Aveņu krūms dažkārt sasniedz 2 metru augstumu.  Ziedi ir balti ar rozganu nokrāsu. Zied maijā un jūnijā. Starp savvaļas avenēm var atrast arī augus ar baltām ogām. Avenes zied jūnijā un jūlijā. Ogas nogatavojas jūlijā un augustā. Ārstnieciskiem nolūkiem ievāc ogas, lapas, saknes un ziedus. Ogas ievāc kad ir nogatavojušās, sausā laikā. Lapas ievāc pavasarī, ziedēšanas laikā. Saknes ievāc vēlā rudenī vai ziedēšanas laikā. Drogas glabā 2 gadus. Dziednieciskiem nolūkiem labāk izmantot savvaļas avenes. Ogas saglabā dziednieciskās vērtības arī sasaldētā veidā.

  Aveņu (arī kazeņu) lapas satur miecvielas, askorbīnskābi, karotīnu, flavonoīdus, kumarīnu. Aveņu lapām piemīt viegla asiņošanas apturoša īpašība, tāpēc noder mutes gļotādas saslimšanu ārstēšanā (stomatīta gadījumā). Pārsvarā lapas izmanto kā dažādu organisma attīrošu tēju piedevu. Lapas, ziedus, jaunos dzinumus un stublājus izmanto smaganu nostiprināšanai, asins attīrīšanai, ādas izsitumu mazināšanai, kuņģa – zarnu trakta saslimšanu gadījumos. Izmanto žults dzenošo un urīndzenošo tēju sastāvos.

Lieto kā sviedrējošu, temperatūru mazinošu un spēcinošu līdzekli. Kaltētas lapas izmanto kā atkrēpošanas līdzekli. Lapu (svaigu) novārījumu izmanto pie iekšējām asiņošanām, stomatīta, konjunktivīta. Sasmalcinātas svaigus aveņu zariņus izmanto pie herpes vīrusa (aukstuma pumpām). Austrumu medicīnā aveņu lapu un ziedu uzlējumus izmanto pie nervu saslimšanām un akūtām, hroniskām infekcijām. Sakņu un ziedu novārījumu lieto ārīgi hemoroīdu, ādas iekaisumu un acu iekaisumu gadījumā. Lapu uzlējumu lieto kā baktericīdu līdzekli kakla skalošanai, kā savelkošu un pretiekaisuma līdzekli pie gastrīta, enterīta un elpošanas ceļu saslimšanām. No svaigām sasmalcinātām lapās pagatavo ziedi ādas izsitumu dziedēšanai (lapām pievieno vazelīnu vai sviestu). Lapu uzlējums ir efektīgs līdzeklis pie caurejas, kuņģa – zarnu trakta iekaisumiem, plaušu un mutes dobuma saslimšanām.

Svaigas lapas izmanto kā brūču dziedējošu līdzekli. Svaigus un jaunus dzinumus pavasarī var lietot kā salātu sastāvdaļu. Lapu novārījumu lieto kakla skalošanai pie klepus un angīnas. Aveņu lapu dziednieciskās īpašības papildina un pastiprina bērzu lapas un liepu ziedi. Rudenī vāktu sakņu uzlējumu lieto ekzēmu, nātrenes un citu alerģisko saslimšanu gadījumos. Aveņu saknes izmanto kā sastāvdaļu bronhiālās astmas kompleksajā terapijā. Saknes un pārkoksnējušos zarus izmanto pie akūtām infekcijas saslimšanām. Aveņu laksti ar visām ogām ziemā noderēs saaukstēšanās gadījumā un arī vienkārši, lai sasildītos ar karstu, garšīgu, smaržīgu tēju. Palīdzēs klepus gadījumā.

  Ielāgo! Sasaldētas avenes nezaudē savas labās īpašības!

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsKumelīšu tēja, vai tikai tēja?
Nākamais rakstsAlveja – labs gaisa attīrītājs
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.