Ārstniecības ingvers ir daudzgadīgs lakstaugs ar resnu, gaļīgu sakneni. Atkarībā no pagatavošanas veida izšķir melno jeb nemizoto un balto jeb mizoto un pus mizoto ingveru. Ingvera sakneņos ir ēteriskā eļļa – cingerols.

Sakni var izmantot svaigu, kaltētu, veselu, maltu, cukurotu vai konservētu sīrupā. Plaši ingveru lieto par piedevu smalkmaizītēm un cepumiem, arī piparkūkām, pudiņiem, konfektēm, gurķu, ķirbju un bumbieru marinādēm, marmelādēm, želejām un sacukurotiem augļiem. Ķīnā pārdod īpašu iecukurotu ingveru. Ingvers piešķir smalku aromātu zupām, mērcēm, rīsu ēdieniem, sieriem, gaļas un dārzeņu ēdieniem. Sevišķi garšīga ir cepta cūkgaļa ar sēnēm un ingveru.

Dīvainais garšaugs ingvers pasaulē ir pazīstams jau diezgan sen. Par tā dzimteni uzskata Centrālo un Dienvidāziju, taču šobrīd to audzē visur, kur valda tropu klimats. Augs zied ar skaistiem ziediem, taču par pašu vērtīgāko tiek uzskatīta šī auga sakne. To lieto uzturā, enerģijas uzturēšanai un veselības uzlabošanai.

Jau senajā Grieķijā un Ķīnā ingvers bija pazīstams ne tikai kā garšviela, bet arī kā ārstniecības augs. Tas mūsu senčiem atviegloja ciešanas gan pēc pārmērīgas uzdzīves, gan jūras slimības gadījumā.

Ingvera patīkamā, rūgtenā garša veicina gremošanas procesu, jo pastiprina kuņģa sulas izdalīšanos. Sevišķi to iesaka lietot pret meteorismu. Tas uzlabo arī ēstgribu. Senāk ingvers bija pazīstams kā tonizējošs un antiseptisks līdzeklis.

Viduslaikos ingveru lietoja aizsardzībai pret mēri, arī acu slimību gadījumos un pret reimatismu. Ingveru izmanto arī pārtikas rūpniecībā. To pievieno rūgtiem liķieriem, piemēram, benediktīnam, sulām un punšiem. Anglijā ļoti populārs ir ingveralus. Kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumu gadījumā ingvers atvieglos gāzu izdalīšanos un samazinās sāpju sajūtas. Tas arī atslābina muskuļus un noņem spazmas – tieši tāpēc var palīdzēt smagu un sāpīgu mēnešreižu mazināšanai. Turklāt ingvers stimulē žults aizplūšanu no žultspūšļa, kas nāk par labu gremošanai.

Ja naktīs jums neļauj aizmigt sauss, mokošs klepus, izdzeriet tasīti ingvera tējas. Tas atvieglos gļotu atdalīšanos, mazinās klepu, bet no karstā šķidruma pāries kairinājums kaklā. Ingvers arī mazina vemšanu un nelabumu pēc operācijas vai ķīmijterapijas. Tiesa, tad jāņem vērā, ka tas mēdz samazināt asins recēšanas spēju, kas var būt nevēlami.