Kokteiļu jeb ķiršu tomāti ir kārums, kuru var izaudzēt ikviens. Turklāt tiem ir ne tikai lieliska garša, bet tie ir arī ļoti dekoratīvi. Šie tomāti veido mazus ķiršu vai bumbieru formas augļus ar divu līdz trīs centimetru diametru. Tie nogatavojas agrāk nekā lielie tomāti.

Augstajam šķirnēm tāpat ka to lielaugļu radiniekiem ir vajadzīgs atbalsts. Regulāri jāizkniebj ari paduses lapu žāklēs. Tā iemesla dēļ, ka pie mums parasti neienākas vairāk ka četri līdz seši ķekari, sasniedzot šo augstumu, jūs arī centrālo dzinumu variet galotņot. Tad visa enerģija tiek augļiem.

Zemas šķirnes ir piemērotas audzēšanai traukos, bet tās, kas aug nedaudz nokareni, – arī audzēšanai iekārtos traukos. To augšana jau no dabas ir ierobežota, dzinumus nav nepieciešams izkniebt. Tiem nav vajadzīgs atbalsts. Vienīgi, ja lauka apstākļos ķekari ar augļiem gulstas uz zemes, tos vajadzētu uzsiet, lai izvairītos no puves.

ŠĶIRNES – AUGSTĀS

‘Bistro’ – agra; augļi sarkani, apaļi, diametrs 2-2,5 cm; aromātiski saldi; jāatbalsta; augstums līdz 150 cm.

‘Evita F1’ – ļoti agra; augļi koši sarkani, apaļi, diametrs 2-2,5 cm; ar augļu aromātu; jāatbalsta; augstums līdz 130 cm.

‘Gartenfreude’ – agra; augļi sarkani, apaļi, diametrs 2,5-3 cm; ar augļu aromātu saldi; jāatbalsta; augstums līdz 140 cm.

‘Sweet Cherry F1’ – augļi sarkani, plakani apaļi, diametrs 2,5-3 cm; ar augļu aromātu saldi; jāatbalsta; augstums līdz 120 cm.

‘Sweet 100 F1’ – vidēji agra; augļi tumši sarkani, apaļi, diametrs 2-2,5 cm; aromātiski saldi; jāatbalsta; augstums līdz 150 cm.

‘Sweet Million’ – vidēji agra; augļi sarkani, apaļi, diametrs 2,5-3 cm; aromātiski saldi; jāatbalsta; augstums līdz 130 cm.

‘Mirabell’ – agra; augļi zeltaini dzelteni, apaļi, diametrs 2-2,5 cm; ar augļu aromātu; jāatbalsta; augstums līdz 150 cm.

‘Yellow Pearshaped’ – vidēji agra; augļi dzelteni, bumbiera formas, diametrs 2,5-3 cm; aromātiski; jāatbalsta; augstums līdz 140 cm.

Foto: pixabay.com

ŠĶIRNES – ZEMĀS

‘Phyra’ – vidēji agra; augļi sarkani, apaļi, diametrs 1,5-2 cm; aromātiski saldi; ideāli audzēšanai traukos; augstums līdz 30 cm.

‘Tumbler’ – ļoti agra; augļi oranžsarkani, apaļi, diametrs 2,5-3 cm; saldi; ideāli audzēšanai traukos; augstums līdz 50 cm.

‘Minibel’ – ļoti agra; augļi koši sarkani, plakani apaļi, diametrs 2,5-3 cm; saldi; ideāli podiem; augstums līdz 30 cm.

‘Red Robin’  – agra; augļi oranžsarkani, apaļi, diametrs 2-2,5 cm; ar augļu aromātu; piemēroti podiem un kā krūmu tomāti; augstums līdz 50 cm.

Foto: pixabay.com

SĒŠANA UN STĀDĪŠANA

 • Izsēja – marts līdz aprīļa sākums. Izsējiet telpās 10 cm podiņos katrā pa divām sēklām. Labi samitriniet, kultivējiet uz gaišas palodzes pie 20°C.
 • Pēc sadīgšanas atstājiet tikai spēcīgāko dēstu. Maija sākuma podiņus pa dienu nesiet ārā un tādejādi stādus pakāpeniski norūdiet.
 • Pēc pavasara salnām jaunos stādus stādiet dziļi ar kompostu bagātinātā augsnē. Stādīšanas atstatums atkarībā no šķirnes ir 30-60 cm.
 • Augstajām šķirnēm līdzās sakņu kamolam zemē iedzeniet atbalsta mietiņu un piesieniet pie tā tomātu stādu ar cilpu.
 • Apmēram līdz jūnija vidum un pēc tam atkal rudenī kokteiļu tomātus aizsargājiet no aukstuma ar caurspīdīgiem tomātu pārsegiem.
 • Augstajām kokteiļu tomātu šķirnēm likvidējiet mazos, lapu žāklēs augošos dzinumus (paduses), kolīdz tie ir apmēram 2 cm gari.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

 • Iegādājieties pēc izskata spēcīgus, kompaktus stādus ar tumši zaļām lapām, bet bez ziediem un augļiem. Variet arī pirkt svaigas sēklas.
 • Nepērciet tādus kokteiļu tomātu stādus, kas ir tievi, ar dzeltenām lapām vai kurus apsēduši kaitēkļi.
 • Vislabāk šie augi aug un ražo pilnas saules apstākļos un siltā, no vēja aizsargāta augšanas vietā.
 • Ar barības vielām bagātā, irdenā augsnē. Tomāti patērē daudz barības vielu. Augsni bagātiniet ar kompostu vai labi satrūdējušiem kūtsmēsliem.
 • Kokteiļu tomātus jūs visnotaļ labi variet audzēt arī piemērotos traukos, kuros vajadzētu pietikt vietas vismaz pieciem litriem augsnes.
 • Tumši plankumi uz augļiem rodas no temperatūras svārstībām. Sargājiet tomātus no slapjuma un stipra vēja.

AGRS PAVASARIS – STĀDU AUDZĒŠANA

No marta līdz aprīļa sākumam telpās izsējiet pa divām sēklām 10 cm podiņos ar stādu substrātu. Kultivējiet uz gaišas palodzes pie 20°C temperatūras. Atstājiet tikai spēcīgāko dēstu. Pirms izstādīšanas norūdiet.

VĒLS PAVASARIS – STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

Kad beigušās pavasara salnas, pašu audzētos vai pirktos stādus izstādiet laukā, bet aizsargājiet ar tomātu pārsegu. Augstās šķirnes atbalstiet un izkniebiet.

VASARA UN RUDENS – KOPŠANA UN NOVĀKŠANA

Augsni uzturiet visu laiku vienmērīgi mitru. lk pēc četrām nedēļām mēslojiet. Nogrieziet atsevišķus augļus vai visu ķekaru, kolīdz tas sasniedzis pilngatavību. Zaļi augļi ir indīgi!

AUGA VESELĪBA

Baltblusiņas ir sīki, spārnoti kukaiņi. Tas un to zaļie kāpuri atrodas uz lapu apakšpusēm un sūc augu sulu. Pieskaroties augam, var gaisa uzlidot vesels balts mākonis. Ja tās ir parādījušās, stipri invadētās lapas likvidējiet, pārējo augu apsmidziniet ar zaļo ziepju – spirta šķīdumu.

Padoms! Augus ar gariem dzinumiem stādiet sevišķi dziļi. Šai nolūkā stādam noņemiet visas lapas, izņemot augšējas četras līdz piecas. Tomātus stādiet pietiekami dziļās bedrēs, lai augšējās lapas no augsnes skatītos ārā taisni. Tādā gadījumā augi pie visa stublāja veido saknes. Augļu plaisāšanu izraisa lielas svārstības ūdens apgādē. Šī iemesla dēļ augus uzturiet pēc iespējas vienmērīgi mitrus. Ja tas kāda iemesla dēļ nav izdarīts un mazie auglīši tomēr ir saplaisājuši pēc iespējas ātrāk izlietojiet tos uzturā, jo tie drīz vien sāks bojāties.