Stādu audzēšana nav vienkārša lieta, tā aizņem diezgan daudz laika, prasa zināšānas. Un lai gan no audzētājiem dzirdam sūdzības, ka no veikalā nopirktas sēklu paciņas uzdīgušas vien pāris sēklas vai vienas šķirnes vietā sanākusi  pavisam cita, taču zaļie pirkstiņi tā vien mūs aicina piesēt pilnu palodzi, tomātiņi, gurķīši, petūnijas un samtenes. Kamdēļ labāk pirkt stādus nevis sēt pašam stāsta Rūta Beirote no  stādaudzētavas Zutiņi z/s

Mēs nereti mēdzam piesēt pilnu palodzi brīdī, kad aiz loga parādās pirmie saules stari. Kamēr pienāk laiks, kad droši varam stādīt ārā, stādi jau ir izstīdzējuši, nomocījušies, noliekušies uz vienu pusi vai pat izauguši līdz griestiem. Lai iegūtu labu ražu, augam ir paredzēts konkrēts augšanas cikls. Ja kādā posmā, kad tam jau būtu paredzēts ziedēt un riest augļus, tas vēl mokās mazā puķupodā, ražas iznākums nebūs tāds, kā paredzēts.

Tomēr gadījumā, ja grasāties stādus audzēt uz palodzes, ir vērts apdomāt, vai un ko tieši. Varbūt tomēr labāk uzreiz iegādāties stādus pie stādu audzētājiem.

 

1. Šķirnes no profesionālām sēklām

Stādu audzētāji visbiežāk iepērk sēklas lielos iepakojumos un izvēlas profesionālu sēklas materiālu, jo vēlas panākt augstāku dīdzību un veselīgākus augus. Arī pircēji biežāk pieprasa augstvērtīgas un hibrīdās šķirnes, ko parastos veikalos iegādāties nevar. Tās pārdod specializēti dārzkopības veikali. Pērkot augus no stādu audzētājiem, jums ir iespēja iegādāties augstvērtīgākas šķirnes un veselīgākus stādus nekā sējot pašiem.

Par atšķirībām starp lētu un dārgu sēklas materiālu variet izlasīt šeit.

2. Laikus iesēti, neizstīdzējuši stādi

Stādu audzētāji zina šķirņu īpatnības un ievēro sēšanas grafiku, lai stādi to pārdošanas un arī prognozētās stādīšanas brīdī būtu atbilstošā izmērā. Stādu audzētavās augi tiek audzēti siltumnīcās un vēl papildus apgaismoti, lai nodrošinātu labus augšanas apstākļus.

Pērkot stādus, jums ir iespēja izvēlēties leknākos un nepāraugušos. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, ja pavasaris aizkavējas līdzīgi kā pērn.

3. Vajadzīgais stādu daudzums

Atverot sēklu paciņu, tajā nereti būs vairāki desmiti sēklu. Varētu sēt vajadzīgo daudzumu, bet ja nu visas nesadīgst? Tādēļ bieži tiek iesēts viss sēklu daudzums, piepiķēta pilna palodze un pēcāk domāts, kur to visu lai liek. Iegādājoties stādus, Jūs variet ne tikai iegādāties sev vēlamo augu daudzumu, bet arī izvēlēties dažādākas šķirnes, tā iegūstot dažādību siltumnīcā.

 

Latvieši ir zemnieku tauta, tādēļ audzēt un sēt mums ir asinīs arī tad, ja dzīvojam šaurā dzīvoklī. Lai šie ieteikumi noteikti neattur jūs no sēšanas un stādīšanas. Vien esiet apdomīgi, savu palodzi varam piepildīt ar garšaugiem un mazāk prasīgām puķēm. Bet dārzeņus, kas prasa vairāk rūpes – tomāti, paprika, gurķi, iegādāt pie profesionāliem stādu audzētājiem. Ja runa ir par labu ražas iznākumu, varam pieklusināt to iekšējo balsi, kas atkārto: “Pati, es pati visu varu!!”.

Raksts tapis sadarbībā ar Z/S “Zutiņi-1”.Z/S “Zutiņi” saimniecībā tiek audzēti: