Krokusi ir sīpolpuķes ar ziediem krāšņās krāsās. Ziedu krāsas ir balta, dzeltena un violeta visās nokrāsās. Dažām šķirnēm ir ziedi ar maigām strīpām. Krokusu ziediem ir piltuves forma un tie atrodas uz īsiem kātiem. Lapas vairumā gadījumu ir zaļas, garas un smailas. Ir divas krokusu grupas — botāniskās sugas un dārza hibrīdi. Abās grupās ir liels skaits šķirņu. Tās visas izceļas ar spilgtām krāsām.

Botāniskajiem krokusiem ir maigāki un salīdzinoši mazāki ziedi nekā hibrīdiem. Ilgā ziedēšanas perioda dēļ ļoti iecienīts ir lavandas zilais Tomazini krokuss (Crocus tommasinianus) un dzeltenais zeltziedu krokuss (Crocus chrysanthus).

Krokusu dārza hibrīdiem ir uzkrītoši lieli ziedi. Turklāt krāsu daudzveidība dažādajām šķirnēm ir milzīga. Daudz skaistu augu par nelielu samaksu jūs variet iegādāties, ja pērciet lielu iepakojumu, kurā krokusi sašķiroti pēc krāsām.

PIELIETOJUMS

Ļoti mazprasīgos pavasara ziedošos augus jūs variet stādīt jebkurā vietā dārzā. Stādiet krokusus savā zālienā un tādējādi pārvērtiet to par ziedu pļavu.

Ar krokusiem spilgtās krāsās jūs burvīgi variet atdzīvināt savu akmeņdārzu. Ļoti dekoratīvi tie izskatās, ja kā ietvars aptver nelielu klints atlūzu, vai grupu veidā starp skaistiem akmeņiem.

Krokusus variet stādīt arī ziemciešu dobē, lai tādā veidā piešķirtu tai pirmās pavasara krāsas. Vēlāk agri pavasarī ziedējušos krokusus aizsegs ziemciešu ziedi.

Rudenī krokusu bumbuļsīpolus stādiet lēzenās puķu vāzēs un podos. Tādā veidā šie agrie pavasara vēstneši varēs greznot arī jūsu balkonu vai terasi.

IDEĀLI PARTNERI

Kurš gan gribētu atteikties no pirmās krāsainās uguņošanas savā dārzā? Vislabāk krokusi iz-skatās tad, ja tie tiek kombinēti ar puķēm, kas ir tikpat intensīvās vai intensīvākās krāsās. Tie ļoti labi sader ar citām pavasarī ziedošām puķēm, piemēram, tīkliņīrisiem (Irts reticulata) un sniegbalto sniegpulkstenīti (Galanthus nivalis).

Krokusus stādiet zem krūmiem, kas ari zied agri pavasari. Zili violetās šķirnes `Ruby Giant’ ziedi veido spēcīgu kontrastu ar mahoniju, kas zied ar dzelteniem ziediem.

Jauktā krāsu maisījumā krokusus stādiet zem dažādiem lapu kokiem un krūmiem. Mazā ziedu jūra liek aizmirst par vēl kailajiem zariem.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

  • Septembrī izrociet 12 cm dziļu stādāmo bedri. Tās lielums ir atkarīgs no bumbuļsīpolu skaita. Ieberiet bedrē nogatavojušos kompostu.
  • Bedrē ieberiet apmēram 5 cm biezu augsnes kārtu un zemi labi samaisiet ar kompostu. Sīpolus stādiet ar smailajiem galiem uz augšu.
  • Kad krokusu sīpoli ir sastādīti bedrē, ar atlikušo augsni apberiet tos. Ar rokām pie-spiediet virsmu, bet nespiediet pārāk stipri.
  • Labi aplaistiet. Lai saglabātu mitrumu, stādījuma vietu mulčējiet ar 5 cm biezu mizu mulčas kārtu. Nekāda cita kopšana nav vajadzīga.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

  • Neilgi pirms stādīšanas sezonas iegādājieties stingrus, apaļīgus krokusu bumbuļsīpolus.
  • Nekādā gadījumā nepērciet bumbuļsīpolus, kas liekas mīksti un kuriem ir appelējušas vai iepuvušas vietas. Neņemiet arī tādus, kuriem ir plankumi vai zaļi dzinumi.
  • Pilna saule vai viegla paēna. Krokusi ļoti labi aug zem dažādiem kokiem un krūmiem, kuri vēl nav salapojuši.
  • Caurlaidīga augsne. Slapjas augsnes vai slapjuma sastrēgumu gadījumā stādāmajā bedrē no smiltīm vai grants izveidojiet drenāžas slāni.
  • Nekādā gadījumā neapgrieziet krokusu lapas. Tām nepieciešams netraucēti augt un pēc tam arī atmirt. Tikai tādā gadījumā bumbuļsīpoli dzīs atkal jaunus ziedus.
  • Krokusus variet pavairot, izrokot bumbuļsīpolus, atdalot sīksīpolus un iestādot.

VASARA – PLĀNOŠANA

Pirms stādīšanas ieteicams tam sagatavoties. Aplūkojiet katalogos šķirnes, kādas tiek piedāvātas tirdzniecības vietās, un mierīgi izplānojiet, kur, ko un cik stādīt.

AGRS RUDENS – STĀDĪŠANA

Pavasarī ziedošo krokusu bumbuļsīpolus stādiet pirms vēl ir sākušās salnas. Vislabākais laiks stādīšanai ir septembra sākums. Stādāmajā bedrē pievienojiet nedaudz komposta vai kaulu miltu (attēlā ap labi). Krokusus vienmēr stādiet grupu veidā.

PAVASARIS – AIZSARDZĪBA UN LAISTĪŠANA

Sargājiet dzeltenos krokusus no melnajiem strazdiem. Ja garāku laiku sauss laiks, laistiet.

AUGA VESELĪBA

Peles ļoti labprāt grauž svaigi iestādītus krokusu sīpolus. Efektīva aizsardzība iespējama, izmantojot pārdošanā esošos speciālos stādāmos grozus. Arī stādot krokusus grozā ieturiet stādīšanas dziļumu 7-5 cm un stādīšanas atstatumu apmēram 5 cm.

Der zināt! Piešķiriet zālienam krāsainību, iestādot tajā krokusus. Lai to izdarītu, atdaliet zāliena velēnu zem zāles saknēm, iestādiet krokusu bumbuļsīpolus un uzlieciet velēnas gabalu atpakaļ. Svarīgi ir ne-pļaut zālienu, kamēr krokusu lapas nav nodzeltējušas. Citādi krokusi nākošajā gadā var no jauna neuzziedēt.