras gaitā mulčas slāni pēc vajadzības atjaunojiet.

Noteikti jāņem vērā, ka ne visi augi pacieš mulčas slāni. Dobes ar jauniem stādiņiem vajadzētu mulčēt tikai tad, kad augi sasnieguši vismaz desmit centimetru augstumu. Arī starp sīpoliem un ķiplokiem augsni nemulčējiet, jo šiem augiem vajadzīga sausa augsne, pretējā gadījumā tie pūst.

Der zināt! Ja jūsu dārza nelaime ir ūdensžurkas, izmēģiniet mulču no melnā plūškoka vai tūju lapām. Parasti dažādi grauzēji ļoti vairās no šo augu spēcīgās smaržas.

Komposts kalpo par ļoti barojošu un bioloģiski aktīvu mulču, kas ir optimāla dārza dobju piesegšanai un mēslošanai. Neizmantojiet gatavu kompostu. Ja jums dārzā veidojas daudz komposta, par mulčas materiālu jūs variet izmantot arī pusgatavu, tikai trūdēt sākušu kompostu. Taču noteikti nosedziet to ar citu materiālu. Tas nepieciešams tādēļ, lai komposts neizkalstu.

Aizsardzībai pret kailsala un auksta vēja nelabvēlīgu iedarbību bieži vien ar plānu mulčas kārtiņu vien nepietiek. Šī iemesla dēļ ļoti aukstos reģionos pār ļoti jutīgiem un jauniem stādījumiem pārklājiet arī skuju koku zarus. Pavasara zarus noņemiet, pirms ir parādījušies jaunie dzinumi.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsKAS IR SAKŅU NEMATODES – PROFILAKSE UN APKAROŠANA
Nākamais rakstsŪDENS AUGU KARALIENES – ŪDENSROZES
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.