focus.lv

focus.lv

Siltumnīcās

Septembrī vēl nav par vēlu iesēt salātus vai redīsus. Protams, izvēlas audzēšanai rudenī piemērotas šķirnes (piemēram, redīsus “Rondeel”, “Goliath F1”, salātus “Livorno”). Turpretī dilles sēt nav vērts – tās vairs nepaspēs izaugt, lai cik silts laiks pieturētos.

Šogad gurķu mājās bija neparasti liela tīklērces invāzija, lielākoties gurķi aizgāja bojā tās dēļ. Nokaltušie, satīklotie augi jāizvāc tūlīt pēc pēdējās ražas novākšanas, neatstājot šo darbu uz vēlāku laiku. Siltumnīcas kārtīgi iztīra, visas konstrukcijas un segumus nomazgā ar ūdeni.

-Kaut gan tomātiem augusta beigās noņemtas galotnes, raža turpina briest, tāpēc augiem nepieciešams papildmēslojums. Slāpekļa devas var samazināt, taču nevajag pārmērīgi aizrauties arī ar kāliju (tomāti iegūst skābāku garšu). Galvenā rūpe tomātu siltumnīcās ir pelēkās puves apkarošana. Obligāti jāizņem visas pazares – pēc augu galotņošanas tās nereti sāk strauji augt. Noražojušos tukšos ķekarus izgriež ar asu, tīru nazi. Sausā, saulainā laikā veic profilaktiskas apstrādes ar preparātu sumileks.

PADOMI

Stādot ķiplokus, daiviņas sašķirojiet pēc lieluma, atlasiet šķietami veselās un 15 minūtes kodiniet preparāta sumileks 0,2 % suspensijā. Lai dezinficētu augsni, 10 – 14 dienas pirms stādīšanas ieteicams iestrādāt mēslojumu perlka (40 – 60 g/m2), savukārt tieši pirms stādīšanas zemi vajadzētu bagātināt ar trihodermīnu vai biomiksu. Tas pasargās ķiplokus no pelēkās puves nākamgad.

Atbrīvojušās gurķu siltumnīcas var aizņemt ar sīpoliem loku steidzināšanai. Ja svaigi novāktus un iestādītus sīpolus cītīgi laista, lociņu ražu var ievākt jau oktobrī. Varat arī nelaistīt, pārziemināt siltumnīcā un steidzināt martā vai aprīlī (apkurināmā siltumnīcā – arī janvārī, februārī).

Svaigus zaļumus varēsiet ievākt pat līdz novembrim, ja tagad nelielā balkona kastē vai podos iestādīsiet svaigi novāktas pētersīļu un seleriju saknes un dažus sīpolus. Ja stādījumus novieto virtuvē uz palodzes un dūšīgi laista, saimniecei jau pēc pāris nedēļām būs pa rokai svaigi zaļumi. Steidzināšanai var izmantot arī veikalā vai tirgū pirktas saknes, galvenais – lai nebūtu bojāts augšanas pumpurs. Lai pasargātu saknes no bojāšanās, zemei pievieno nedaudz trihodermīna.