Šis neparastais skaistums, ko piedāvā tikai un vienīgi tulpes/" target="_blank">pildītās tulpes, viennozīmīgi atspēko pa-tiešām maldīgo priekšstatu, ka visas tulpes vienmēr izskatās stīvas un formālas. Pildīto tulpju vienreizējās krokotās ziedlapiņas plaši atveras un atgādina rožu vai peoniju ziedus.

Pildītās agrās tulpes zied jau aprīlī. Pazīstamākās šķirnes ir: `Elektra’, `Goya’, `Monsella’, `Wil-lem v. Orange’ un `Schoonoord’. Dažas šķirnes ir piemērotas arī uzziedināšanai, piemēram, koši rozā `Peach Blossom’ un dzeltenā ‘Monte Carlo’. Visas nosauktās šķirnes sasniedz apmēram divdesmit piecu līdz trīsdesmit piecu centimetru augstumu.

Vēlās tulpes/" target="_blank">pildītās tulpes, ko bieži vien mēdz saukt arī par peonijziedu tulpēm, no maija līdz jūnija sākumam dārzā nobeidz tulpju riņķa deju. Viena no vis-pazīstamākajām šķirnēm ir ‘Angelique’. Tās pumpuri līdzinās sārtas krāsas rožu pumpuriem, bet vēlāk atveras par kupliem krēmkrāsas ziediem ar rozā tonējumu un patīkami maigu smaržu. Citas ieteicamas vēlo tulpju šķirnes ir: `Gold Medal’, `Mount Tacoma’, `Nefertete’, `Wirosa’ un `May Wonder’.

Sevišķi uzkrītošas ir divkrāsu šķirnes, piemēram, sarkanidzeltenā ‘Bonanza’, sarkanbaltā `Cameval de Nice’, dzelteni-sarkanā `Nizza’ vai oranži-sarkanā `Orange Triumph’.

PIELIETOJUMS

Pildītajām tulpēm ar to bagātīgajām ziedu bumbām piemīt neapstrīdams lauku mājas dārza augu šarms un tās iespējams pie-lietot visai daudzveidīgi.

Tomēr šiem augiem ļoti svarīga ir pietiekami aizsargāta augšanas vieta, lai smagos ziedus nenolauztu vējš vai lietus. Vienmēr stādiet lielākas grupas ar vienas krāsas tulpēm. Tieši šādā veidā tīrie toņi izskatās vislabāk. Vairākas grupas harmonējošās krāsās rada krāšņu iespaidu. Turklāt krāsu izteiksmīgumu var vēl vairāk pastiprināt ar atbilstošu pamatnes stādījumu.

Tāda veida kompozīcija ir ļoti izskatīga arī lielās lēzenās puķu vāzēs vai puķu kastēs uz terases. Pildītās tulpes ļoti labi iederas arī ziemciešu dobē, kur priekšplānā augošās daudzgadīgās puķes vēlāk, kļūstot lielākas, apslēpj ne īpaši izskatīgās, dzeltējošās tulpju lapas, kad tulpju ziedēšanas krāšņums ir beidzies. Griezto ziedu veidā tās ir piemērotas kupliem, raibiem pavasara pušķiem. Taču šai nolūkā tās vajadzētu stādīt speciāli tam paredzētā dobē.

IDEĀLI PARTNERI

Pildīto tulpju lielie, uzkrītošie ziedi jau paši par sevi izskatās efektīgi. Taču atbilstošs pamatnes stādījums var radīt jo īpaši bagātīgu krāsu spēli. Baltajām un maigi rozā šķirnēm vajadzīgi smaržīgi partneri, piemēram, tādi kā baltās un zilās jaukās anemones (Anemone blanda), ilggadīgās mārpuķītes (Bellis perennis) rozā krāsā vai arī debeszilās neaizmirstules.

Turpretim koši dzeltenās un sarkanās šķirnes labi sader ar pamatnes stādījumu, ko veido atraitnītes dzidrās krāsās. Apmale no muskarēm vai zilsniedzītēm ienesīs stādījumā atdzīvinošus kontrastus.

Ņemot vērā pildīto tulpju burvīgo izskatu, būtu ļoti labi, ja šiem augiem jūs savā dārzā izvēlētos tādu vietu, kur tie būtu pieejami tuvākai apskatei, jo, piemēram, divkrāsu šķirņu ziedi ir patiesas apbrīnas vērti.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Ja vēlaties audzēt tulpes 1 grieztiem ziediem, speciāli tam paredzētā dobē izrociet 20 cm dziļu grāvīti. Stādīšanas laiks – septembris, oktobris.
 • Augsni dziļi uzirdiniet. Drenāžai iepildiet 5 cm biezu smilts slāni. Augsni samaisiet ar kaulu miltiem vai mākslīgo ilglaicīgās iedarbības mēslojumu.
 • Stādiet sīpolus 15-20 cm attālumā vienu no otra ar smailajiem galiem uz augšu. Viegli piespiediet, lai sīpoliem būtu kontakts ar augsni.
 • Sīpolus pārklājiet ar augsni un aplaistiet. Stādījuma vietu marķējiet. Aizsardzībai pa ziemu uzlieciet vairākus centimetrus biezu mulčas kārtu.
 • Griežot ziedus vāzei, labāk būtu, ja jūs lapas atstātu pie auga. Pēc noziedēšanas visus ziedus nogrieziet virs augšējās lapas.

Ietaupi! Sīksīpoliņus, ko atrodiet, iz-rokot tulpes, noņemiet un iestādiet no jauna. Tādā gadījumā tie ziedēs pēc viena vai diviem gadiem.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

 • Iegādājieties stingrus, gludus, nesavainotus, pēc iespējas lielāka izmēra sīpolus. Lielākiem sīpoliem būs arī lielāki ziedi.
 • Nepērciet mīkstus, plankumainus vai savainotus sīpolus un tādus, kas jau sākuši dīgt un zaļot.
 • Saule līdz pusēna. Visbagātīgāk tulpes/" target="_blank">pildītās tulpes zied saulainā, no vēja pietiekami pasargātā augšanas vietā.
 • Caurlaidīga. Barības vielām bagāta augsne. Vispiemērotākā tulpēm būtu smilšaina mālzeme. Pārāk smagā, slapjā augsnē sīpoli viegli pūst.
 • Pildītās tulpes patiešām labi izskatās vāzē. Pievienojiet ūdenim līdzekli grieztiem ziediem un tās jūsu māju priecēs ilgāk.
 • Sīpolus kurus jūs no dobes izrociet pēc lapu nodzeltēšanas, līdz rudenim uzglabājiet vēsā, sausā un tumšā vietā.

RUDENS – STĀDĪŠANA

Pildītās tulpes stādiet septembrī vai oktobrī 10-15 cm dziļumā ar stādīšanas atstatumu 15-20 cm. Augsni bagātiniet ar kompostu, smagās augsnēs iestrādājiet smilts drenāžas slāni.

PAVASARIS – MĒSLOŠANA

Ziedu novākšana pavasarī ap augiem Iestrādājiet organisko-minerālo pilnmēslojumu. Vēlāk novāciet noziedējušos ziedkātus. Lapas atstājiet, kamēr tās nodzeltē un sarūk.

VASARA – IZRAKŠANA

Kad lapas nodzeltējušas, sīpolus izrociet (attēlā apakšā). Notīriet, nožāvējiet un uzglabājiet tumšā, vēsā vietā līdz rudenim. Ja sīpolus atstāj augsnē, tie pēc kāda laika sāk mazāk ziedēt.

AUGA VESELĪBA

Mitros un siltos laika apstākļos sīpolus var skart sēņu izraisītā pelēkā puve (Botrytis). Par šīs saslimšanas pazīmēm kalpo dzinumi, kuri kļūst deformēti un vīst, savukārt atvases un sīpoli pūst. Slimības skartos sīpolus pēc iespējas ātrāk vajadzētu iznīcināt (nelieciet tos kompostā!).