sviestapupinas

Pupiņu audzēšanai piemērota auglīga smilšmāla augsne. Tās slikti aug smagā, aukstā augsnē ar augstu gruntsūdens līmeni. Labākie pupiņu priekšaugi ir graudaugi, dārzeņi (izņemot pākšaugus), kartupeļi un cukurbietes.

Pupiņas sēj rindās 25 cm attālumā vienu no otras, starp rindām jābūt vismaz 3045 cm attālumam. Pupiņas sēj 34 cm dziļumā. Pupiņām ir nepieciešams slāpekļa mēslojums uzdīgšanas laikā un pumpuru veidošanās sākumā.

Optimālā temperatūra pupiņu sēklu dīgšanai ir +20; 25oC, bet augšanai +25; 30oC. Pie augsnes temperatūras +810oC dīgsti paradās tikai pēc 34 nedēļām. Šķirnēm ar tumšām sēklām sēklu dīgšanai parasti ir nepieciešama par 23oC augstāka temperatūra. Dīgsti smagi panes salnas, ka arī nepacieš sausumu, it īpaši uzdīgšanas un ziedēšanas laikā, tomēr periodā no uzdīgšanas līdz pumpuru veidošanai sausums nav tik bīstams.

Pupiņas ir gaismas prasīgas, sevišķi audzēšanas perioda sākumā.

Atkarībā no šķirnes, veģetācijas periods ilgst apmēram 75 – 130 dienas.

Lielākoties pupiņas ir īsās dienas augi,audzēšanai Latvijas apstākļos piemērotas atsevišķas šķirnes, tādēļ jāievēro apraksts uz sēklu paciņām.

 

Svaigas pupiņas mēdz būt ar zaļām vai dzeltenām pākstīm. Sviesta pupiņas nesatur šķiedru un vārītas pupiņas ir ēdamas ar visu pāksti. Mazāk tiek audzētas šķirnes ar violetām pākstīm. Šīm šķirnēm pēc vārīšanas violetā krāsa izzūd. Sparģeļu jeb adatu pupiņām ēdamā daļa ir pati zaļā pāksts ar neaizmetušām sēklām. Šīm pupiņām pākstis var sasniegt pat 90 cm garumu, tām bieži ir izliekta forma. Kāršu jeb turku pupiņām ir cietas, raupjas pākstis, bet vārītas tās kļūst ļoti kraukšķīgas, ar izteiktu pupiņu garšu. Kāršu pupiņas lielākoties audzē pie mājas sienas vai pie žoga vai arī ierīko speciālus balstus.

Savukārt Limas pupiņām ir ēdamas tikai kaltētas sēklas, kas pēc vārīšanas kļūst miltainas, bet neizšķīst, tādēļ ir īpaši piemērotas salātiem.

Atkarībā no šķirnes pupiņām ir dažāda sēklu krāsa – balta, brūna, raiba u.c.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsNepaspēji iesēt redīsus, vari to izdarīt šodien!
Nākamais rakstsPiesakies!
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.