Strutenes ārstnieciskās īpašības ir izmantotas jau gadu tūkstošiem. Daudzi zina, ka viens no plaši lietotajiem tautas līdzekļiem pret kārpām ir strutenes sula. Ar svaigu struteņu sulu, kura izdalās no tikko noplūktas strutenes kāta, vairākas reizes dienā ieziež kārpu, līdz tā pazūd.
Strutenei piemīt antibakteriāla, pretiekaisuma, spazmolītiska un sāpes remdējoša darbība, tās ārstniecisko īpašību dēļ – to lieto gan iekšķīgi, gan ārīgi.

Iekšķīgi strutenes lakstu uzlējumu lieto ārstniecībā, lai noņemtu sāpes un spazmas gremošanas traktā, kā arī lai novērstu gāzu uzkrāšanos zarnās. Struteņu lakstu uzlējumu lieto arī kā žultsdzinēju aknu un žultspūšļa darbības traucējumu gadījumos. Sausās drogas ieteicamā diennakts deva ir 2–3 g (1 ēdamkarote). Lietošanu iekšķīgi ieteicams saskaņot ar ārstu un lietot atbilstoši ārsta norādījumiem.

Uzlējuma pagatavošana: 1 ēdamkaroti (2 – 3 g) lakstu aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 15-20 minūtes, izkāš.

Lietošana iekšķīgi: Dzer 1/3 glāzes 3 reizes dienā, vēlams pirms ēšanas. Gremošanas trakta spazmu un gremošanas traucējumu gadījumos ārstnieciskais efekts var parādīties pēc 30 minūtēm. Lietošanas ilgums atkarīgs no slimības smaguma, nereti nepieciešama uzlējuma regulāra lietošana 3-4 nedēļas. Ja to lieto ilgāk nekā 4 nedēļas, vēlams veikt aknu bioķīmiskos testus (asins analīzes).

Strutenes lakstu uzlējumu lieto arī ārīgi ādas slimību: ēdes, piemēram, zvīņēdes, mitrās ēdes u.c., niezoša ādas iekaisumu, čūlu, kārpu, ādas sēnīšu slimību, furunkulu un nedzīstošu brūču ārstēšanai.

Lietošana ārīgi: Kad uzlējums ir atdzisis līdz istabas temperatūrai, lieto kompresēm, vanniņām, apmazgājumiem, pievieno peldēm vannā.

Strutenes lakstu drogu var iegādāties aptiekā, taču to var ievākt arī pašrocīgi. Strutene ir plaši izplatīta Latvijā. Tā aug ēnainās vietās, bieži māju tuvumā, dārzos, komposta kaudzēs un citviet kā nezāle. Strutenei patīk trūdvielām bagāta augsne, tāpēc tās bieži ir sastopamas arī mežos. Ārstniecībā izmanto strutenes lakstus – stublājus ar lapām, ziediem un ziedpumpuriem, kā arī dažādas gatavības pakāpes augļiem. Struteņu lakstus ievāc ziedēšanas fāzē, kas Latvijā ilgst no maija līdz pat septembrim. Žāvē no saules stariem aizsargātā, labi vēdināmā vietā, vēlams caurvējā – bēniņos, pažobelēs u.tml. Strutenes ir indīgas! Tāpēc, tās vācot, ir jālieto cimdi un, izvēloties vietu žāvēšanai un vēlāk arī uzglabāšanai, jāraugās, lai tai nevar piekļūt bērni.

Ielāgo! Strutenes lakstu uzlējumu nedrīkst lietot grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā. Grūtniecēm tas var veicināt abortu, jo strutenei piemīt dzemdi tonizējoša iedarbība.

Ieteicams konsultēties ar ārstu par strutenes tējas lietošanu.