musudarzs.lv lasītāji iesūtījuši jautājumu – “Sakiet, lūdzu, kāpēc šogad dzeltē tūjām galotnes? Tām ir 4 gadi. Ko iesākt? Kā glābt?”

Uz jautājumu atbild SIA Stādaudzētava Blīdene agronome Vita Puka:

Tūjas dzeltē visā Latvijā, arī audzētavās.
Jāpaskatās, vai zem bojātiem zariem nav parādījusies plaisa.
Ja ir redzamas garenvirziena plaisas, tad tas varētu būt saistīts ar šī gada straujām pavasara temperatūras maiņām. Pavasarī, palielinoties gaisa temperatūrai un saules intensitātei, bet naktī strauji pazeminoties gaisa temperatūrai (kas šogad izteikti bija novērojams Latvijā), izraisa pēkšņas svārstības mizas audos, kuras sākušas strauji augt un rezultātā rodas mizās garenvirziena plaisas, kuras, tūju biezo skuju dēļ, uzreiz nevar pamanīt. Pavasarī, pie nepietiekama mitruma, skujās trūkst mitrums, kā rezultātā šī plaisa nespēj aizaugt. Tam seko zaru nokalšana no plaisas uz augšu. Tūjas ir stipri jāizgriež, kur var redzēt šīs plaisas, un zari sākuši dzeltēt. Izgrieztā tūja turpinās augt.
Nav ieteicams tūjas mēslot ļoti agri pavasarī, lai tūjas nesāktu pavasarī strauji augt, kamēr temperatūras svārstības nav nostabilizējušās, jo tagadējie Latvijas klimati ir ļoti nestabili.
Brūces, kad viņas pamana agri pavasarī vēl svaigas, var apstrādāt ar koku brūču aizsardzības līdzekli Lerāns, lai neiekļūst infekcija, un noziest ar potvasku.
Pavasaros, it sevišķi, kādi bija šogad, ieteicams vairāk laistīt tūjas, lai saglabātos skujās mitrums.