Ja jūs plānojat izaudzēt ziemas ķiplokus savā piemājas dārziņā, tad tieši rudens būs īstais laiks lai to darītu! Ķiploki kuri stādīti uz ziemu izaugs lielām galvām un daivām. Nav noslēpums ka galvenie nosacījumi, lai saņemtu ziemas ķiploku bagātu ražu ir pareiza vietas izvēle un augsnes pielāgošana tieši šai kultūrai. Tad nu lūk, ieskats kā tad audzēt šo kultūru.

KAD JĀSTĀDA ZIEMAS ĶIPLOKI?

Svarīgi ziemas ķiplokiem izvēlēties piemērotu dziļumu augsnē. Ziemas ķiplokiem visbiežāk izvēlas dziļumu 3-5 cm. Ja stādāt ķiplokus šādā dziļumā, tad laiks kad stādīt būs 2-3 nedēļas pirms salnām.  Vidēji stādīšanu veic uz 20. septembri – 10. oktobrim. Siltākos reģionos tas darāms novembrī.

Ziemas ķiploku stādīšana 10-15 cm dziļumā. Daudzi dārznieki dod priekšroku stādīt ķiplokus lielākā dziļumā, tad ķiploki labāk iesakņojas un vienkāršāk pārcieš ziemas salus. Piemērotākais laiks stādīt ķiplokus šādā dziļumā ir no 20. augusta līdz 20. oktobrim.

KĀ ATŠĶIRT ZIEMAS ĶIPLOKUS NO VASARAS ĶIPLOKIEM?

Dabiski, galvenā atšķirība ir tajā, ka ziemas ķiploku stāda rudenī uz ziemu, bet vasaras – pavasarī. Bet kā tos atšķirt pēc ārējām pazīmēm?

ZIEMAS ĶIPLOKI:

  • Ķiploka galva sastāv no 4-12 lielām daivām, kas ir ar rožaini-violetu apvalku. Tie aug aplī ap cietu koksnainu stiebru.
  • Dedzinoša garša.
  • Uz ziemu grūti uzglabāt.

VASARAS ĶIPLOKI:

  • Galva bez koksnaina stiebra vidū. Sastāv līdz pat 15-25 nelielām daivām, kas ir novietoti aplī. Daiviņu lielums dažāds.
  • Garša maigāka kā ziemas ķiplokam.
  • Labi glabājas visu ziemu līdz pat pavasarim.

PĒC KĀDĀM KULTŪRĀM VAR STĀDĪT ĶIPLOKUS?

Labākā dobe ķiplokiem būs tā kur pirms tam auguši tomāti, gurķi vai pupu kultūraugi. Tāpat labi augs ķiploki kur pirms tam auguši agrie kāposti, kabači, ķirbji.

Vietās, kurās tika audzēti kartupeļi, sīpoli stādīt ķiplokus nevajadzētu. Tas tāpēc ka ķiploki no šīm kultūrām var pārņemt dažādas slimības (nematodi u.c.).

VIETAS IZVĒLE ĶIPLOKU AUDZĒŠANAI

Jūs kā neviens cits, labāk zināt sava dārza auglīgākas vietas, un tad arī tur vajadzētu izvēlēties šo vietu ķiploku audzēšanai. Vēlams lai dobīte būtu saules apspīdēta – dienvidu puse.

KĀDA BŪTU VĒLAMĀ AUGSNE ZIEMAS ĶIPLOKIEM?

Trekna, mālaina augsne. Svarīgi to sastrādāt dziļi, jo ķiplokiem ir kupli sakņu pušķi, kuri barības vielas meklē dziļumā. Nedrīkst vagās likt svaigus kūtsmēslus, tikai trūdiem bagātu augsni. Vagas dibenā var iebērt grants kārtiņu, tad stādīt ķiplokus. Tas irdinās augsni un sterilizēs vidi. Ķiplokiem nedrīkst trūkt ūdens.

Ķiplokus nedrīkst stādīt pārāk cieši. Vislabāk stādīt vagās – vaga no vagas ap 45 centimetri. Lielaudzētāji stāda 6 – 10 daiviņas metrā, stādīšanas dziļums – divu daiviņu dziļumā.