Ja vēlaties auga attīstībā būt klāt jau no paša sākuma, jums tas jāaudzē no sēklām. Arī sīpolpuķes mājas apstākļos bez problēmām var izaudzēt no sēklām, bet šis paņēmiens nav ieguvis plašu popularitāti, jo prasa patiešām lielu pacietību, līdz tiek sagaidīti pelnītie darba augļi.

Parasti sīpolpuķu vairošanās notiek bezdzimuma jeb veģetatīvā ceļā. Atkarībā no auga sugas tam kalpo dažādas noteiktas auga daļas, piemēram, vairsīpoliņi, sīpolu zvīņas vai bumbuļi. Turklāt jaunie augi, kas no tiem rodas, ir ar tādām pašām īpašībām kā mātesaugs.

Ja pavairošana notiek ar sēklu palīdzību, tad pirms tam notikusi divu iedzimtības nesēju saplūšana. Šo vairošanās formu tāpēc sauc par ģeneratīvo jeb dzimumvairošanos. No sēklām rodas augi, kas bieži vien nav vienādi ar vecākaugiem un ari savā starpā var būt stipri atšķirīgi. Jo sevišķi tas attiecas uz šķirņu un hibrīdu augu sēklām. Turpretim tīrās sugas izsējas ceļā veido sugai tipiskus pēcnācējus.

IZSĒJAS LAIKS

Vairumā gadījumu vislabāk ir, ja sēklas izsēj tūlīt pēc to ievākšanas. Pavasarī ziedošo sīpolpuķu sēklas nogatavojas vasaras vidū, bet vasarā ziedošo – rudenī.

Sīpolpuķes, kuru uzdīgšanai vajadzīgs aukstuma impulss, tūlīt izsējiet ārā vai lecektī.

Ātri dīgstošās sēklas, kas sadīgst vēl pirms ziemas iestāšanās, izsējiet tikai nākošajā pavasarī, lai sējeņi nenosaltu. Pilnīgākai drošībai daļu sēklu izsējiet rudenī, bet otru daļu pa ziemu izžāvējiet, uzglabājiet vēsā un tumšā vietā, lai izsētu pavasarī.

DERĪGI PADOMI

Ievākšana. Sēklas ievāciet tikai tad, kad tās pavisam viegli atdalās no auga. Ja jūs sēklas neizsējiet tūlīt, pažāvējiet tās dažas dienas. Pēc tam šīs sēklas uzglabājiet marķētās aploksnēs vai tumšos traukos.

Gaisma. Lielākajai daļai no sīpolpuķu sēklām sadīgšanai ne-pieciešama gaisma un šī iemesla dēļ tās jāapsedz ar pavisam plānu kārtiņu zemes. Vislabāk dēstu augsni pār sēklām izsijāt vai arī sēklas tikai nedaudz piespiest. Savukārt tās sēklas, kuras sadīgst tikai tumsā, jāpārklāj ar vismaz vienu centimetru biezu augsnes slāni.

Laika periods. Dažas no sīpolpuķēm sadīgst ļoti grūti un tām nepieciešams vēl otrs sala periods vai cits klimatisks kairinājums, lai sāktos dīgšanas process. Sevišķi grūti dīgst, piemēram, sniegpulkstenītes, rudens vēlziedes, dažas liliju sugas un zeltainie krokusi. Noskaņojieties uz to, ka dažām sīpolpuķēm līdz ziedēšanas sākumam var būt vajadzīgi apmēram seši gadi.

IZSĒJA PODOS

 • Tīrus plastmasas vai māla 1 podus piepildiet ar irdenu dēstu augsni, ko iegādājieties specializētos veikalos, līdz 1 cm līmenim zem augšējās malas.
 • Izkaisiet sēklas vienmērīgi pār substrātu. Beigās caur sietu uzsijājiet tām pāri apmēram 3 mm biezu dēstu augsnes kārtu.
 • Podus novietojiet ēnainā, pietiekami labi aizsargātā vietā ārā, lecektī vai siltumnīcā un pavisam viegli aplaistiet caur smalku sietiņu.
 • Kolīdz parādās otrais lapu pāris, dēstus izpiķējiet un pārstādiet pa vienam nelielos podiņos, lai netraucēti varētu attīstīties sīpoli

AUDZĒŠANA STĀDU DOBĒ

Atšķirībā no pirktajiem sīpoliem, no sēklām audzētie jaunie stādi vai izskatīties dažādi. Ja jūs gribētu puķu ziedus redzēt, pirms izšķirties par to, vai jūs tās vēlaties izstādīt, jums jaunos stādus vajadzētu stādīt speciālā stādu audzēšanas dobē. Pēc pirmās ziedēšanas iezīmējiet izvēlētās sīpolpuķes un pēc lapu nodzeltēšanas pārstādiet tās.

Stādu audzēšanas dobei izvēlieties pietiekami saulainu vietu. 60×90 cm lielu dobes platību dziļi uzirdiniet un iestrādājiet kompostu un smiltis.

Dobi ar grābekli nolīdziniet. Jaunās sīpolpuķes stādiet ar 10-15 cm atstatumu. Ļaujiet tām netraucēti augt, līdz tās sāk ziedēt. Skaistus eksemplārus iezīmējiet.

VASARA – SĒKLU IEVĀKŠANA UN IZSĒJA

Vasara ir laiks, kad nogatavojas pavasarī ziedošo sīpolpuķu sēklas un tās var ievākt. Izsējiet tās podiņos vai lecektī. Jaunie stādi podiņos vai lecektī šajā laikā atrodas miera fāzē un tie ir īpaši jāsargā no lietus un mitruma. Tieši šajā laikā tie ir ļoti jutīgi attiecibā uz pārlieku mitrumu, jo sīpoli ātri vien var sākt pūt.

RUDENS – SĒKLU IEVĀKŠANA UN IZSĒJA

Rudens ir laiks, kad nogatavojas vasarā ziedošo sīpolpuķu sēklas un tās var ievākt. Vislabāk tās tūlīt izsējiet podiņos vai lecektī. Savukārt no sēklām jau izaudzēto sīpolpuķu sīpolus tagad ir īstais laiks izrakt no stādu audzēšanas dobes un iestādīt tiem piemērotā, iepriekš paredzētā paliekošajā vietā dobē.

PAVASARIS – IZSĒJA UN PIĶĒŠANA

Pavasaris ir alternatīvs izsējas termiņš, it īpaši visiem ātri dīgstošajiem augiem. Pārāk blīvi un spēcīgi saaugušus sējeņus izpiķējiet, kolīdz parādās otrais lapu pāris. Jaunos stādus stādiet pa vienam nelielos podiņos. Pēc tam novietojiet tos aizsargātā vietā pusēnas apstākļos un uzturiet viegli mitrus.

SĪPOLPUĶES, KAS VIEGLI IZSĒJAS

 • Vairsīpoliņu baltstarīte;
 • Spānijas pahiacinte;
 • Armēnijas muskare;
 • Dekoratīvie sīpoli;
 • Ziemas erante;
 • Pavasara pienpulkstenīte;
 • Vēlā tulpe;
 • Karaliskā lilija.

 

Padoms! Jaunie sīpoli ir Ļoti jutīgi attiecībā uz mitruma daudzumu, tādēļ ir ļoti svarīgi precīzi noteikt fāzes, kad tos nedrīkst par daudz laistīt. Lai sīpoli nepūtu, ir svarīgi ievērojami samazināt laistīšanu laikā, kad jaunie stādi neatrodas aktīvas augšanas fāzē. Pa vasaru podus novietojiet aizsargātā vietā, kur tie nav pakļauti lietus iedarbībai. Pēc lapu nodzeltēšanas laistiet vairs pavisam nedaudz, tikai lai sīpoli un augsne neizkalstu.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsDĀRZA DARBU KALENDĀRS NO 6. – 12. MARTAM
Nākamais rakstsSILTUMNĪCAS SAGATAVOŠANA SEZONAI
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.