Skatītāji jautā – man vajadzētu padomu kā lai uztaisa dabīgu indi pret kolorādo vabolēm.
Vērsāmies pie mūsu dārzkopības speciālistiem – atbild Mārīte Kalniņa.

Nelielos stādījumos vaboles un kāpurus var nolasīt ar rokām. Jāiznīcina ne tikai vaboles bet arī kaitēkļu olas – tās ir oranžā krāsā, izvietotas kolonijās zem kartupeļu vai nezāļu lapām. Lai pasargātu stādījumu, darbs jāveic katru dienu.

Kolorādo vabolēm ir arī dabīgie ienaidnieki, piemēram, zeltactiņas, mārītes un plēsīgās blaktis, taču šo kukaiņu nav tik daudz, lai tās varētu visas Kolorādo vaboles.

Lielākās platībās, der izmantot insekticīdu nīmazals, (īpaši, ja drīz pēc kāpuru izšķilšanās lapu virsma nograuzta 8 – 10 % apjomā). Apstrādi labāk veikt laikā, kad kāpuri tikko izšķīlušies, jo tad tie ir visjutīgākie pret miglojumu. Ieteicamā deva – 2,5 l uz hektāru. Ja nepieciešams, smidzinājumu pret lapgraužiem atkārto pēc 12 – 14 dienām. Insekticīda noteiktais nogaidīšanas laiks ir trīs dienas, sezonā to atļauts lietot divas reizes.

Mārīte arī iesaka mainīt kartupeļu stādījumu vietu – starp iepriekšējā gada un jauno kartupeļu lauku jābūt vismaz 100 m lielam attālumam. Ja vasaras sākumā no kūniņām izšķīlušies kaitēkļi neatrod tuvumā piemērotu barības bāzi, to izplatība aizkavējas vai arī tie iznīkst. Tiesa, vējš (īpaši negaisa laikā) kaitēkļus var pārvietot pat desmitiem kilometru tālu.