Ārstniecības pienene – izturīga, daudzgadīga nezāle. Pārtikā svaigā veidā izmanto savvaļas un kultūrformu jaunās lapas. Kultūrformu augi ir lielāki un vēlāk izzied. Pieneņu lapas ir rūgtas, taču augu balināšana rūgtumu mazina. Pienenes pavasarī sēj dēstu kastītēs vai uzreiz paliekošā vietā, ūdenscaurlaidīgā augsnē, 35 cm attālumā. Vasaras beigās augus balina, nosedzot ar gaismas necaurlaidīgu segumu. Novāc, kad lapas kļuvušas gaiši dzeltenas un ir izstīdzējušas. Ziemā pieneņu virszemes daļas atmirst. Lapotne parādās pavasarī, atsākoties veģetācijai. Augu var izmantot vairākus gadus.

ĀRTSNIECISKĀ IEDARBĪBA

Ārstniecības nolūkiem izmanto visu augu:

 • Saknēm un lapām piemīt ārstnieciskā iedarbība: žutsdzenoša, urīndzenoša, nomierinoša, atkrēpošanu veicinoša, antialerģiska, temperatūru pazeminoša, pretsklerotiska, atslābinoša, prettārpu, stimulē laktācijas procesus. Pētījumos apstiprināts, ka pienenes preparāti spēj palielināt žults sekrēciju līdz pat 4 reizēm. Veicina atjaunošanās procesus pēc insultiem. Labvēlīgi iespaido ūdens – sāls apmaiņas procesus organismā. Veicina kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma, palīdz pie aknu toksiskiem bojājumiem. Uzbudina apetīti un uzlabo ādas vispārējo stāvokli. Tautā parasti pieneņu saknes vispirmām kārtām izmanto kā aknu zāles. Labvēlīgi iespaido saistaudus, pastiprina asinspieplūdi, uzlabo stipri novārdzinātu cilvēku pašsajūtu.
 • Lapu sulai piemīt vispārspēcinoša iedarbība, ieteicama pie kuņģa iekaisuma, kad ir pazemināts skābes līmenis. To izmanto kā vieglu atslābinošu līdzekli pie hroniskiem aizcietējumiem un kā žultsdzenošu līdzekli pie aknu un žultspūšļa saslimšanām. Iespaido elektrolītu apmaiņu organismā, veicina locītavu sāpju mazināšanos pie podagras. Lieto kā sviedrējošu, temperatūru pazeminošu un urīndzenošu līdzekli. Barojošām māmiņām palielinās piena daudzums.
 • Pienenēm piemīt spēcīgas asinis attīrošas īpašības, tāpēc tās ļoti noder pavasarī attīrīšanās kūru laikā.
 • Kosmētiskiem mērķiem lieto pienaino, ziedkātā esošo sulu — tā dziedina furunkulus, karbunkulus, kašķi, ēdi, kārpas, kā arī citas ādas saslimšanas. Pret vasaras raibumiem lieto šādu losjonu: vienu pilnu sauju pieneņu ziedu aplej ar vārošu ūdeni tik daudz, lai ziedi būtu pilnībā apņemti. Ļauj atdzist, tad nokāš un regulāri viegli mitrina ādu ar šo šķidrumu. To var izmantot arī matu skalošanai: tas patiks gaišiem matiem. Pienene stiprina viegli lūstošus, sausus, kā arī taukainus matus. Tā palīdz atbrīvoties no blaugznām. Jābūt piesardzīgam un vispirms jāpārbauda ādas reakcija, nedrīkst lietot šos preparātus pārlieku daudz un spēcīgus izvilkumus — tas var izraisīt ādas iekaisumus vai citas nepatīkamas kairinošas sajūtas.

PIELIETOJUMS

 • Sakņu uzlējums. 1 tējk. saknes, 1 glāze verdošs ūdens. Aplej un nostādina 20 min. Lieto pa ¼ glāzes 3-4 reizes dienā pirms ēšanas. Izmato kā rūgtvielu apetītes uzlabošanai, pie aizcietējumiem kā žultsdzenošu līdzekli.
 • Uzlējums un ziede pie ekzēmas. Sajauc vienādās devās pieneņu un diždadža saknes. Ņem 2 ēdamk. maisījumu aplej ar 3 glāzēm vēsa ūdens. Nostādina nakti. No rīta vāra 10 min. Lieto pa ½ glāzei 3 reizes dienā. Slimības skartās vietas vienlaicīgi ieziež ar ziedi: 100 g bērzu koksnes darva, 50 g svaigs salds krējums, 4 svaigi olu dzeltenumi. Ādas nomazgāšanai izmanto siltas piena sūkalas.
 • Pienenes var lietot grūtnieces. Dažkārt novārījumu izmanto grūtniecības pēkšņas pārtraukšanas draudu gadījumos. Uzlējums. 1 tējk. saknes, 1 glāze verdošs ūdens. Aplej un nostādina 1 stundu. Lieto pa 1 ēdamk. pirms ēšanas. Veicina laktāciju jaunajām māmiņām.
 • Ziedu medus. 200 g ziedus aplej ar 1,5 litriem verdoša ūdens. Diennakti nostādina. Nolej šķidrumu un pievieno 2 citronu sulu. Vāra līdz sabiezē. Sapilda burkās (sterilizēt nav nepieciešams), glabā vēsā vietā. Ziemā lieto pie tējas saaukstēšanās gadījumos un gremošanas procesu regulēšanai.
 • Pieneņu produktu ārstnieciskie kursi ieteicami arī reimatisma slimniekiem. Sāpju biežums samazinās un sāpju intensitāte atslābst pateicoties pieneņu labvēlīgai iedarbībai uz saistaudiem.
 • Ikgadējas pieneņu dziednieciskās kūres bremzē žults akmeņu palielināšanos un jaunu veidošanos. Esošos žultsakmeņus tās nešķaida, bet samazina sāpes un koliku draudus.
 • Uzlējumi ieteicami cukura diabēta slimniekiem, kā līdzeklis kas uzlabo vielu maiņu.

Der zināt! No jaunajām pieneņu lapām, ko ievāc, pirms parādījušies ziedpumpuri, gatavo izsmalcinātus salātus un piedevas gaļas ēdieniem. Svaigi plūktu pieneņu garša ir rūgtena. No liekā rūgtenuma vari izvairīties, lapas apmēram pusstundu paturot aukstā sālsūdenī. Lapu blanšēšana ar vārošu ūdeni arī likvidē rūgtuma piegaršu. Maigāka garša būs ēnainās vietās ievāktām lapām.

Rakstā izmantoti termorelax.com publikācijas.