http://www.freeimages.com/
http://www.freeimages.com/

Narcises (Narcissus) ir amariļļu dzimtas ģints. Sugu skaits ģintī ir nenoteikts; ģintī pēc dažādu speciālistu domām ir no 26 līdz pat 60 sugām. Savvaļā liela narcišu sugu daudzveidība ir sastopama Pireneju pussalā, lai gan to dabiskais izplatības areāls ir arī citas Dienvideiropas valstis (arī Francija), Ziemeļāfrika un Dienvidrietumāzija. Latvijā savvaļā narcises nav sastopamas, toties tās plaši audzē dārzos.

Vietas izvēle

Tā kā narsises var augt vienā vietā pat daudzus gadus no vietas (piecus un vairāk), vietas izvēlei būtu jāpievērš liela uzmanība, lai tās bez vajadzības nebūtu katru gadu jāpārceļ uz jaunu dzīves vietu.

Narcisēm patīk atklātas, saulainas vietas dārzā, bet ar tik pat labiem panākumiem tās var arī audzēt pusēnā zem ābelēm un citiem kokiem, kur vasarā zāle vai zālājs netiek pļauts. No pilnīga noēnojuma gan vajadzētu izvairīties, jo tad ziedkāti pārlieku izstīdzēs, nolieksies pie zemes un cietīs ziedu dekorativitāte. Vēsajos pavasaros, kā arī pusēnā augošajām narcisēm ziedu kāsa būs mazliet spilgtāka un ziedkāti nedaudz garāki. Ja ir iespēja izvēlēties vietu dārzā, tad labākais variants būtu līdzena vieta vai vieta ar nelielu slīpumu uz dienvidu austrumiem vai austrumiem. Kā jebkuram kultūraugam arī narcisēm, protams, labāk patiks labi drenēta un ielabota augsne ar bagātīgu humusa saturu, kur pavasaros un lietainās vasarās neuzkrājas ūdens. Narcises vislabāk padosies smilšmāla vai mālsmilts augsnēs. Bet citādi narcises var stādīt jebkurā augsnē, izvairoties no galējībām, kad tās tiek stādītas pilnīgi tīrā smiltī vai blīvā mālā. Protams arī šai gadījumā var rast risinājumu, jo tagad veikalos var nopirkt gan speciālos substrātus, gan māla pulveri (smilšainām augsnēm), gan granti un kūdru mālaino augšņu ielabošanai. Ja tās gribam audzēt trūdvielām nabadzīgās augsnēs mazās platībās savam priekam, tad to var darīt.

Kad un kā labāk stādīt

Parasti narcises pārstāda drīz pēc lapu nodzeltēšanas, tas ir augusta beigās vai septembrī. Sīpolu ligzdas sadala uzreiz pēc to izrakšanas un tūdaļ atstāda jau sagatavotajā jaunajā vietā. Vai arī kādu laiku apžāvē labi vēdināmā telpā, tad daudz vieglāk veikt ligzdu sadalīšanu.

Narcises stādīt var arī novembrī, apsakņošanās notiks arī tad, ar nosacījumu, ja vēl pēc tam ilgstoši būs silts laiks (kā pēdējos rudeņos, kad pat decembrī bija pozitīvas temperatūras). Uz ziedēšanu un sīpolu pieaugumu būtisku iespaidu tad tas arī neatstās.

Smagākas augsnes jāielabo ar sadalījušos kompostu, granti, lapu trūdzemi. Skābās augsnes jākaļķo, tas ir jāiestrādā krietna krīta deva vai dolomītmilti. To visu var veiksmīgi aizstāt ar vairākām saujām jaukto koku pelnu uz katru kvadrātmetru (tie nu gan lielākai dārznieku daļai vienmēr ir pa rokai). Nevajadzētu gan šai vajadzībai izmantot brikešu pelnus, jo tur var būt piejauktas kaitīgas vielas, kuras tiek izmantotas brikešu ražošanas procesā.

Ja narcises stāda agri augustā un stādīšanas laikā augsne ir sausa (tā gan rudenī ir reta parādība), tad to var bagātīgi saliet, bet ja mitrums augsnē ir pietiekošs, tad tas nu gan nav nepieciešams.

Mulčēšana narcišu stādījumos jāveic kad zemes virskārta ir jau nedaudz uzsalusi. Šim nolūkam var izmantot pakaišu kūdru, koku lapas un arī sasmalcinātus salmus. Mulčēšanai nav obligāti izmantot tikai neitralizētu kūdru, tās neitralizēšanai ļoti veiksmīgi var izmantot arī koku pelnus vai krītu, pārkaisot dobes ar to vai nu pirms mulčas slāņa uzklāšanas vai arī pēc tam. Mulčas kārta nav nepieciešama biezāka par 5-10 cm. Pavasarī to noteikti nav jākašā nost, jo tādā veidā labāk tiek saglabāts mitrums augsnē, temperatūru izlīdzinājums (vēsā laikā augsnē ir siltāk, saulē augsne tik ļoti nepārkarsīs), kā arī aizkavēs vai arī pilnīgi nomāks nezāļu sēklu dīkšanu. Narcisēm salmu pielietojumu mulčai var izmantot, bet tikai ne tulpju stādījumiem! Salmi ziemā, tā ir tīrākā peļu paradīze! Kā jau visiem zināms peles un tulpes nav savienojami jēdzieni (arī krokusi u.c. sīkās sīpolpuķes)!

Atkarībā no audzēšanas mērķa arī izvēlas gan sīpolu stādīšanas attālumus gan stādīšanas dziļumus. Jāņem vērā dažas vienkāršas lietas:

1) ja stāda vietā, kur narcises paredzēts audzēt vairākus gadus no vietas, tad sīpolus jāstāda retāk, tas ir 10 līdz 20 cm atstatus,

2) ja audzēsim vienā vietā ilgstošāk un gribam, lai tās saglabātu ilgstoši košumu un dekorativitāti, jāstāda 15 līdz 25 cm dziļi.

3) ja gribam audzēt sīpolus ātrākai pavairošanai, tad stāda seklāk 10 līdz 15 cm dziļi un arī biezākā stādījumā.

Dziļāk stādot sīpoli izaugs krietni lielāki, bet to pieaugums (vairošanās koeficients) būs proporcionāli mazāks. Seklāk iestādītie dos lielāku pieaugumu, bet būs sīkāki.

Stādījumu kopšana

Ieteikt precīzu pamatmēslošanas vai papildmēslošanas shēmu, praktiski nav iespējams. Lai to varētu veikt kaut cik nekļūdīgi ir jāizdara pašlaik ļoti dārgās augsnes analīzes. Ja ir paredzēts narcises audzēt lielākās platībās, tad tas noteikti finansiāli ir attaisnojams, mazdārziņos tas jādara uz savu izjūtu un intuīciju.

Narcises ir atsaucīgas uz laistīšanu, kā jebkurš augs dārzā. It sevišķi tas ir svarīgi vieglākās, smilšainākās augsnēs saulainā laikā. Ja ir karsts un sauss laiks, to var darīt reizi nedēļā, ja laiks ir vēsāks un mitrāks, tad tas nav nepieciešams.Stādījumu laistīšanu būtu jāturpina arī pēc augu noziedēšanas, tas ir pat pēc Jāņiem, tā iesaka vairāki narcišu audzētāji. Šai laikā lielo darba apjomu un laika trūkuma dēļ es gan to nedaru.

Narcises ar retāku, bet ļoti bagātīgu laistīšanu nobaidīt nevar, protams, ja tur uzlietais ūdens nestāv dienām ilgi, bet tad jau arī tādas vietas narcišu stādījumiem izvēlēties nedrīkst. Narcises iesaka laistīt arī pēc to noziedēšanas.

Sipolu uzglabāšana

Sīpolus rok, kad lielākā daļa lapu sāk dzeltēt (visas lapas nekad vienlaicīgi nenodzeltē). Sausā, karstā laikā tas var būt jūlija vidū vai pat jūlija sākumā, bet pārsvarā tas notiek augustā. Noraktos sīpolus nomazgā, tad glabā sausā, labi vēdināmā vietā, kur nav pārāk karsts (optimāli +17-20 grādi), kastītēs ne pārāk biezā slānī, noēnotā vietā.

Ja narsises nav paredzēts pārstādīt, tad pēc lapu novākšanas mulčas kārtu ar grābeklīti vai rokām to izlīdzina un aizlīdzina caurumu vietas, izplūkto lapu vietās. Tādā veidā arī kavējam ziedu mušas kāpuru piekļuvi sīpoliem, tā ievērojami samazinot to invāziju savā narcišu stādījumā.

Sipolu pavairošana

Narcises var pavairot ar vairākiem paņēmieniem, bet es ieteiktu pieturēties pie veģetatīvās pavairošanas metodes, tas ir ar vairsīpoliņu atdalīšanu no lielajien sīpoliem.

Atdalīt vairsīpoliņus var ar rokām uzmanīgi atlaužot no sīpola vai arī nedaudz iegriežot sīpola pamatni ar nazi, atdalīšanas vietās. Bet nosacījums šeit ir viens- jebkurā gadījumā pie jaunā atdalītā vairsīpoliņa klāt jāpaliek kaut nelielam sīpola sakņu pamatnes fragmentam! Šis process gan pats no sevis ļoti vienkāršojas pēc kārtīgākas un ilgstošākas sīpolu apžāvēšanas. Tāpēc tikai galējas nepieciešamības gadījumā sīpolu ligzdas dalīt vajadzētu uzreiz pēc norakšanas.

Narcises var pavairot arī ar zvīņu metodi, bet es to neieteiktu darīt, jo tur ir nepieciešama sevišķi rūpīga attieksme, papildus zināšanas un iemaņas.

Narcišu kaitēkļi un slimības

Galvenie faktori kāpēc narcišu sīpoli iet bojā ir:

a) lielā narcišu ziedu muša,

b) sīpolu muša,

c) sīpolu sakņu puve jeb fuzarioze,

pārējos retāk sastopamos faktorus tagad neuzskaitīšu. Narcišu ziedu mušai un sīpolu mušai nepatīk blīvākas, smagākas augsnes, kā arī sīpolu dziļāka stādīšana. Tādā veidā var ievērojami samazināt ziedu mušu nodarītos kaitējumus. Sakņu puve var veidoties nepareizi uzglabājot noraktos sīpolus: tas ir mitrās, slikti vēdināmās telpās, augstā temperatūrā, tas ir virs +21 līdz 24 grādiem un augstākā. No tā veiksmīgi var izvairīties narcišu sīpolus līdz stādīšanai pareizi uzglabājot.