Uz lauka gurķi ir spējīgi ražot līdz 3 mēnešiem, praktiski līdz pirmo rudenīgo salnu sākumam. Tomēr itin bieži ražība noslēdzas augusta vidū. Kādas tad ir metodes, lai pagarinātu šo gurķu ražas ievākšanas periodu? Lai pagarinātu gurķu ražošanu vasaras beigu periodā, nepieciešams saglabāt veselas lapas. Tādēļ svarīgi veltīt laiku un uzmanību cīņai ar augu slimībām.

GURĶU AIZSARDZĪBA NO SLIMĪBĀM

Gurķi ir pietiekami kaprīza kultūra. Barojošo elementu nepietiekamība, īpaši dažādas slimības uzreiz atspoguļojas uz stādu lapām – tās bālē, dzeltē un pat nokrīt. Izplatītākā slimība gurķu kultūrai ir īstā un neīstā miltrasa. Īstās miltrasas attīstību sekmē karsti un sausi laikapstākļi, bet neīstās mitrasas – aukstas naktis ar lielām rasām, kuras tieši iestājas augustā.

MILTRASAS PAZĪMES UZ GURĶIEM

Uz lapām rodas eļļaini plankumi ar baltu uzlidojumu, kuri 8-10 dienas palielinās izmēros. Pēc tam lapas top dzeltenbrūnas un 2-3 diennaktīs sakalst un rezultātā nokrīt. Daudzi dārznieki kļūdaini uzskata ka tas ir skābu lietu uzkrišanas rezultāts.

MILTRASAS RAŠANĀS CĒLOŅI

 • Straujas temperatūras svārstības (pa dienu 25°C, naktī 10-14°С);
 • Laistīšana ar aukstu ūdeni vai aukstas lietavas;
 • Bagātīgs rasas kondensāts uz plēves (īpaši siltumnīcā), kuras dēļ augi pastāvīgi atrodas mitrumā.

CĪŅA AR MILTRASU

 • Pie pirmajām saslimšanas pazīmēm uz 6 – 7 dienām pārtrauciet laistīt un dot papildmēslojumu.
 • Dārzkopības veikalos nopērkami dažādi līdzekļi miltrasas apkarošanai – apsmidziniet ar kādu no tiem – līdzeklis nedrīkst būt atdzisis, tam jābūt temperatūrā 20 – 25°С. (par šāda līdzekļa iegādi vislabāk konsultējieties ar pārdēvēju, vai kādu no stādu audzētājiem).
 • Pēc apsmidzināšanas uz nakti nepieciešams apklāt augu ar plēvi, lai saglabātu siltumu.
 • Protams vēl ir dažādi pašu gatavotu līdzekļu paņēmieni (atrast tos var internetā). Bet par to gatavošanu un lietošanu atbildība jāuzņemas pašam.

VEIDI KĀ PAILDZINĀT GURĶU RAŽU

 • Formēt gurķus uz vertikāla režģa: dīgsti tiek vertikāli piesieti pie siltumnīcas griestiem un izformēti tā, lai katra stāda virsotne vienmēr būtu maksimāli apgaismota. Gaismas trūkums augšā esošajiem augiem ir viens no iemesliem, kāpēc ziedi ir neauglīgi. Rezultātā tādi ziedi gurķus nedod.  Kad stīgas ir sasniegušas siltumnīcas griestus, tālāk tos virza vertikāli uz leju. Arī lauka gurķus labāk formēt uz vertikāla balsta.
 • Gan siltumnīcas, gan lauka gurķiem vajag regulāri izgriezt visas nodzeltējušās lapas, kā arī lapas, kas atrodas zemāk par ražīgo zonu. Turklāt lapas jāizgriež nevis līdz pirmajam auglim, bet nedaudz zemāk, atstājot 2 – 3 lapas līdz tam. Lapas ārpus ražīgās daļas nedod pilnīgi nekādu labumu, atņemot vien savu daļu barības vielas un radot lieku ēnu. Turklāt tās traucē atjaunot ražīgumu šajā stīgas daļā.
 • Ir jāpievērš uzmanība tam, ka gurķi izveido spēcīgu lapu aparātu, un tiem ir vajadzīga liela deva slāpekļa mēslojuma (tāpēc nepieciešama regulāra piebarošana ar kūtsmēsliem). Piebarojot tos ar kālija sulfātu, ir jāatceras, ka saulainā laikā to vajag mazāk, bet vēsā un lietainā – vairāk.
 • Aizsargājiet gurķus no dažādām bīstamām slimībām cik vien spējat, mūsdienās ir pieejami visdažādākie preparāti augu aizsardzībai. Un šeit neiet runa tikai par ķīmiskiem līdzekļiem, ir pieejami arī dažādi bioloģiski līdzekļi augu slimību apkarošanai un profilaksei.
 • Sargājiet augus no krasām temperatūru svārstībām: aizsargājiet no pazeminātām temperatūrām augustā – septembra sākumā, apklājiet uz nakti.
 • Laikā noņemiet ražu, jo tā saucamie “gurķi sēklai” paātrina stīgu novecošanos.
 • Augustā aplejiet gurķus mēreni un tikai no rīta.

Kā redziet, pagarināt gurķu ražošanu nav sarežģīti. Ņemiet kā piezīmi šos  paņēmienus – un jūsu lolotie gurķīši neskoposies ar bagātīgu ražu.