No lobēlijām vispazīstamākā un izplatītākā ir zemā lobēlija (Lobelia erinus), kas ir siltumu mīlošs viengadīgs augs. Lobēlijām ir sīki ziedi, kas līdzīgi putniem ar garu asti. No jūnija līdz oktobrim tie veido blīvus ziedu polsterus priecīgās krāsās. Ziedu ir tik daudz , ka gandrīz nav redzamas lobēliju lapas. Tradicionālā lobēliju krāsa ir koši zila, taču sastopamas arī šķirnes ar ziediem gaiši zilā, baltā, violetā un rozā krāsā, arī hibrīdi, kuriem ir ziedi ar baltām “acīm”. Dažu šķirņu ziedi spēj mainīt krāsu.

Atkarībā no auguma formas lobēlijām izšķir divas grupas – stāvus un kompakti augošās, polsterus  veidojošās šķirnes un nokarenās lobēlijas, kas veido garus, ziedošus dzinumus. Lai augi augtu kuplāki, stādiem nokniebj galotnītes, kad tie sasnieguši 2,5 cm augstumu.
Populārākās no polsterveida šķirnēm ir ‘Crystal Palace’ ar tumši ziliem ziediem un tumšām lapām, ‘Mrs Clibran Improved’, kuras ziedi ir zili ar baltām acīm, gaiši ziliem ziediem ziedošā ‘Cambridge Blue’, ‘Rosamunde’, kas zied ar rozā ziediem un baltu aci, un sniegbaltiem ziediem ziedošā ‘Schneeball’.

No nokarenajām šķirnēm jāatzīmē ‘Richardii’ ar gaiši ziliem ziediem un dzinumiem, kas sasniedz 80 cm garumu, ‘Pendula’ grupa, kurai ir piecas dažādas nokrāsas, kā arī šķirnes ‘Cascade’ un ‘Fountaine Mixture’ ar dažādu krāsu ziediem un tumši ziliem ziediem ziedošā ‘Sapphire’.
Pie lobēliju ģints pieder arī citas atraktīvas, daudzgadīgas sugas, piemēram, sarkaniem ziediem ziedošā hibrīdā lobēlija (Lobelia x speciosa), kas sasniedz 90 cm augstumu, un spožā lobēlija (Lobelia fulgens), kas pievērš uzmanību ar koši sarkaniem ziediem un tumši sarkanīgzaļām lapām.

Zemā lobēlija kompaktā auguma dēl burvīgi izskatās dobju apmalēs, kur tā priecē ar savu ilgo ziedēšanas periodu. Saulainās vietās – gan dobēs, gan cita veida stādījumos lobēlijas izmantojamas kā zemsedzes augi starp citiem zemiem augiem vai puķu dobju priekšplānā, kur tās saņem daudz saules gaismas.
Kompozīcijas ar augststumbra augiem lielos toveros vairs gandrīz nav iedomājamas bez lobēlijām pamatnes fona stādījumā. Savukārt kompozīcijām iekārtos grozos un puķu podos ideāli piemērotas ir bagātīgi ziedošās nokarenās lobēlijas.

Skaistu kompozīciju dzīvās krāsās veido tumši zilas lobēlijas un oranždzeltenas samtenes. Brīnumskaistas ir arī balkona puķu kastes ar tumši zilajām lobēlijām, baltām jūrmalas sudrabzālītēm un stāvus augošām karmīnsarkanām pelargonijām.
Kompakto šķirņu lobēlijas formas dēļ piešķir krāsu un patstāvību augstiem augiem, kas izskatās nedaudz ‘nemierīgi’.

NODERĪGI PADOMI LOBĒLIJU AUDZĒŠANĀ:

  • Iegādājieties kompakta auguma lobēliju stādus. Pievērsiet uzmanību, lai stublāji būtu spēcīgi un lapas zaļas. Izvēlieties augus kas dārzniecībā atradušies ēnainā vietā.
  • Nekādā gadījumā nepērciet stādus ar tieviem dzinumiem un ieritinātām, dzeltenām lapām.
  • Saule. Lai lobēlijām būtu pēc iespējas vairāk ziedu un krāšņas krāsas, vajadzīgi pilnas saules apstākļi. Tomēr augi visai labi aug arī pusēnā.
  • Ar humusu bagāta augsne. Lai augsnē būtu daudz barības vielu un labāk saglabātos mitrums, bagātiniet ar kompostu.
  • Neaizmirstiet regulāri laistīt lobēlijas, kas aug iekārtos traukos. Traukos augsne izkalst teju divreiz ātrāk ja temperatūra laukā ir virs +15 °C.
  • Svaigi iestādītas lobēlijas pirmajās dienās noēnojiet. Tad tām būs mazāks šoks un tās labāk un ātrāk ieaugsies.