Kādas tik mētras nav, daudz un dažādas, bet visas viņas atšķiras ar kautko savu. Šoreiz par gurķumētru.

Gurķu mētra zināma jau kopš seniem laikiem.  Bites ievāc medu no šī auga, pat vēsā laikā, jo šim augam ir izteikta medus garša kas pievilina šos kukaiņus. Stāda kopā ar kartupeļiem, efektīvi samazina kolorādo vaboles aktivitāti, nodrošina līdz pat 95% brīvību no šīm vabolēm.

Lapas ir lielas, ovālas, var būt no 3 – 7 cm garas un 2,5 cm platas, gar malu zobainas. Ziedi gaiši zili 15 – 20 mm diametrā. Putekšnīcas tumši violetas. Zied no maija –  septembrim, un ilgāk.

Augs satur karotīnu, askorbīnskābi, minerālsāļus (īpaši daudz kālija), organiskās skābes (ābolskābe, citronskābe), gļotādu vielas, saponīni, miecvielas. Ziedi – gļotas un ēteriskās eļļas.

Palīdz – diabētiķiem, caureju un sviedrēšanas līdzeklis un pret iekaisumiem. Tradicionālā medicīna ir ieteicama tūskas mazināšanai, reimatisko sāpju un nieru iekaisuma gadījumā. Piemērota proporcija: 5 g sasmalcinātu izejvielu (ēdamkaroti) ielej 0.5 glāzes verdoša ūdens, cieši aptver ar vāku un atstāj uz 5 stundām. Tad izkāš un saldina ar cukuru vai medu. Dzert maziem malciņiem vismaz 3 dienas,  2 -3 reizēm dienā.

Ielāgo! Gurķu mētru ievāc vasaras mēnešos un žāvē labi vēdināmās telpās. 

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsAlveja – labs gaisa attīrītājs
Nākamais rakstsĪSI UN KODOLĪGI – ATRAITNĪTES
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.