Iepriekš meklējām iemeslus, kādēļ atšķiras dārza darbu kalendāri.
Nu pienākusi kārta apskatīt kā mēness un zodiaks ietekmē ziedu diena, lapu dienas, augļu dienas un sakņu dienas.

Atkarībā no Mēness stāvokļa attiecībā pret Sauli un Zemi, redzamas četras dažādas šā pavadoņa fāzes:

  • Jauns Mēness;
  • ceturksnis (Augošs Mēness);
  • Pilnmēness;
  • pēdējais ceturksnis (Dilstošs Mēness).

Jaunmēness vislielākā ir Ūdens stihijas ietekme, tādēļ augi ir piesātināti ar mitrumu. Fāzu maiņas dienās neiesaka sēt un stādīt vai pārstādīt, nodarboties ar koku un krūmu potēšanu un apgriešanu.

Augošā mēnesī augi pieplūst ar dzīvības sulu un kļūst aizsargāti pret slimībām un kaitēkļiem. Novāktie augļi un dārzeņi labi uzglabājas un dod vairāk vitamīnu.
Sēj un stāda visu, kas ražu dod virszemē.

Pilnmēness ir Uguns stihijas augstākais ietekmes punkts. Nav vēlama augu stādīšana un pārstādīšana, jo pavājināta sakņu sistēmas dzīvotspēja.
Ieteicams ievākt ārstnieciskos augus, pļaut sienu. Augļus ievāc tūlītējai lietošanai.

Dilstošā mēnesī enerģijas daudzums samazinās, bet palielinās augu krāsas intensitāte, parādās izteiktāks aromāts un garša, spēcīgāk izpaužas tūlītēja barības un ārstnieciskās kvalitātes. Tomēr augļus un augus ir vēlams konservēt. Pieaug mēslojuma un dažādu barojošu vielu pielietošanas efektivitāte.
Sēj un stāda visu, kas ražu dod zem zemes.

Mēness Zodiaka dārzs

Sakņu dienas
Mēness atrodas Vērša, Jaunavas vai Mežāža zīmē. Valdošais elements Zeme.
Sēj un stāda sakņaugus, arī kartupeļus, sīpolus, ķiplokus. Noteikti sēj redīsus, bietes, rutkus, burkānus, lai tie veidotu skaistas saknes un neziedētu. Dienas piemērotas augsnes apstrādei.
Šajās dienās rušinātajos un ravētajos sējumos tik strauji nesaaug nezāles. Augsnes pamatapstrādei labākie rezultāti būs tajās sakņu dienās, kas iekrīt dilstoša Mēness laikā. Tāpat labi kalpos sētas un dārza celiņi, stingri turēsies žogi, mazāk izskalosies un nobruks nogāzes, kas veidotas šajā periodā. Labi izdosies komposti, ja to veidošana un pārjaukšana notiks sakņu dienās. Tāpat labi glabāsies un nevītīs tajās dienās vāktie kartupeļi, burkāni, bietes, redīsi un citi sakņaugi.
Ieteicami darbi ar sakņaugiem – burkāni, bietes, kāļi, sīpoli, sakņu selerijas u.c.

Ziedu dienas
Mēness atrodas Ūdensvīra, Dvīņu un Svaru zīmē.
Valdošais elements Gaiss (gaisma).
Sēj un stāda puķes. Laikā, kad Mēness atrodas Ūdensvīra zīmes ietekmē, gan nav ieteicams stādus piķēt, veidot stādījumus kastēs un podos, tās dienas labāk veltīt ravēšanai. Ilgāk saglabāsies svaigi un nezaudēs košumu grieztie ziedi, bet vāktie floristikas materiāli labi žūs un nezaudēs krāsu. Aromātu un vērtību ilgi saglabās, kā arī labi žūs ziedu dienās vāktie ārstniecības augi un grieztās pirts slotas. Aromātiski būs gatavotie ievārījumi, kaltētie augļi un ogas. Ziemciešu un ziedošo dekoratīvo krūmu apgriešana ieteicama tieši šajās dienās Viengadīgajām puķēm izkniebj vecos ziedus un apgriež neizskatīgos dzinumus. Vāc dekoratīvo augu un zālāju sēklas. No mājas darbiem labi izdosies logu mazgāšana, putekļu savākšana, telpu un mīkstā inventāra vēdināšana. Viegli un gaisīgi izdosies konditorejas izstrādājumi un maize, kā arī piena pārstrādes produkti.
Darbojas ar ziedošiem augiem – puķes, ārstniecības augi, brokoļi.

Lapu dienas
Mēness atrodas Zivju, Vēža vai Skorpiona zīmē. Valdošais elements Ūdens.
Dienas piemērotas to augu sēšanai, kuru patērējamā daļa ir lapas. Tātad sējami un stādāmi lapu dārzeņi, salāti, spināti, skābenes, kāposti, puravi u.c. Pie lapu dārzeņiem šajā gadījumā pieskaitāmi arī ziedkāposti, brokoļi un kolrābji. Šajās dienas sējami arī zālāji, zaļbarības un zaļmēslojuma augi. Lapu dienās pļautajos mauriņos un ganību zāle ātri ataugs un veidos blīvu zelmeni. Slikti augoši dzīvžogi labi sakuplo, ja tos apgriež lapu dienās dilstoša Mēness laikā. Tāpat šajās dienās labi padodas telpu mitrā uzkopšana un veļas mazgāšana, īpaši dilstoša Mēness laikā. Vēlams augus laistīt un mitrināt lapu dienās, jo augsne tad labi uzsūc ūdeni. Novāktā raža derīga tikai tūlītējam patēriņam, ne ilgstošai uzglabāšanai. Ne īpaši izdosies maizes un konditorejas izstrādājumi, kā arī piena pārstrādes produkti.
Labi padodas lapaugi – kāposti, spināti, sparģeļi, salāti, rabarberi.

Augļu dienas
Mēness atrodas Auna, Lauvas vai Strēlnieka zīmē. Valdošais elements uguns (siltums).
Sēj un stāda augļu dārzeņus, tomātus, papriku, gurķus, ķirbjus u.c., kā arī graudaugus, pākšaugus un eļļas augus sēklu ieguvei. Ieteicams stādīt arī nākamā gada sēklai paredzētos kartupeļus. Dienas piemērotas augļu koku un ogulāju stādīšanai, potēšanai, kopšanai. Vainagu veidošanai un zaru griešanai vairāk piemērotas dienas, kas iekrīt dilstoša Mēness periodā. Augļu dienās novāktās ogas, augļu un augļu dārzeņi labi glabāsies kā arī būs piemēroti pārstrādei. Labi padosies un saglabāsies gatavotie ievārījumi, sulas un citi produkti. Sēklas labi kaltīs un uzglabāsies, tām būs laba dīgtspēja. Šajās dienās labāk augus nelaistīt, jo tas var veicināt sēnīšu slimību sākšanos. Labi rezultāti būs gatavojot sierus un cepot raušus.
Labvēlīgas dienas augiem, kuriem izmanto augļus vai sēklas (augļu koki, ķirbji, tomāti, pupiņas, zirņi, kaņepes u.c.) un augu pārstrādei.

IETEIKUMI:
Mēness cikla pirmajās divās fāzēs (I jauns un II augošs Mēness) vēlams sēt un stādīt to, kas ražu veido virszemē.

Mēness cikla pēdējās divās fāzēs (III dilstošs un IV vecs) vēlams sēt un stādīt to, kam galvenā ražas daļa ir zem zemes.

Sējas laiks ir lejupejoša Mēness laiks. Mēness ir lejupejošs, kad tā redzamais laiks pie debess no lēkšanas līdz rietam arvien samazinās. Šis periods sākas no Dvīņu zīmes un turpinās līdz Strēlnieka zīmei. Dienvidu puslodē šis ir ražas laiks, bet Ziemeļu puslodē – sējas laiks. Šis laiks ir piemērots stādīšanai, sēšanai, mēslošanai, spraudeņu spraušanai, zāles pļaušanai, kas tad tik ātri neataug u.c.

Ražas laiks ir augšupejoša Mēness laiks. Mēness ir augšupejošs, kad tā spīdēšanas laiks pie debess no lēkšanas līdz rietam aizvien pieaug. Šis periods sākas no Strēlnieka zīmes un turpinās līdz Dvīņu zīmei. Ziemeļu puslodē šis ir ražas laiks, bet Dienvidu puslodē – sējas laiks. Šajā laikā ieteicams vākt augļus glabāšanai, griezt spraudeņus, pļaut zāli, kas tad labi ataugs, kaltēt augus u.c.

Kas notiks ja šo visu neievērošu?
Cik liela ir šo augļu, sakņu, ziedu un lapu dienu ietekme uz ražu? Runājot ar dārzkopjiem, tie labprāt dalās savā pieredzē un stāsta, ka ir manījuši starpību, piemēram, sējot redīsus pareizajās un nepareizajās dienās, taču galvenokārt pareizajās dienas lielākā daļa ievēro tikai tad, ja tas bijis izdevīgi laika ziņā.