Parastais biškrēsliņš ir indīgs, daudzgadīgs asteru dzimtas lakstaugs līdz 1,6 m augsts, augšdaļā zarainu stumbru. Ziedi dzelteni, stobrveida, nelielos kurvīšos, kuri savukārt sakopoti vairogveida ziedkopās. Zied vasaras otrajā pusē — no jūnija beigām līdz septembrim.

Parastais biškrēsliņš aug kā nezāle ceļmalas, dārzos, laukos, upju kraujās. Mūsdienās tas aug mērenā klimata zonā pa visu pasauli. Gardēži arī šodien biškrēsliņu lapas svaigā un kaltēta pulvera veidā pievieno omletei, maltajai gaļai, zivīm, salātiem. Biškrēsliņi kā garšaugi jālieto mazā daudzumā, jo lielās devās tas ir indīgs, taču tā garša ir tik spēcīga, ka lielā daudzumā ēdienam to nemaz nevar pievienot.

Parastā biškrēsliņa ziedus ievāc ziedēšanas sākumā. Atsevišķus ziedu kurvīšus nogriež ar nazi, sirpi vai noplūc ar rokām, atstājot pie tiem kātu, ne garāku par 2 cm. Savāktos ziedu kurvīšus, izklātus 2-3 cm biezā slānī, žāvē nojumēs, labi vēdināmās telpās vai arī 40 C temperatūrā.

Drogas smarža īpatnēja, līdzīga kamparam; garša asi rūgta. Ziedu pulveri lieto pret galvas utīm. Izmanto kā aromātisku konservējošu vielu. Ja gaļu apliek ar šo augu tad ilgāku laiku var pasargāt no bojāšanās. Lapas ēdienos var aizvietot vistas gaļas un muskatrieksta garšu. Dažkārt izmato salātu, kēksu, desertu aromatizēšanai. Koncentrēts auga izvilkums labi palīdz cīņā ar mušām, tarakāniem, kodēm. Koncentrātu sajauc ar cukuru un izliek kukaiņu koncentrēšanās vietās

Preparātiem piemīt žults dzenoša, pretiekaisuma, pretmikrobu, pretcērmju, savelkoša un pretdrudža, nomierinoša, tonizējoša, antispazmātiska, brūces dziedējoša iedarbība. Sakārto kuņģa darbību un noregulē menstruālo ciklu. Iesaka lietot pie aknu un žults pūšļa saslimšanām, tievo un resno zarnu iekaisuma procesiem, urīnpūšļa saslimšanām, pie malārijas.

Senatnē biškrēsliņu lietoja pret cērmēm un citiem parazītiem, tādēļ tie ir ieguvuši savdabīgu nosaukumu – cērmju zāles. Biškrēsliņu var lietot mazās devās, jo tas ir indīgs un lielās devās ir kaitīgs. To noteikti nedrīkst lietot uzturā grūtnieces un cilvēki, kuriem ir augsts asinsspiediens. Latvijā sastopami visā teritorijā. Tie aug visur dārzu malās, grāvmalās, sausās un nedaudz mitrās pļavās. Tos ievāc pašā ziedu plaukumā, drogai derēs gan zieds, gan arī viss ziedošais augs. Augus ar sēklu galviņām sasien slotiņās un ļauj nogatavoties vēl labāk, pēc tam saberž pulverī.

Biškrēsliņi ātri palīdz pret vēdergraizēm, kuņģa un zarnu sāpēm. Tāpat tie palīdz novērst asas menstruāciju un citas vēdera sāpes. Ja nomoka krampji vai naktī griež zobus, biškrēsliņu tēja būs labākais palīgs. Tos ieteicams lietot arī satraukta garastāvokļa nomierināšanai, pret neiralģiju, neirastēniju, galvas reiboņiem un citām stresa radītām slimībām. Ar biškrēsliņu novārījumu skalo matus, ja ir utis.

Biškrēsliņu tēju pagatavo, ņemot 1 tējkaroti (aptuveni 5 g) ziedu uz glāzi karsta ūdens, dažas minūtes vāra, tad atdzesē un izkāš. Dzer pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā. Ieteicamo diennakts devu nedrīkst pārsniegt!

Ielāgo! Saindēšanās gadījumā novēro galvas reiboņus, krampjus, sāpes pa visu ķermeni, aizdusu. Šādos gadījumos pēc iespējas ātrāk jācenšas izskalot kuņģi un griezties pēc palīdzības medicīnas iestādē. Jālieto uzmanīgi, nedrīkst lietot ilgstoši! Nedrīkst lietot grūtnieces!

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsAUZAS – TĒJA DAŽĀDAI DZIEDNIECĪBAI
Nākamais rakstsTĪKAMĀ MONSTERA – KĀPELĒTĀJA
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.