KRĀSAS, ŠĶIRNES UN PIELIETOJUMS

Kliņgerītes ne tikai padara košāku ikvienu dārzu, bet ir arī sen atzīts ārstniecības augs, kura ziedi ir ēdami un iedarbojas iekaisumu mazinoši.

Atkarībā no šķirnes kliņģerītēm veidojas neskaitāmi puspildīti vai pildīti kurvjziežu ziedi, kuru diametrs svārstās no diviem līdz astoņiem centimetriem un kuri pa nakti aizveras. Bez tipiskajiem oranžas un dzeltenas krāsas ziediem ir arī ziedi maigākos toņos, piemēram, krēmdzeltenā un aprikožu krāsā, kā arī divkrāsaini ar brūnu centru.

Lapām ir spēcīgs aromāts un tās ir viegli lipīgas. Krūmveida augi zied apmēram sešas nedēļas un pēc tam sāk veidot sēklas, ja ziedi savlaicīgi nav nogriezti. Augļi ir saliektas formas un nedaudz atgādina nelielus kliņģerīšus, tieši pateicoties tiem augs arī ieguvis savu nosaukumu. Kliņgerītes bieži vien izsējas pašas. Tās ir labi piemērotas grieztu ziedu iegūšanai un vāzē mēdz saglabāties salīdzinoši ilgi — apmēram divas nedēļas.

Pārdošanā pieejamas daudz dažādas šķirnes un maisījumi. Maisījums `Bonbon’ sasniedz tikai divdesmit piecu līdz trīsdesmit centimetru augstumu un veido dzeltenus, oranžus un tumši oranžus, pildītus ziedus.

Arī krāsu maiskums `Fiesta Gitana’, kā arī vienkrāsainās izlases `Yellow Gitana’ un `Orange Gitana’ sasniedz apmēram trīsdesmit centimetru augstumu.

Savukārt līdz piecdesmit centimetru augstumam izaug pildītā šķirne `Modefarben’, kas satur košu krāsu maisījumu, bet ziediem nav tradicionālā brūnā centra, un `Pacific Beauty’, kas zied ar ziediem aprikožu, zelta dzeltenā vai tumši oranžā krāsā. Uzkrītoši staraini un mazas saulītes atgādinoši ziedi ir koši oranžās krāsas šķirnei `Radio’.

Pie šķirnēm, kas sasniedz sešdesmit centimetru augstumu, pieder `Prinzess’ un `Kablouna’, kurām ir divkāršs mēlziedu vainadziņš un ripveida centrs. Tās ir iespējams iegādāties tīros toņos vai krāsu maisījuma veidā. Līdz septiņdesmit centimetrus gari, taisni, nesazaroti stublāji un lieli, pildīti ziedi ir šķirnei `Balls’. šī griešanai izcili piemērotā kliņģerīšu šķirne mēdz būt dzeltenā vai oranžā krāsā, vai krāsu maisījuma veidā.

***

Klinģerīšu saulainās krāsas dārzā rada priecīgu noskaņu. Bioloģiskajā dārzkopībā šī ir puķe numur viens. Tās dzīvās krāsas un spēcīgā smarža pievilina daudzus derīgos kukaiņus. Taču šī nebūt nav vienīgā kliņģerīšu pozitīvā īpašība. Šie augi izceļas arī ar to, ka caur savām saknēm tie nodod augsnei vielmaiņas produktus, kas atbaida nematodes. Turklāt kliņģerīšu saknes irdina augsni un panāk patiešām izcilu augsnes nogatavināšanu.

Zemās klinģerītes var stādīt puķu kastēs un toveros. Tās ir ļoti labi piemērotas arī tad, ja vēlaties veidot ziedošu un glītu apmali dārzeņu dobei vai norobežot

Augstās kliņģerīšu šķirnes izskatās stalti puķu kompozīcijās un ziemciešu dobēs, neatkarīgi no tā, vai tās ir stādītas grupās vai izklaidus.

***

jums ļoti patīk šo puķu piedāvātie mīlīgie krāsu toņi, iespējams, ka vēlēsieties savā dārzā izveidot vairākus tikai no dažādām kliņģerīšu šķirnēm vei-dotus stūrīšus. Taču kopā ar puķēm vienlīdz piesātinātos, siltos toņos, piemēram, samtenēm (Tagetes sp.), kliņģerītes it kā iededz krāsainu uguņošanu. Brīnišķīgu kontrastu kliņģerītes veido ar dažādiem zilajiem toņiem un balto krāsu. Šī iemesla dēļ jūs nešauboties variet tās stādīt līdzās zilām vai baltām Damaskas nigellām (Nigella damascena), zilajām salvijām (Salvia officinalis) vai garlapu veronikām (Veronica longifolia). Rudenī klinģerītes labi sader ar tumši zilajām Jaunanglijas ziemasterēm (Aster novaeangliae) vai koši zilajām Kārmaikla kurpītēm (Aconitum carmichaelii).

un balto krāsu. Šī iemesla dēļ jūs nešauboties variet tās stādīt līdzās zilām vai baltām Damaskas nigellām (Nigella damascena), zilajām salvijām (Salvia officinalis) vai garlapu veronikām (Veronica longifolia). Rudenī klinģerītes labi sader ar tumši zilajām Jaunanglijas ziemasterēm (Aster novaeangliae) vai koši zilajām Kārmaikla kurpītēm (Aconitum carmichaelii).

SĒŠANA UN KOPŠANA

  • Stādu audzēšanai klinģerītes izsējiet februārī/martā telpās. Slimību profilaksei sēklu paplātes iztīriet. Piepildiet ar stādu substrātu.
  • Katrā podiņā sējiet divas līdz trīs kliņģerīšu sēklas. Sēklas piesedziet ar pus centi-metru biezu zemes kārtu un uzmanīgi aplaistiet.
  • Podiņus novietojiet gaišā vietā pie 14-16°C. Sēklas dīgst 10-12 dienas. Sadīgšanas laikā podiņus novietojiet pie saulaina loga.
  • Kad dēsti ir 5 cm augsti, izretiniet tos, atstājot pa vienam katrā podiņā. Maija sākumā ik dienas nesiet uz dažām stundām ārā, lai norūdās.
  • Maijā dobē iestrādājiet 5cm biezu komposta kārtu. Zemo formu stādus stādiet 20 cm atstatumā vienu no otra, augstajām šķirnēm — 30 cm.

Der zināt! Klinģerīšu ziedlapiņas piedod patīkamu krāsu un aromātu olu, siera un rīsa ēdieniem un skaisti izskatās arī dažādos salātos.