KRĀSAS, ŠĶIRNES UN PIELIETOJUMS

Maigās rudzupuķes ir patiešām labas ganības bitēm un ir piemē­rotas arī izmantošanai grieztu ziedu veidā. Zemnieku mājas dārzs tikpat kā nav iedomājams bez rudzu­puķēm. Burvīgi rotaļīgi tās izska­tās pat ģeometrisku formu do­bēs ar krūmu ietvaru. Saulainās dobēs un stādīju­mos starp dažādām ziemcietēm un rozēm rudzupuķes veido ko­šus krāsu akcentus.

Zemās, krūmveida šķirnes ir labi piemērotas dobju apmalēm un labprāt aug arī traukos.Arī dabiskajos dārzos rudzupuķes iekļaujas visnotaļ harmoniski, turklāt daudzi ziedošo puķu sēklu maisījumi jau satur rudzupuķu sēklas.

No viengadīgajām rudzupuķēm pārdošanā tiek piedāvātas tikai divas sugas:

  • Zilā rudzupuķe (Centaurea cyanus) ir mūsu pašmāju augs, no kura ir izaudzētas daudzas lielziedu formas. Aptuveni de­viņdesmit centimetru augstumu sasniedz pildītās šķirnes `Blue Boy’ (tumši zila), `Red Boy’ (rubīnsarkana), `Black Boy’ (tum­ši vīnsarkana), `Rose Boy’ (koši rozā) un `Snow Boy’ (sniegbal­ta). Tās ir nopērkamas arī krā­su maisījuma veidā. Tā sauk­tās podu šķirnes zied cieši pil­dītiem ziediem, aug krūma vei­dā un sasniedz tikai četrdesmit centimetru augstumu. Pie tām pieder ‘Jubilee Gem’ (koši zila), ‘Blue Midget’ (rudzupuķu zila), `Florence Pink’ (rozā) un ‘Flo­rence White’ (balta).
  • Amerikas rudzupuķe (Centau­rea americana) ir līdzīga mūsu pašmāju rudzupuķei, taču vei­do lielākus ziedu kurvīšus. Sķir­ne Jolly Joker’ zied violeti rozā ziediem un sasniedz līdz apmē­ram viena metra augstumu.

 

IDEĀLI PARTNERI

Rudzupuķu zilais tonis tā īsti var starot un parādīt sevi tikai tad, ja jūs tās iestādiet līdzās izteiksmī­giem un košiem ziediem oran­žā vai dzeltenā krāsā, tādiem kā, piemēram, ārstniecības klin­ģerītēm (Calendula officinalis) vai samtenēm (Tagetes sp.). Pie­mēroti partneri ir tādas ziemcie­tes kā baltās ģipsenes (Gypsop­hila elegans Maxima Alba), ar kurām var veidot kompozīcijas tādas koši zilas vai sarkanas rudzupuķes kā `Blue Boy’ un ‘Red Boy’. Savukārt līdzās zemajai sārti sarkanajai šķirnei `Florence Pink’ stādiet baltās spalvu neļķes (Dianthus pluma­ritts hibridā šķirne Diamant), bet baltā šķirne `Snow Boy’ brīnišķīgi sader ar zilo birztalu salviju (Salvia nemorosa) un rozēm rozā krāsā vai sarkano bi­teni (Geum sp.).

Ar rudzupuķu maisījumiem ļoti labi iespējams kombinēt vasaras puķes līdzīgos toņos. Tas akcentē ziedu krāsainību. Tās varētu būt divplūksnu kosme­jas (Cosmos bipinnatus) vai Da­maskas nigellas (Nigella damas­cena), kas ar saviem ziediem ra­da arī formu dažādību. Ļoti labi izskatās arī lielās gru­pās sastādītas vienas krāsas ru­dzupuķes vai raibs to maisījums.

SĒŠANA UN KOPŠANA

  • Aprīlī sagatavojiet dobi rudzupuķu izsējai, uzrokot to apmēram 30 cm dziļumā. Augsnes uzlabošanai iestrādājiet 5 cm biezu komposta slāni.
  • Nolīdziniet stādīšanai paredzētās augsnes virsmu ar grābekli. Izlasiet lielākos akmeņus un sadrupiniet visus lielākos zemes kukuržņus.
  • Sēklas izsējiet plaši, bet sekli. Ar grābekli tās viegli iestrādājiet zemes virskārtā. Uzmanīgi aprasiniet caur smalko lejkannas sietiņu.
  • Kad augi ir 5 cm augsti, zemākās šķirnes izretiniet līdz 20 cm atstatumam starp stādiem, bet augstās — līdz 40 cm. Sausā laikā regulāri laistiet.
  • Starp augstajām rudzupuķēm zemē iespraudiet atbalsta mietiņus un novelciet auklas, līdzko augi sasnieguši 60 cm augstumu.

VIETAS IZVĒLE, IEGĀDE UN IETEIKUMI

Saule. Rudzupuķes mīl izteikti saulainu augšanas vietu, taču rīta un vakara stundās pacieš arī pusēnu. Ar humusu bagāta augsne, kurā nav slapjuma sastrēgumu un kas nesatur pārāk daudz slāpekļa. Tādos apstākļos rudzupuķes zied bagātīgāk.

Visus jau pārziedējušos zied kātus nogrieziet virs nākošā sānu atzarojuma. Tādā gadījumā pavisam ātri atkal veidojas jauni rudzupuķu pumpuri. Rudzupuķes ar puspildītiem ziediem nereti labprāt izsējas pašas, turpretim pildītās bieži ir neauglīgas.

Iegādājieties svaigas rudzupuķu sēklas vai arī jaunus, veselīga izskata stādus, kas sastādīti modulāro sistēmu podiņos. Izvairieties iegādāties cieši augošus, vārgulīgus stādus, nedz arī tādus stādus, kas izskatās apvītuši vai pat jau sākuši ziedēt.

Rudzupuķes reti kad cieš no kaitēkļiem un slimībām, taču dažkārt tām var uzbrukt rūsa. Slimību izraisošā sēne uz lapām rada oranžas krāsas plankumus. Profilakses nolūkā, augus laistot, nesamitriniet lapas un izvairieties no slapjuma sastrēgumiem augsnē. Slimības skartās augu daļas nogrieziet un iznīciniet.

Der zināt! Rudzupuķes iespējams labi izkaltēt. Nogrieziet svaigi atvērušos ziedus ar gariem kātiem un novietojiet izkarinātā veidā ar ziediem uz leju, kamēr tās izkalst.