Kā katrai dzīvai struktūrai arī kompostam vajadzīga aizsargkārta,kas to sargā no lietus,aukstuma,karstuma,kā arī tāpēc ,lai aizkavētu metāna iedarbību, ogļūdeņraža aizplūšanu gaisā. Ir vēlams kompostu likt kārtās ar  salmiem, lapām, zāģu skaidām un dažādu dzīvnieku organisko mēslojumu. Kompostu var pasargāt  ar melnu plēvi. Plēve absorbē gaismas starus un pārvērš to siltumā, aizsargā no izskalošanās vai izžūšanas. Kaudzi var pārklāt arī ar lapām,nopļauto zāli un salmiem.

Lai kaudzē nevarētu uzkrāties lieks mitrums, ap kaudzes laukumu jāizrok 10-20 cm dziļš grāvītis. Ja dārza zeme ir mālaina, tad grāvīti piepilda ar smiltīm – drenāžu. Savukārt, ja augsne ir smilšaina, tad, lai nepieciešamais mitrums ātri neiesūktos zemē, rīkojas pretēji, paklāj zem kaudzes mālu, lai šī starpkārta uzkrātu lietus ūdeni un komposta trūdēšanas procesā radušās sulas. Pēc gatavā komposta izmantošanas, šai pamatkārtai atkal var kraut virsū jauno izejmateriālu.
Sastāvdaļas ieteicams  sajaukt uzreiz visas kopā. Ja burtiski liek kārtās,tad visas sastāvdaļas nekompostēsies vienādi,kāda kārta var sākt pelēt un tad komposts nesmaržos, bet smirdēs ,kas nav pieļaujams. Īpaši noderīgi ir visas cietās un sausās sastāvdaļas sasmalcināt un samitrināt
Komposta kaudzē jāmēra temperatūra,jo tā nedrīkst būt par augstu 80°C  grādos izzūd visi mikroorganismi. Ja kaudzē temperatūra ir par augstu,to var pazemināt ar aukstu ūdeni, izveidojot caurumus kuros to ieliet, tādejādi arī palielinot skābekļa daudzumu.
Zāģu skaidu attiecība ir 500:1, sadzīves atkritumos apmēram 6:1, vircā 3:1. Kompostā kaudzē jābūt attiecībai  30:1, tātad 30 daļas ogleklis un 1 daļa slāpeklis. Berot zāģu skaidas kompostā, tās pārlej ar atšķaidītu vircu.

Starp kompostu kārtām der iekaisīt izkaltētu mālu, sasmalcināts olu čaumalas, kaļķi, pelnus. Visas šīs vielas jākaisa tik daudz cik pūdercukurs uz tortes. Starp kārtām liek arī augsni 5 – 10%, kas sekmēs trūdvielu veidošanos.
Komposta kaudzi gatavo uz zemes,jo ir jābūt saskarsmei ar zemi.No augsnes sliekas atnesīs māla daļiņas un minerālvielas.Kaudze jākrauj irdeni,tai jābūt mitrai,bet ne slapjai.
Komposta kaudze jābūt 2 metri platai un 1,2  –  1,5 metri augstai. Garums neierobežots. Mazāka kaudze pietiekami nesasilst un slikti sadalās.  Arī lielāka vai augstāka kaudze slikti sadalās. Iekšējā kārta paliek nesadalījusies un par daudz sakarst, tātad iznīcina  derīgos mikroorganismus

Komposta kaudzē vari likt:
  • dažādus saimniecības atkritumus – svaigus dārzeņus un augļus, tēju, kafiju, gatavo ēdienu atlikumus;
  • lapas (vienīgi nav vēlams likt ozollapas, jo tās satur miecvielas un ilgi netrūd. Ozola lapām ierīko atsevišķu komposta kaudzi);
  • lakstaugu stublājus;[sasmalcinātus]
  • zāli, salmus;
  • putnu spalvas.
  •   mēslojumu no lauksaimniecības dzīvniekiem
Kaudzē nedrīkst mest:
  • materiālus, kuri nesatrūd;
  • piena un gaļas atkritumus;
  • mājdzīvnieku mēslus
  • slimus stādus.