Kreimenēm jeb maijpuķītēm raksturīgi zvanveida ziedu ķekari, kas izskatās kā no vaska. Kreimenes zied pavasarī, ziedi karājas pie 10 līdz 15 cm gariem ziedkātiem. Šie saldi smaržojošie, baltie vai rozā ziedi jūnijā un jūlijā veido sīkas ogas bāli oranžā līdz sarkanā krāsā, kas tāpat kā viss augs ir ļoti indīgas. No agra pavasara līdz vasarai stāvās, plati lancetiskās, tumši zaļās kreimeņu lapas saaug, izveidojot blīvu paklāju.

Visplašāk pazīstamā un izpla-tītākā kreimenēm šķirne ir `Grandiflora’. Tā dārzos ir kļuvusi tik populāra, jo zied patiešām lieliem un koši baltiem ziediem.

Savukārt šķirnei `Rosea’ ir maigi rozā ziedi. Šī šķirne sastopama daudz retāk kā `Grandiflora’ un ir īpašu cienītāju dārzos sastopams retums.

Kaut kas īpašs ir ari šķirne `Plena’. Tai ir neparasti, balti, pildīti ziedi.

Citas savdabīgas šķirnes ir `Fontin’s Giant’ ar lieliem ziediem, `Prolificans’ ar pildītiem ziediem, `Variegata’, kuras lapas ir zaļas ar zeltainām strīpām, un `Hardwick Hall’ ar zaļām lapām ar zeltainu apmali.

PIELIETOJUMS

Kreimenes ir piemērotas visām ēnainām augšanas vietām dārzā. Noteikti paturiet prātā, ka tās aug ātri un ļoti strauji izplešas. Dažu gadu laikā tās pilnībā aizpilda telpu starp sākotnēji iestādītiem augiem.

Kā bagātīgi zaļojoši zemsedzes augi meža parka tipa dārzos vai līdzās kokaugiem kreimenes ir īsti savā elementā. Mitrajā, ar humusu bagātajā augsnē tās aug ļoti labi.

Ēnainā vietā izvietota akmeņdārza malā kreimenes labi kalpo par starpnieku starp alpīnajiem augiem, kas parasti ir intensīvos krāsu toņos.

Kreimenes, kas aug zem kokiem, izskatās kā dzīva mulča. Tās kavē nezāļu augšanu un saglabā augsnes mitrumu. Nestādiet kreimenes zem kokiem ar seklu sakņu sistēmu, jo tad tās konkurētu ar koku par ūdeni un barības vielām.

IDEĀLI PARTNERI

Piemīlīgie baltie kreimenēm ziedi labi sader ar citiem ēnu mīlošiem augiem.

Kreimenes izskatās ļoti labi, ja tās iestādītas mugureņu (Polygonatum sp. hibridi) priekšā. Mugurenes ir mežā augošas ziemcietes, kas sasniedz līdz 1 m augstumu. Tās piesaista uzmanību ar saviem lielākajiem, līdzīga izskata ziediem. Tās zied tajā pat laikā, kad mazākiem ziediem ziedošās kreimenes.

Stādiet kreimenes dobē ar hostām. Ar teikti vertikāli augošajām kreimenēm un apaļajiem hostu puduriem jūs ēnainās dobēs variet izveidot īstus ornamentus. Sevišķi pievilcīgi izskatās hostas ar zilām vai balti-zaļi rakstainām lapām. Turklāt izvēlieties zemas hostas, kas nevar pāraugt baltos kreimeņu ziedus.

Padoms!

Rudenī jūs variet iegādāties kreimeņu sakneņus un ziemā tos uzziedināt telpās. Sakneņu gabaliņus stādiet barības vielām bagātā puķu augsnē apmēram 7,5 cm attālumā vienu no otra. Pēc iestādīšanas labi aplaistiet un novietojiet uz saulainas palodzes. Pēc mēneša jums būs smaržīgas puķes podiņos.

Kreimeņu saknes, ziedi un ogas ir ļoti indīgas. Ja jūsu mājā ir bērni, kreimeņu ogas noteikti likvidējiet.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA
  • Stādīšanas laiks — septembris/oktobris vai aprīlis/maijs. Stādīšanu sāciet, augsnē iestrādājot apmēram 2,5-5 cm biezu komposta slāni.
  • Pēc tam izrociet apmēram 15 cm dziļu stādāmo bedri. Lai pasargātu līdzās augošos augus, izrakto zemi beriet uz izklātas plēves.
  • Sakneņu gabaliņus stādiet horizontāli 20 cm attālumā vienu no otra. Apberiet ar zemi un labi aplaistiet, pēc tam visu laiku uzturiet mitrus.
  • Kad parādās lapu dzinumi,  mulčējiet ar kompostu vai lapām. Pēc ziedu dzinumu pa-rādīšanās mēslojiet ar šķidro ilglaicīgās iedarbības mēslojumu.
  • Ja vēlākos gados nes sāk aizvien mazāk ziedēt, pēc ziedēšanas sadaliet tās. Sakneni izrociet, sadaliet un no jauna iestādiet