KRĀSAS, ŠĶIRNES UN PIELIETOJUMS

Tulpju krāsas ir patiešām grūti aprakstīt, jo tās sniedzas no baltas Iīdz klasiskajai ugunssarkanajai un tālāk līdz pat melni violetai, kāda tā ir šķirnei ‘Queen of the Night’.

Tulpes var iedalīt pēc dažādiem kritērijiem. Pēc ziedēšanas laika tulpes iedala agri, vidēji agri un vēlu ziedošās tulpēs. Taču šis iedalījums izvēršas vēl daudz plašāks, ja tiek ņemta vērā tulpju ziedu forma, kā arī dažādās hibrīdu grupas.

Izšķir vienkāršās un pildītās šķirnes, lilijziedu un bārkšu tulpes, zaļziedu tulpes ar zaļiem rakstiem un dīvainās papagaiļu tulpes. Bez tam sastopamas savvaļas sugu tulpes, kuras ir piemērotas audzēšanai akmeņdārzos un pāriešanai savvaļā.

Tulpes burvīgi izskatās dažādās dobēs un stādījumos. Zem lapu koka tām ir ideāla vieta, jo tur tās ir viegli noēnotas un tāpēc zied ievērojami ilgāk. Savukārt dažādos piemērotos māla puķu podos vai koka toveros tulpes veido priecīgus krāsu akcentus uz balkona vai terases. Akmeņdārzā sevišķi skaisti izskatās vēlā tulpe (Tulipa tarda), zemā tulpe (Tulipa humilis) vai Greiga tulpe (Tulipa greigti).

IDEĀLI PARTNERI

Jūs variet stādīt dobē vienkopus daudzas uzkrītošas dažādu krāsu tulpes vai arī ļaut, lai tās paceļas pār tādām krāšņām pavasarī ziedošām puķēm kā, piemēram, Sibīrijas zilsniedzīte (Scilla sibirica) vai Armēnijas muskare (Muscari armeniacum).

Rozā un baltu tulpju šķirņu pakājē stādiet zilās neaizmirstules un jūs iegūsiet kompozīciju, kas ienesīs jūsu dārzā maigu un mierīgu noskaņu.

Tiklab dobē, kā arī toverī elpu aizraujoši izskatās melni violetās tulpes, kas izvietotas starp violetām atraitnītēm, kurām ir melni un dzelteni raksti.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

  • Rudenī izrociet pietiekami platu, 15-20 cm dziļu stādāmo bedri. Augsni labi samaisiet ar smiltīm, pievienojiet nedaudz kaulu miltu.
  • Sagatavotajā bedrē iestādiet tulpju sīpolus ar smailajiem galiem uz augšu, ieturot stādīšanas atstatumu apmēram 10-15 cm.
  • Pēc tam pāri uzberiet augsni un rūpīgi piespiediet. Uzmanieties, lai sīpoli nenobīdītos. Noteikti iezīmējiet stādījuma vietu.
  • Stādījumu labi aplaistiet un noklājiet ar 5 cm biezu mulčas, piemēram, kritušo lapu kārtu. Sausuma gadījumā regulāri laistiet.
  • Nolauziet visus pārziedējušos ziedus. Lapām ļaujiet nodzeltēt. Sīpolus izrociet, uz-glabājiet vēsā un sausā vietā vai atstājiet dobē.

Der zināt! Ja jūs vēlaties tulpes pavairot, pēc dažiem gadiem sīpolus izrociet. Mazos vairsīpolus atdaliet un iestādiet tos atsevišķi.