Ir radies ļoti nepareizs priekšstats, ka ieviest dārzā dīķi ir ļoti laikietilpīgi un sarežģīti. Mūsdienās specializētos veikalos iespējams iegādāties ne tikai pašus dīķus, bet arī visus tiem nepieciešamos palīglīdzekļus. Jums tikai viss pareizi jāuzstāda un dīķis ir gatavs. Turklāt dīķis arī neprasa pārāk daudz kopšanas.

Ūdenim piemīt īpašs pievilkšanas spēks, tas rosina to izpētīt un ienes jūsu dārzā jaunu dzīvību. Dīķis jūsu dārzu bagātina un paver jums iespēju audzēt ūdens un purva augus, turēt zivis, bez tam tas pievilina vardes, krupjus, ķirzakas, putnus, spāres un tauriņus. Ļoti patīkami dīķi ir novērot, ja tas atrodas terases vai atpūtas vietiņas tuvumā, kur jūs variet izbaudīt to mieru, ko izstaro dīķa tuvums.

VARIANTI

Specializētos veikalos un dārzu centros iespējams iegādāties daudz dažādus dīķus. Gatavie dīķi sastāv no noteiktas formas plastmasas tvertnēm. Šis dīķu tvertnes ir dažāda lieluma un dažādas formas. Parasti tām ir divu dažādu līmeņu virsmas, lai tajās varētu iestādīt ūdens augus dažādā dziļumā. Lai šādu dīķi ierīkotu, izrociet attiecīgu bedri, ievietojiet tajā dīķa formu un nostipriniet.

Ar plēvi izklātos dīķus izveidot ir grūtāk nekā izveidot dīķi no gatavas formas, bet toties jums ir iespēja veidot pašiem savu individuāla lieluma un formas dīķi. Plēve tiek ieklāta attiecīga izmēra un formas bedrē un pārstiepta pār bedres malām. Pēc tam plēve tiek apgriezta, taču apmēram 30 cm tai jāsniedzas pāri malām.

ATRAŠANĀS VIETA

Noteikti paturiet prātā, ka ūdens augu augšanai vislabākos apstākļus nodrošina līdzena, saulaina vieta. Neveidojiet dīķi atklātās vietās, kas ir īpaši sala apdraudētas un pakļautas vējiem. Izvairieties arī no vietām, kas atrodas zem lieliem lapu kokiem. Koku sakņu sistēma dīķi var padarīt neblīvu. Bez tam koku vainagi met lielu ēnu un rudeni piesārņo dīķi ar savām lapām.

GATAVA DĪĶA FORMAS IERAKŠANA

  • Uz zemes iezīmējiet dīķa formu. lzrociet bedri, kas ir par 15 cm dziļāka un platāka par formu. Izņemiet no bedres akmeņus un saknes.
  • Kad bedre pēc izmēra ir atbilstoša, tās pamatu noblietējiet, iepildiet tajā 10-15 cm biezu smilšu kārtu un vienmērīgi to izkliedējiet.
  • Dīķa formu ievietojiet bedrē līmeniski. Pēc tam iepildiet formā ūdeni. Malās formas sienas ar smilšu palīdzību ieskalojiet zemē.
  • Nobeigumā piepildiet dīki pilnībā un tā malas nosedziet ar dažāda lieluma dekoratīviem akmeņiem, lai tās nebūtu redzamas.

PLĒVES IZKLĀJUMA DĪĶA IZVEIDE

  • Iezīmējiet dīķa formu. lzrociet bedri ar līdzenu dibenu un pakāpienveida malu. Plēvi piegrieziet par 30 cm lielāku.
  • Dīķa bedres pamata laukumu noklājiet ar smiltīm, aizsardzībai pāri pārklājiet agrotīklu un izklājiet dīka plēvi.
  • Saliekumu vietās plēvi salieciet ielocēs. Pēc tam lēni iepildiet ūdeni. Dīka malas viscaur ieskaujiet ar akmeņiem.

KOPŠANA

Svaigi piepildītu dīķi aļģes ātri vien iekrāso zaļā krāsā. Par to nevajadzētu īpaši uztraukties, jo šī problēma pēc dažām nedēļām pazūd pati no sevis, jo aļģes pārtiek no ūdenī esošajiem minerāliem. Kad aļģes minerālus ir izmantojušas un zivis un augi ir aklimatizējušies, ūdens ātri kļūst skaidrs.

Ar laiku ūdens augi kļūst par lielu podiem, kuros tie aug, un tad tos nepieciešams dalīt. Piemērotākais laiks, kad to darīt, ir agrs pavasaris, bet to var darīt arī rudenī, mēnesi pirms sala iestāšanās. Turiet augus mitrus un savijušās saknes atdaliet ar rokām vai zāģa palīdzību. Ūdensrožu gaļīgos sakneņus sadaliet ar naža palīdzību. Veselīgas daļas katru atsevišķi no jauna iestādiet stādāmajos grozos.

Der zināt! Gadījumā, ja jūs savā dīķī vēlaties ielaist zivis, noteikti ir jāņem vērā daži svarīgi noteikumi. Lai ūdens parametru līdzsvars netiktu nojaukts, dīka lielumam vajadzētu būt vismaz 20 m2. Turklāt vismaz vienā kvadrātmetrā tā dziļumam vajadzētu būt 1,2 m. Tas nepieciešams tādēļ, lai ziemā, kad dīķis aizsalst, zivīm vēl atliktu pietiekoši daudz dzīves telpas.

Ja vēlaties, ienesiet savā dārzā patīkamu un nomierinošu troksni, ko rada klusi čalojošs dīķa ūdens. Pareizajā vietā iegremdēts sūknis sūknē dīķa ūdeni un pēc tam ļauj tam tecēt pār nelieliem ūdenskritumiem vai caur sprauslām.