Ar nosaukumu rudbekija sastopamas gan viengadīgas, gan divgadīgas puķes, gan arī daudzgadīgi augi, kuri ir samērā izplatīti, jo tos iecienījuši daudzi dārzu mīļotāji dažādās zemēs.

Spīdīgās rudbekijas (Rudbeckia fulgida `Goldsturm) ir īstens ziedēšanas brīnums ar lieliem ziediem un izteiktu melni brūnu vidu. Zemākās no tām ir sešdesmit līdz astoņdesmit centimetrus augstas. Šķeltlapu rudbekijas (Rudbeckia laciniata `Goldball’) mēdz sasniegt līdz pat divu metru augstumu. Tām ir blivi pildīti ziedi un tādēļ tie atgādina lodes formu. Visbiežāk šķeltlapu rudbekijas ir sastopamas tieši lauku māju dārzos. Spožās rudbekijas (Rudbeckia nitida Herbstsonne) ar atpakaļ atliektajām ziedlapiņām, savukārt, ir līdzīgas miniatūriem izpletņiem. Visas daudzgadīgās rudbekiju sugas un šķirnes ir ļoti audzelīgas. Tās attīstās ar atvasēm, ātri veidojot kuplus un krāšņus krūmus.

PIELIETOJUMS

Rudbekijas ir lieliski piemērotas saulainām dobēm un stādījumiem. Zemā rudbekija `Goldsturm’ ir īpaši ieteicama nelieliem dārziem. Tā jūtas labi, pat visu vasaru atrodoties toverī uz terases vai balkona.

Augstās sugas un šķirnes brīnumskaisti izskatās pie žoga, kas vienlaicīgi arī kalpo tām par atbalstu. Taču jūs variet stādīt rudbekijas arī platās dobēs un stādi-jumos, jo arī šādās vietās tās ātri vien izveidos skaistas ziedu grupas, kas neapšaubāmi saistīs garāmejošo skatienus.

IDEĀLI PARTNERI

Brīnumskaistas krāsu līnijas dzelteni-oranžos toņos, kas jūsu dārzā pastāvēs daudzus gadus, iespējams iegūt rudbekiju kombinācijās ar dažādām helēniju šķirnēm (Helenium sp.), heliopsi (Heliopsis helianthoides var. scabra) un zeltgalvītēm (Solidago sp.). Tas, kurš sākot ar maiju starp rudbekijām ‘Goldsturm’ iestādīs viengadīgās plīvurverbenas, sākot ar jūliju varēs sajūsmināties par neskaitāmajiem violetajiem raibumiem, kas šķitīs it kā lidināmies pār dzelteno ziedu jūru. Rudbekijas neapšaubāmi ir vieni no tiem ziediem, kas veido burvīgu harmoniju ar ļoti daudziem augiem, piemēram, lieliski partneri ir baltie flokši, augstās asteres, monardas (Monarda sp.), gaiši zilā purva salvija (Salvia uliginosa), kā arī oranžās titonijas (Tithonia sp.) un zili violetie agerāti (Ageratum houstonianum). Ļoti īpaši izskatās arī kombinācijas ar tādām dekoratīvajām graudzālēm kā ciesas, sāres vai Ķīnas miskante.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Dobi ar dārza dakšām labi uzirdiniet, izņemiet no tās akmeņus un nezāles. lzkliedējiet kompostu un pēc tam nolīdziniet ar grābekli.
 • Jaunos stādus aplejiet, pēc tam izņemiet no podiem. Stādīt 30-50 cm attālumā vienu no otra. Zemi uzmanīgi piespiediet un aplejiet.
 • Augus ieskaujiet, iespraužot zemē četrus balstus. Pēc tam apkārt tiem nostiepiet auklu, lai rudbekijām pieaugot būtu labs atbalsts.
 • Regulāri nogrieziet pārziedējušos ziedus. Tas rosina jaunu ziedu veidošanos, tā ka rudbekijas jūsu dārzā staros līdz pat rudenim.
 • Lai rudbekijas pavairotu, vienkārši izrociet sakneni un ar lāpstu sadaliet to divās līdz četrās dalās. Daļas iestādiet katru atsevišķi.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

 • Pērciet spēcīgus, jaunus stādus. Tie drīkst būt arī palieli, taču galvenais, lai tie būtu kompakti un izskatītos veselīgi.
 • Nepērciet stādus ar dzeltenīgām lapām vai gariem, izstīdzējušiem dzinumiem. Šādi augi var izrādīties uzņēmīgi pret dažādām slimībām.
 • Pilna saule. Rudbekijai tieša saules gaisma nepieciešama vismaz sešas stundas dienā. Šādos labvēlīgos apstākļos tā augs liela un spēcīga.
 • Caurlaidīga, barības vielām bagāta augsne. Ilgākā sausuma periodā augam nepieciešama bagātīga laistīšana.
 • Pēc lietusgāzes nopuriniet ūdeni, kas sakrājies uz ziediem. lai to svars pārāk stipri nenoslogotu auga stumbru.
 • Šķirni `Goldsturm’ iespējams pavairot ar sēklām, Sēklas vienkārši izkaisiet dobē pēc iespējas vienmērīgāk un pēc tam nedaudz piespiediet.

Padoms! Rudens beigās ziedu galvas un sēklu stiebrus atstājiet dārzā. Kad parādīsies salnas, pārklāti ar sarmu tie izskatīsies brīnumskaisti.