Daudzi dārznieki pirms stādīšanas un rūpēm par tomātiem nereti sastopas ar dažādām problēmām, kuri rodas nepareizas to audzēšanas rezultātā. Šeit apkopotas dažas no viss izplatītākajām kļūdām ko pieļaujam. Lasot aizdomājamies vai visu darām pareizi.
  • Nepareiza sēklas un stādu iegāde.

Ja jūs audzējat tomātus lielā apjomā, tad iesakām izvēlēties hibrīdšķirnes. Pirmkārt viņi cieš mazāk no dažādām saslimšanām. Otrkārt, auglība hibrīdiem ir par 30 % lielāka nekā šķirņu tomātiem. Bet pilnībā no šķirņu tomātiem atteikties nevar, jo daudziem piemīt īpaša garša un forma nekā hibrīdšķirnēm.

  • Nepareiza vietas izvēle.

Nepareizi ir stādīt siltumnīcas tomātus – laukā un lauka tomātus – siltumnīcā. Tātad: lauka tomāti – siltumnīcā nav spējīgi dot tikpat lielu ražu kā laukā, jo šķirnes ir veidotas tieši āra apstākļiem. Raža visnotaļ būs mazāka abos gadījumos. Tāpat arī siltumnīcas hibrīdtomāti – āra apstākļos nespēs pilnvērtīgi saražot augļus. Iemesls: Īss veģetācijas periods, krasas temperatūras maiņas, slikta apputeksnēšanās augsta gaisa mitruma dēļ.

  • Nepareiza plēves izvēle siltumnīcai.

Ļoti slikti ir pirkt siltumnīcai viss biezāko stabilizēto polietilēna plēvi, tādejādi pagarinot tās ilgmūžību. Labāk izvēlēties nestabilizētu hidrofilo polietilēna plēvi. Atšķirība ir tajā ka uz virsmas labāk pieguļ kondensāts. Piles neveido lāses kuras tek uz augiem, bet pieguļ plēvei tādejādi nodrošinot nepieciešamo gaisa mitrumu siltumnīcā.

  • Diennakts gaismas un siltuma nodrošināšana.

Domājat ja vairāk gaismas un siltuma tad būs lielāka raža? Ne pavisam nav patiesība. Tomāti vislabāk aug pie temperatūras +15 / +17 grādiem un pie + 8/ +10 grādu nakts temperatūras.

Ļoti bieži stādu pārdevēji mums mēģina ieskaidrot ka ziedoši tomātu stādi ienesīs agrāku ražu, bet tā nepavisam nav patiesība. Ja nopērkam jau ziedošus tomātu stādus, tad pēc iestādīšanas jānoplēš visi ziedi, lai tomātu dēsts vispirms izveidotu sakņu sistēmu. Turklāt tomātus vajag apliet pirms izcelšanas no podiņa un likšanas zemē. Dienu vai divas dienas iepriekš. Tad zeme būs mitrāka un stādi būs stiprāki pret salūšanu, burzīšanu. Pirms izstādīšanas sagatavotajās bedrītēs lej ūdeni, un tomātu stādu liek iekšā tieši dubļos. Ja laistīsiet tikai no virsas, augi ies bojā jo virskārta izžūstot būs cieta un ar mazu gaisa caurlaidību.

  • Tomātu ikdienas laistīšana.

Ļoti bieži pieļaujam kļūdu tomātus laistot katru dienu tāpat kā gurķus. Tomātus laistīt vajag reti, bet regulāri ik pa 7 -10 dienām. Un tomēr ūdens nekādi nedrīkst skart lapas, laistīšana jāveic tieši pie zemes, pie stumbra. Darot to katru dienu siltumnīcā pieaug gaisa mitrums un kavē augļaizmetņu attīstību un rada labvēlīgus apstākļus slimībām.

  • ‘Padušu’ kniebšana.

Izkniebt tā saucamās ‘paduses’ vajag jau tad kad augs sasniedzis 3 – 4 cm. Izkniebjot šīs paduses, tās nevajadzētu atstāt siltumnīcā bet uzreiz likt kompostā, jo tas ir labvēlīgs cēlonis dažādiem nelabvēlīgiem mikroorganismiem. Viss pareizāk ‘paduses’ izkniebt uzreiz pēc izstādīšanas.

  • Nepareiza auga formēšana.

Bieži pieļaujam kļūdu pažēlojot un nenokniebjot galotni vai sānzarus, tādejādi izaug garš tomātaugs bez augļiem vai niecīgu ražu, jo visu spēku atdod zariem un lapām. Auga nostiprināšana – laicīgi jādomā par auga nostiprināšanu, vai piesiet vai stutēt ar kārtīm tas lai paliek jūsu ziņā. Ja augs gulsies uz zemes tad visticamāk tas nopūs.

  • Atteikšanās no slimību apkarošanas profilakses.

Bieži slinkuma dēļ pažēlojam līdzekļus, laiku lai jau pirms slimību parādīšanās sniegtu augiem nepieciešamās minerālvielas un apkarotu slimības tām vel neesot. Pirmo profilaktisko mēslošanu un slimību apkarošanu siltumnīcā vajadzētu veikt vel pirms tomātu izstādīšanas. Ļoti jāseko līdz lai augs laicīgi saņemtu magniju, jo tieši magnijs ir vissvarīgākā augam nepieciešamā papildbarība.

  • Hibrīdšķirņu sēklas ievākšana.

Nevajadzētu aizrauties ar hibrīdšķirņu sēklas ievākšanu, jo no tām nekas lādzīgs nesanāks.

Protams nevajag nokārt degunu ja pirmo gadu pēc tomātu stādīšanas nekas nav izdevies, pat profesionāli dārzkopji ļoti bieži pieļauj kļūdas pie tomātu audzēšanas. Un tas viss tikai tāpēc ka izstrādāt ideālu šīs šķirnes audzēšanu ir ļoti grūti. Un kā teicienā, viss nāk ar laiku.