Kosmejas dārzus atdzīvina ar kausveida ziediem, kas mazliet atgādina pīpenes ziedus. Dārzos galvenokārt tiek audzētas divas kosmeju sugas, kas abas ir ļoti iecienītas vasaras puķes.

Divplūksnu kosmeja (Cosmos bipinnatus) sasniedz 60 līdz 120 cm augstumu. Augstie, graciozie stublāji blīvi klāti ar smalki plūksnainām lapām. Divplūksnu kosmejas ziedi ir vienkārši, balti vai rozā- un sarkanos toņos. Tāpat kā visas kosmejas ar dzeltenajām putekšņlapām zieda centrā tās izskatās kā starojošas ziedu sejiņas. No šīs sugas šķirnēm jāpiemin pirmām kārtām maisījums `Sea Shells’, kura atsevišķās ziedlapiņas ir piltuves veidā ieritinātas. Citas populāras šķirnes ir `Sensation Mixed’ ar baltiem, rozā un sarkaniem ziediem un sarkani-baltā `Candy Stripe’.

Sērdzeltenā kosmeja (Cosmos sulphureus) vēl nav tik populāra, taču tā nav mazāk šarmanta par divplūksnu kosmeju. Augumā tā ir mazliet zemāka, jo sasniedz 40 līdz 70 cm augstumu, tās lapas ir mazāk plūksnainas. Sērdzeltenās kosmejas ziediem raksturīgi ļoti silti krāsu toņi no dzeltena un oranža līdz uguns-sarkanam. Sērdzeltenā kosmeja zied nedaudz vēlāk (no jūlija), bet visā citā tās prasības ir līdzīgas kā divplūksnu kosmejai. Pazīstamākās no šķirnēm ir oranžā, puspildītā `Sunset’, oranžā, pildītā `Klondyke’ un oranžā punduršķirne `Sunny Gold’.

PIELIETOJUMS

Kosmejām nepieciešama augšanas vieta pilnas saules apstākļos un augsne, kas bagāta ar humusu un barības vielām. Tikai tādos apstākļos tās tāpat kā visi viengadīgie augi viena gada laikā spēj no sēklas graudiņa kļūt par ilgi ziedošu vasaras puķi.

Saulaina puķu dobe ir pareizā vieta šiem burvīgajiem augiem. Tās ir tiklab piemērotas dobēm, kurās aug tikai viengadīgās puķes, kā ari kā pildījuma augi ziemciešu dobēs un stādījumos. Zemnieku mājas dārzi vairs nav iedomājami bez kosmejām ar to līganajiem ziediem. Tur tās tiek audzētas gar žogiem.

Kosmejas labi jūtas arī traukos uz balkona un terases un, ja saņem pietiekamā daudzumā ūdeni un barības vielas, var attīstīties par kupliem krūmiem.

IDEĀLI PARTNERI

Veidojot augu kompozīcijas, paturiet prātā, ka divplūksnu kosmejas ir vēsos krāsu toņos, bet sērdzeltenās kosmejas, turpretim, zied ar ziediem siltos toņos.

Divplūksnu kosmeju ļoti labi iespējams izsēt kopā ar citām viengadīgajām puķēm vēsās krāsās, piemēram, dzeloņaino kleomi (Cleome spinosa) un Buenosairesas verbēnu (Verbena bonariensis). Taču tā ļoti labi iederas ari starp ziemcietēm, kas zied līdzīgās krāsās, piemēram, augstajiem skarainajiem flokšiem (Phlox paniculata) un monardām (Monarda sp. hibrido.

Ar sērdzelteno kosmeju var veidot oranždzeltenas kompozīcijas ar citām viengadīgajām puķēm, piemēram, samtenēm (Tagetes sp. sugas un hibrīdo, ārstniecības (Calendula

officinalis), vasaras saulgriezēm (Helianthus annuus) un apaļlapu titoniju (Tithonia rotundifolia) vai ar tādām ziemcietēm kā, piemēram, helēnijas (Helenium sp. hibrīdi), skarbā saulesactiņa (Heliopsis helianthoides var. scabra) vai pūkainā rudbekija (Rudbeckia hirta). Intensīvi krāsainas ir kompozīcijas ar zili violetiem partneriem, piemēram, miltaino salviju (Salvia farinacea) vai Buenosairesas verbēnu (Verbena bonariensis).

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Piemērots laiks tiešai izsējai no maija vidus. Pirms tam dobi labi uzirdiniet ar dārza dakšu palīdzību. Izlasiet akmeņus un nezāles.
 • Uz dobes bagātīgi izkliedējiet kompostu un izkaisiet mēslojumu. Pēc tam to visu ar grābekļa palīdzību rūpīgi iestrādājiet augsnē.
 • Sēklas izsējiet izklaidus laikā no maija vidus līdz beigām. Ar grābekli viegli iestrādājiet augsnē. Pēc tam stādījumu uzmanīgi aplaistiet.
 • Kad jaunstādi sasnieguši 5 – 10 cm augstumu, izretiniet tos līdz 40 cm atstatumam. Šajā gadījumā vienkārši izraujiet vārgākos augus.
 • Kad kosmejas sasniegušas 40 – 50 cm augstumu, ieteicams nokniebt to dzinumu galotnes. Tādā gadījumā augi augs vēl kuplāki.
 • Kosmejas, kas aug vientuļi, nepieciešams atbalstīt, kolīdz tās ir paaugušās. Regulāri vajadzētu izgriezt pārziedējušos ziedus.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

 • Ziemas beigās iegādājieties svaigas kosmeju sēklas. Ja jūs pērciet izaudzētus jaunstādus, izvēlieties kompaktus un kuplus augus.
 • Nekādā gadījumā nepērciet garus, izstīdzējušus, nesazarojušus jaunstādus, kuriem jau izveidojušies ziedi.
 • Kosmejas, kas atrodas saulē, zied mēnešiem ilgi. Savukārt, augot pusēnas apstākļos, šiem augiem ir vairāk lapu un mazāk ziedu.
 • Caurlaidīga augsne. Vislabāk augi aug ar humusu un barības vielām bagātā augsnē. Tajā nedrīkst būt slapjuma sastrēgumi.
 • Kosmeju maigos ziedus un sazarotos stublājus aizsargājiet no vējiem, stādot tās vietās, kas atrodas līdzās žogiem, sienām vai krūmiem.
 • Stādus no sēklām variet audzēt, izsējot sēklas martā/aprīlī telpās. Tādā gadījumā kosmejas ziedēs agrāk nekā dobē izsētās.

PAVASARIS – SĒŠANA UN STĀDĪŠANA

Kosmejas izsējiet sākot no marta telpās vai sākot no maija vidus uzreiz tieši dobē. Arī telpās izaudzētos jaunstādus ārā variet izstādīt apmēram no maija vidus. Lai augi kļūtu kuplāki, nokniebiet tiem galotnes.

VASARA – KOPŠANA

Regulāri izgrieziet visus jau pārziedējušos ziedus. Tas veicina augu bagātīgu ziedēšanu. Kosmejām, kuras neaug grupās, nepieciešams papildus atbalsts.

RUDENS – APGRIEŠANA, KOMPOSTĒŠANA

Kad pirmajā stiprākajā salnā augi nosalst, stublājus pie zemes nogrieziet (attēlā pa kreisi) un pievienojiet kompostam. Savukārt auga saknes atstājiet augsnē kā barību augsnes organismiem.

AUGA VESELĪBA

Kosmejas ir visnotaļ izturīgas pret dažādām slimībām un kaitēkļu uzbrukumiem. Tomēr maigie jaunstādi nereti krīt par upuri rijīgajiem gliemežiem. Augus aizsargājiet ar pretgliemežu žogiem, alus lamatām vai nolasot gliemežus ar rokām.