Dēstu audzēšana no sēkliņām bagātīgi attaisnojas, ja to dara pareizi. Iegūsiet daudz lētu stādu, jaunas un interesantas šķirnes un prieku, rūpējoties par jaunām dzīvībām.

 Stādu audzēšana ir divdaļīgs pasākums. Sākumā jāsēj un jādiedzē, pēc tam jāizaudzē jauni un spēcīgi dēsti, kam pietikts spēka iedzīvoties dārzā. Uz sēklu paciņas parasti uzrakstīts, kad vajadzētu sākt augus diedzēt, lai līdz izstādīšanai dārzā tie būtu pietiekami paaugušies. Lielākoties tās ir 10 nedēļas pirms dēstīšanas atklātā laukā. Aukstumizturīgus augus var pārstādīt pēc pēdējām nakts salnām. Citiem jāgaida, kamēr naktī temperatūra pārsniedz 12 grādus pēc Celsija, tos var pārsegt arī ar agrotīklu vai turēt (mini) siltumnīcā. Dārzkopības preču veikalos nopērkamās minisiltumnīcas sastāv no dēstu kasetes ar drenāžas caurumiem un caurspīdīga vāka, bet to visu var pagatavot pašu rokām.

SĒJA UN DIEDZĒŠANA
 Trauki. Sējiet sēklas jaunos, tīros podiņos vai drenētās kasetēs. Augus, kurus grūti pārstādīt, sējiet ekoloģiskos kūdras podiņos, tad tos varēs stādīt dobē ar visu podiņu. Visus podiņus saliek uz ūdensnecaurlaidīga paliktņa.
 Augsne. Piepilda podiņus ar samitrinātu dēstu augsni. Augiem, kas istabā augs vismaz sešas nedēļas, piemērots komposta un kūdras maisījums. Māla podiņi, pirms tos piepilda ar augsni, jāizmērcē.
Dodiet gaismu! Gaisma ir ātras augšanas priekšnoteikums. Ja gaisma kritīs no sāniem, augi nolieksies uz vienu pusi. Pagrieziet podiņu, tas liks tiem celties atkal stāvus. Ja dēsti istabā aug sešas un vairāk nedēļas, nolieciet tos zem lampām – vienas aukstas un otras sildošas fluorescentās lampas gaismā. Vislabāk, protams, izmantot īpašas augu lampas.

SĒJA
 Apskatiet uz paciņas, cik dziļi sēklas vēlams sēt. Izmantojiet zīmuli vai nosmailinātu kociņu, ar ko sadurt caurumiņus – mazām sēkliņām 1 cm, vidējām 2 cm dziļus. Ar kociņu var arī iespiest nepieciešamā dziļuma vagas, pēc sējas tās piepilda ar zemi. Lai iesētu ļoti sīkas sēkliņas, ņem piparu trauciņu un piepilda to ar sēklu un smilšu vai cukura maisījumu vienādās daļās, un vienmērīgi nokaisa ar to augsni. Pārklāj ar plānu augsnes kārtiņu.
 Mitrums. Podiņus pārklāj ar caurspīdīgu plēvi vai stiklu, lai augsne neizžūst.
 Siltums. Konteinerus noliek siltā vietā (uz radiatora), lai sēklas ātrāk sadīgst.
 Gaisma. Ievērojiet uz sēklu paciņas rakstītos norādījumus. Dažiem augiem dīgstot vajag nedaudz gaismas, bet citiem –pilnīgu tumsu.
 Laiks. Pārlūkojiet konteinerus ik pēc pāris dienām. Kad lielākā daļa asnu izbāzuši snīpjus, sākas otrā stadija.

AUDZĒŠANA UN PĀRSTĀDĪŠANA
 Gaisma. Pārklājus noņem un noliek podiņus spilgtā gaismā. Saulaina palodze ir ideāla vieta augiem, kas pēc četrām piecām nedēļām pārvāksies uz dārzu. Augi, kam jāgaida sešas un vairāk nedēļas, labāk jutīsies zem augu lampām, ja tās būs ieslēgtas 14 – 16 stundas dienā.
 Mitrums. Augsnei jābūt vienmērīgi mitrai, lai mudinātu augu augt vienmērīgi. Vislabāk laistīt no apakšas. Ūdeni lej tik daudz, cik augi spēj uzsūkt stundas laikā. Pārējo nolej.
 Telpa. Dēstiem vajadzīga telpa un gaiss. Sējot biezi, pietrūkst gan telpa, gan gaiss. Tad var palīdzēt neliels ventilators.
 Pārstādīšana podiņos. Kad augiem kļūst par šauru, katru pārstāda atsevišķā piecu centimetru platā podiņā dēstu augsnē.
 Mēslošana. Augi, kas pārvāksies uz lauku pēc sešām vai vairāk nedēļām, jāmēslo ik pēc divām nedēļām. Izmanto šķīstošo istabas augu mēslojumu (20 – 20 – 20) divreiz vājākā koncentrācijā nekā parastai mēslošanai.
 Norūdīšana. Četras vai piecas dienas pirms izstādīšanas podiņus iznes ārā, vietā, kur tie ir pasargāti no tiešas saules un vēja. Augsne laukā izkalst ātrāk nekā istabā, tāpēc podiņi bieži jāpārbauda un jālaista, ja nepieciešams.

Ekoloģiskie kūdras podiņi ir ideāli piemēroti augiem, kas slikti pārcieš pārstādīšanu. Ja tiem pieliek nosaukumu etiķetes, vēlāk tos nav grūti atšķirt. Podiņu pārklāji saglabā augsnē dīgšanai nepieciešamo mitrumu. Pārpalikušās sēklas iesaiņo tā, lai tām netiktu klāt gaiss.

Rakstā izmantotās publikācijas.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsDārza darbu kalendārs no 13. – 19. aprīlim
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.