Jūlijs tiek dēvēts par liepu mēnesi. Un ne velti, jo tieši tad gaisā var just saldo liepu smaržu. Šogad liepas ir sākušas ziedēt diezgan agri un jau tagad jāsāk lasīt to tēju, lai aukstajos ziemas vakaros varētu atcerēties saldo vasaras garšu un smaržu, baudot šo tēju. Visbiežāk šo tēju bauda kopā ar medu (vēl labāk – ja ar liepziedu medu!).
Liepziedi satur nelielu daudzumu ēteriskās eļļas, C vitamīnu, miecvielas, karotīnu, daudz gļotvielu, saponīnu u.c. vielas. Liepziedu tēja ir labs līdzeklis pret iesnām, saaukstēšanos, klepu, gripu un augstu temperatūru. Tāpat liepziedu tēju var dzert, lai pazeminātu asinsspiedienu, mazinātu galvassāpes un uztraukumu, kā arī atbrīvotos no bezmiega. Cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts nervu sistēmas jūtīgums, ieteicams uzturēties zem ziedošām liepām. Ārīgi liepziedu novārījumu lieto mutes dobuma un kakla skalošanai iekaisumu, angīnas, stomatītu un gingvītu gadījumos.
Var lietot arī liepziedu kompreses, tās liekot uz sejas un acīm. Tas palīdzēs atgūt veselīgu sejas ādas krāsu. Tāpat ar liepziedu novārījumu var skalot matus pēc katras mazgāšanas reizes, kas tos padarīs mirdzošus. Ārstniecībai var izmantot ne tikai liepu ziedus, bet arī lapas, taisot liepu pirts slotas. To iedarbība būs relaksējoša.
Pēc liepziedu tējas dzeršanas nav ieteicams doties ārā, jo tā ir nomierinoša un sviedrējoša. Tā vietā ieteicams pēc tējas baudīšanas atpūsties un atgūt spēkus mierpilnā noskaņā.
Ievācot ziedus, tos jālasa kopā ar zaļgano seglapu. Jāskatās, lai ziedi būtu bez kaitēķļiem un rūsas sēnes bojājumiem. Savāktos liepziedus ir jāizber plānā kārtiņā un jāļauj tiem žūt. Atgādināšu, ka vislabāk ārstniecības augus ir žāvēt uz balta papīra vai vēl labāk – lina auduma, lai tie neuzņemtu nekādas kaitīgās vielas (piemēram, no avīžu krāsām). Piemērotākā vieta žāvēšanai būtu bēniņi, nojume vai kāda cita telpa, kas ir pasargāta no tiešiem saules stariem. Žāvējot, telpas temperatūra nedrīkst pārsniegt 40-45 grādus pēc celsija, citādi zudīs tējas saldā smarža. Izžāvētie liepziedi jāuzglabā slēgtā traukā, lai tie nepiesūktos ar citām smaržām un neizgarotu ēteriskās eļļas.
Esiet uzmanīgi, lasot liepziedus. Vairākumā gadījumu liepas tomēr ir augsti koki, kuros būs jārāpjas, lai ievāktu ziedus.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsLaputis gurķos! Cīnies!
Nākamais rakstsBrīnumdare – alveja
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.