Kartupeļu šķirņu noturība pret kolorādo vabolēm ir atkarīga no daudziem faktoriem. Tās ir gan rūpes, gan agrotehnika un pat lapu garša. Pilnīgi noteikti var teikt ka ir arī tādas šķirnes kam kolorādo vabole nekaitē nemaz.

Kolorādo vabole skaitās viena no bīstamākajām dzīvojošajām kaitniecēm. Cīņā ar tām cilvēce patreiz zaudē. Kāpēc? Kukaiņi ļoti ātri savairojas, un tādejādi to populācija dažās sezonās sasniedz simtus, pat tūkstošus. Pieaugušām kolorādo vabolēm pat nekaitē krasas temperatūras maiņas, arī ķīmiskie līdzekļi to apkarošanā nekaitē (drīzāk tie kaitē cilvēkam un kartupeļiem, ne šiem kukaiņiem).

Pie nepieciešamības vabole ‘sēžas uz diētas’ un viņas nemaz nebiedē ēdiena neesamība pat uz dažiem mēnešiem. Pēc kukaiņu klasifikācijas , kolorādo vaboles ir ilgdzīvotājas: dienvidos sastopami sugas īpatņi pat ar 3 gadu ilgmūžību. Viņas nebiedē nekas.

Vai viegli cīnīties ar kolorādo vabolēm?

Grūti dabā sastapt tik bezbailīgu un viltīgu kukaini kā kolorādo vabole. Uz katru piedāvājumu to apkarot viņai ir sava cīņas metode un noturīga ‘pretinde’:

 • putni un dzīvnieki – kā vienīgie kukaiņu ienaidnieki šajā gadījumā nespēs palīdzēt. Kolorādo ne velti ir tik spilgta un strīpaina nokrāsa. Ar šo savu krāsojumu viņas brīdina visus vēlētājus ‘viņas uzkost’ , ka viņu ķermenis satur toksiskas vielas kuras vabole iegūst tieši no nakteņu dzimtas (kartupeļa) auga lapām. Maz vai kāds putns un dzīvnieks gribētu tikt saindēts, tāpēc dabā šim kukainim ienaidnieku nav;
 • apstrāde ar insekticīdiem – Kolorādo vabolēm ļoti ātri izstrādājas imunitāte pret jebkuru ķimikāliju. Tāpēc tos nemitīgi vajag atjaunināt un mainīt. To darām nevienmērīgi, kas arī atļauj vabolēm vairoties, un turpināt iznīcināt ražu;
 • vaboļu savākšana ar rokām –  šī metode ir efektīva tikai uz mazām platībām, lielā mērogā tas prasa patstāvīgu to nolasīšanu daudz vairāk cilvēkus kas nepavisam nav rentabli. Vaboles kuras jūt briesmu tuvošanos, izliekas par beigtām un guļ ar kājām uz augšu. Pat nolasot, burkā ar ūdeni var izdzīvot 10 dienas, sasaldējot šādu burku izdzīvo līdz pat divām dienām.

Pēdējā laikā klīst runas ka kartupeļus jāaudzē tādus lai šīm vabolēm tas negaršotu. Tiešām būtu izdevies viltīgo vaboli apmānīt?

Vai eksistē kartupeļu šķirnes kuras negaršo vabolei?

Kolorādo vabole – īsta kārumniece. Gan vaboļu kāpuriem, gan pieaugušām vabolēm ļoti garšo kartupeļu lakstu maigās, jauno dzinumu lapas. Tām ir svarīgi lai augs būtu garšīgs, un lai blakus neaug nekas kas varētu novērst to uzmanību no barības, kā piemēram (ķiploki, kliņģerītes, gurķumētra). Tas vabolēm nepatīk un neļauj koncentrēties.

Šos ēdamo augu tabū selekcionāri ir mēģinājuši pagriezt pret kaitniekiem.

Daudzu gadu pieredze ir atļāvusi izdarīt secinājumus:

 • Kolorādo vabole retāk nodara kaitējumu augiem ar lielām, resnām lapām un ja lapām ir matiņi;
 • Nepatīkama (no vaboles skata punkta) lapu garša aizbaida šos kukaiņus;
 • Augsta reģenerācijas pakāpe augiem – kas ļauj samazināt ražas zudumus.
 • Ieviešot augos īpašu gēnu, kas formulējams kā olbaltums – izdalās toksīni kas nepatīk vabolēm un aizbaida tās.

Jebkurā gadījumā visās klimatiskajās laika joslās patreiz nav izdevies atbaidīt šo vaboli no kartupeļu stādiem uz visiem 100%.  Vai nu šīs vaboles ir mazāk, vai nu ir šīs transgēnās šķirnes, kuras ēdot (līdz šim nav noskaidrots) – apdraudam savu un līdzcilvēku veselību. Un ļoti iespējams, ja šim kukainim šādas šķirnes negaršos, tad ļoti iespējams ka cilvēkam ne tik. Tāpēc vienmēr jāizvēlas vai cīnīties par savu ‘maizi’, vai ēst viss negaršīgākos kartupeļus, kuri nepatīk pat šai vabolei.

Kartupeļu šķirnes kas ir relatīvi noturīgas pret kolorādo vaboli.

Iesakām iepazīties ar kādu no šīm šķirnēm – ir izturīgas arī pret izplatītākajām slimībām.

 • Red Fantasy – vidēji agri skaisti galda kartupeļi, bumbuļi sarkani, ovāli – gareni ovāli, gludi, acis seklas, mīkstums koši dzeltens, augsta izturība pret lakstu puvi, melnkāju, kraupi un vīrusiem, liela izmēra, stabilas formas preču produkcija.
 • Vineta – agri, viegli miltaini galda kartupeļi, bumbuļi apaļi ovāli, tīklota miza, mīkstums gaiši dzeltens, augsta izturība pret vīrusiem, melnkāju, lakstu puvi, sausumizturīga, labi glabājas.
 • Solara – vidēji agra, bumbuļi vizuāli skaisti, ovāli, vidēja izmēra, augsta izturība pret melnkāju, parasto kraupi un lakstu puvi, garš miera periods, temperatūra glabāšanas laikā nedrīkst būt zemāka par +50C, ieteicams stādīt 1-2 cm seklāk kā parasti.
 • Mariola – vidēji agra pārtikas šķirne, bumbuļi dzelteni apaļīgi ovāli, mīkstums dzeltens, pēc vārīšanas netumšojas, augsta izturība pret vīrusiem, rizoktoniju un kraupi, vidēji izturīga pret lakstu puvi, liels preču produkcijas iznākums, labi glabājas.
Šeit izvēlētās šķirnes palīdz tikai samazināt kolorādo vaboļu invāzijas mūsu dārzos, ne pilnībā tās atbaidīt. Neviens nevar sniegt pilnīgi pārliecinātu garantiju ka šie kukaiņi neapciemos arī mūsu dārzus izvēloties kādu no šīm šķirnēm. Rūpējieties par kartupeļiem un kopīgiem spēkiem pieveiksim nelūgtos viesus.