free cucumber photo

Pateicoties to svaigajai garšai, gurķi ir ļoti iecienīti dārzeņi un patīkams veldzējums siltā un karstā laikā. Turklāt tie ir bagāti ar vitamīniem un minerālskābēm, bet tikpat kā nesatur kaloriju. Gurķus var ēst svaigus, salātos vai kā uzkodu. Gurķi ir arī vieni no sārmainākajiem dārzeņiem.

Dobe

Gurķiem nepieciešams daudz siltuma, un tie vislabāk aug laukā siltās, no vēja pasargātās vietās. Lai sagatavotu dobi gurķu sēšanai, izrociet tās vidū aptuveni 40 cm platu vagu. Piepildiet to ar kompostu un dārza augsni. Dobes vidū jāveidojas tādam kā valnim, lai zeme saņemtu vairāk siltuma no saules un gurķi varētu labāk augt.
Gurķiem patīk augt blakus zirņiem, pupām, salātiem un selerijām. Tos nevajadzētu stādīt tuvu tomātiem, redīsiem vai kāpostiem.

Sēšana

Maija sākums ir labs laiks gurķu audzēšanai lecektī vai uz palodzes. Iegādājoties sēklas, ir ieteicams izvēlēties šķirnes, kas ir izturīgas pret miltrasu. Nelielā podiņā iesējiet tikai dažas sēklas, pārliecinoties, ka tajā ir laba drenāža. Vislabāk izvēlēties podiņu ar caurumu apakšā un uz cauruma uzlikt plakanu akmentiņu. Turiet podus siltā istabā un regulāri laistiet. Kad sēklas sāk augt, ir ļoti būtiski tās turēt labi apgaismotā vietā.
Tā kā gurķi tāpat kā tomāti ir ļoti jutīgi pret salu, tos nevajadzētu stādīt laukā līdz zeme dienas laikā nesasilst vismaz līdz 15°C. Lai nodrošinātu papildu aizsardzību, varat pārklāt gurķus ar neausta materiāla agroplēvi vai foliju, kurā iegriezti caurumiņi.
Pēc maija salnām gurķus var sēt arī laukā.

Gurķu apgriešana

Apgriežot gurķus, tiek veicināta to augšana un uzlabota ražas kvalitāte. Galveno dzinumu gan nevajadzētu griezt. Saīsiniet sānu dzinumus par aptuveni trīs lapām.

Raža

Salātu gurķu ražu var ievākt aptuveni divas nedēļas pēc ziedēšanas. Ar asu nazi nogrieziet gurķi pie stublāja. Gatavo gurķu mizai jābūt gludai un vienmērīgi zaļai. Novāciet gurķus, pirms tie pilnībā izauguši – tad tie garšos labāk. Sēklas, kas ēdot var šķist traucējošas, vēl būs mazas, un, novācot gurķus agrāk, tiks veicināta ziedēšana un kopējā raža būs lielāka. Ja uz gurķu mizas ir gaišāki plankumi, tas var nozīmēt, ka gurķi ir gatavi vai pārgatavojušies. Salātu gurķu ražas laiks ir no jūnija līdz oktobrim.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsGLADIOLAS
Nākamais rakstsSTĀDAM ZEMENES
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.