Ja gribi, lai ceriņi skaisti zied

Ceriņu audzēšanai piemērotas saulainas, no vējiem aizsargātas vietas. Tiem nepatiks zemas ieplakas, kur mēdz krāties lieks mitrums. Augsnei jābūt irdenai, trūdvielām bagātai (vispiemērotākais – mālsmilts, smilšmāls). Ceriņus var audzēt arī smilts un māla augsnē. Atceries – jo skābāka būs augsne (neitrāla augsne pH 6–7 vispiemērotākā), jo izteiktāki ziediem būs sārtie toņi. Ceriņiem ir spēcīga sakņu sistēma, tāpēc tos droši var stādīt erozijas apdraudētās vietās augsnes nostiprināšanai. Pirms stādīšanas augsne jāielabo (uz kvadrātmetru 10–15 kg organiskā mēslojuma, arī fosfora, kālija mēslojuma). Ja ielabota būs tikai stādīšanas vieta, ceriņi necentīsies veidot labu sakņu sistēmu. Vislabāk, ja starp ceriņiem ievēro 2,5–3 metru attālumu. Jo garāka šķirne, jo lielākam jābūt attālumam. Ceriņus vislabāk stādīt grupās. Ja teritorija ir plaša, grupas var veidot lielākas. Vienā grupā nevajadzētu likt vairāk par septiņiem augiem. Ja teritorija ir maza, vienkopus stāda trīs piecus augus. Veidojot grupas, vērā jāņem arī krāsas. Ir toņi, kas savā starpā labi nesaskan. Pirms izvēlēties ceriņu šķirnes savam dārzam, vispirms tās būtu jāredz dabā.

Stādīšana

Ceriņu stādīšanai piemērotākais laiks ir augusta otrā puse, septembris. Vari stādīt arī pavasarī, bet tad tas jāizdara pirms pumpuru plaukšanas. Konteinerstādus vari stādīt visu veģetācijas laiku. Vislabāk stādīt pievakarē, kad laiks vēsāks (vai lietains). Pēc iestādīšanas augi ļoti rūpīgi jāsalaista. Parastā ceriņa šķirņu potējumus stādi seklāk, lai neveidotos daudzās sakņu atvases. Patsakņu ceriņi jāstāda nedaudz dziļāk. Visu citu sugu ceriņi jāstāda, lai saknes kakliņš atrastos vienā līmenī ar augsnes virskārtu. Pēc iestādīšanas augus laisti, apdobes mulčē ar kūdru, kūtsmēsliem, kas sadalījušies, skaidām. Ja stādi stumbra kociņus, tie jāpiesien.

Kopšana

Valda uzskats, ka ceriņiem nekāda īpaša kopšana nav nepieciešama – tie, gar ceļmalām vai gandrīz pie katras mājas augdami, ir pašsaprotama parādība. Jā, ceriņu stādījumi var kalpot kā žogs, kas nodala teritoriju, ceļa malā tie ir labi putekļu aizturētāji, un vienīgais to trūkums ir īsais ziedēšanas laiks. Zini – ja ceriņu krūmiem ilgstoši nepievērš nekādu uzmanību, tie kļūst nepievilcīgi: ar laiku ziedkopas kļūst sīkas, zari nokalst, miza paliek raupja un saplaisā.