Vīgriezes tēja jeb vīgriežu tēja ir ieteicams lietot saaukstēšanās un gripas laikā kā sviedrējošu un urīndzenošu līdzekli.

Sen zināms, ka parastā vīgrieze ir augs, kas veicina urīna un sviedru izdalīšanos, palīdz novērst nemieru un nervu spriedzi stresa situācijās, labvēlīgi ietekmē vielmaiņu. Vīgriezes ziedi satur ēterisko eļļu, brīvu salicilskābi, glikozīdu gaulterīnu, kumarīnus, flavonoīdus, miecvielas.

Parastā vīgrieze ir daudzgadīgs Eirāzijas augs, ieviesies Ziemeļamerikā, aug mitrās pļavās, zāļu purvos, mitros mežos. Latvijā – bieži visā teritorijā, vietumis veido blīvas audzes.

Svarīgākās vīgriezes īpašības – apakšējo urīnceļu veselībai, palīdz nieru ekskrēcijas funkcijai; elpceļu veselībai – novērš parasto saaukstēšanos, klepu. Piemīt pretiekaisuma, savelkošā, pretsāpju, nomierinošā, pretreimatisma, antiseptiskā darbība.

Vīgriezes ziedi ir viens no populārākajiem līdzekļiem, kas samazina sliktu dūšu, šķebināšanu, novērš vemšanu, regulē kuņģa sekrēciju, aizsargā kuņģa un zarnu gļotādu, alternatīvs līdzeklis holesterīna līmeņa pazemināšanai kopā ar tīrumu kosas lakstiem, kumelītes un liepu ziediem, piparmētras lapām. Vīgriezi ilglaicīgi lieto saaukstēšanās gadījumos, kā pretiekaisuma drogu kombinētās zāļu tējās reimatisma skarto muskuļu un locītavu, trulu traumu, sasitumu, hematomu gadījumos, podagras sāpju mazināšanai, veicina brūču dzīšanu.

Bērniem vīgriezes tēja ir ieteikts līdzeklis caurejas gadījumā. Vīgriežu tēju lieto arī brūču un nedzīstošu čūlu apmazgāšanai. Tautas kosmētikā novārījumu izmanto blaugznu mazināšanai, matu sakņu nostiprināšanai. Drogas ieteicamā diennakts deva ir 4-6 g, bērniem un veciem cilvēkiem devu jāsamazina. Gatavo kā uzlējumu, dzer pēc iespējas karstāku, vairākas reizes dienā. Pagatavo: 1-2 tējkarotes tējas apliet ar verdošu ūdeni (200 ml), nosegt, ļaut ievilkties 20 minūtes. Sastāvs: parastās vīgriezes ziedi.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsDZĒLĪGĀ KAKTUSA MAIGAIS SKATIENS
Nākamais rakstsTELPAUGS KURŠ NEPRASA LIELU UZMANĪBU – FRĪZEJA
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.