Foto: pixabay.com
TULPES
Tulpēm patīk saulaina, no vēja pasargāta augšanas vieta. Viņas labi aug irdenā, birzīgā, vis labāk smilšainā augsnē. Augsni pirms stādīšanas dziļi uzrok. Labākais laiks tulpju stādīšanai – rudens vidus, kad augsnes temperatūra ir noslīdējusi līdz 10 C. Vieglā un smilšainā augsnē sīpolus stāda nedaudz dziļāk, bet smagā augsnē stāda ne tik dziļi.
Pēc asnu parādīšanās, augsni uzmanīgi uzirdina. Ziedus griež virs otrās lapas. Jo vairāk paliks uz auga lapas, jo lielāks būs sīpols. Griešanas laikā ir bīstamība raibo lapu vīrusa pārnešanai no viena auga uz otru, ja lieto vienu nazi.  Ja ziedus griež bez lapām, tas veicina lielāku sīpolu veidošanos, un nobirušās ziedlapiņas nenobirst un nepūst, neveicinot pelēkās puves uzliesmojumu. Šajā gadījumā ziedus nolauž, nevis nogriež. Sīpolus izrok, kad sāk dzeltēt lapas. Viņus labi izžāvē caurvējā. Pēc izžāvēšanas sīpolus sadala, tālāk viņus līdz stādīšanai uzglabā istabas temperatūrā.
Ielāgo! Ja tulpes labi kopj, tad vienā vietā viņas var audzēt vairākus gadus.
Foto: pixabay.com

NARCISES

Vislabāk stādīt augusta beigās septembrī – uzreiz pēc lapu nodzeltēšanas. Narcises vislabāk aug smilšmāla augsnē. Narcisēm patīk saulaina vieta, bet tikpat labi tās piecietīs vieglu noēnojumu, kuru pavasarī sniedz vēl nesaplaukušie lielie koki. Stādīšanas dziļums – 15 cm. Mazajiem sīpoliņiem – 10 cm. Ja vēlies narcišu pļavu katru gadu, tad sākoties zālāja pļaušanas sezonai narcišu vietu nepļauj, pagaidi līdz lapas sāk ‘’nogulties’’ un dzeltēt.

Rudenī, kad augsnes virskārta nedaudz apsalusi, narcišu sīpolus apber ar 10 cm kūdras vai mizu mulčas kārtu. Narcisēm patīk kālija mēslojums.

Foto: pixabay.com

MUSKARES

Augs ir 5 – 30 cm augsts. Dažu sugu muskares izaug pat 60 cm garas. Lapas parasti ir lineāras, vidū ieliektas, no zemes veido pušķi. Gandrīz visas muskaru sugas ir dekoratīvas. Selekcionāri izveidojuši daudzas šķirnes ar dažādu krāsu toņu vienkāršiem un pildītiem ziediem. Dažu šķirņu ziediem ir tik neparastas formas, ka nemaz nelīdzinās ierastajai muskarei.

Ziedi var būt balti, dažām sugām dzeltenos vai brūnganos toņos, divkrāsu, bet visbiežāk – gaišāk vai tumšāk zili, violetos vai purpura toņos, ar baltu, zobainu apmalīti vai bez tās. Ziedus parasti apputeksnē bites un citi kukaiņi, tāpēc daudzām sugām augšējie sterilie ziedi ir košāki – apputeksnētāju pievilināšanai. Muskaru ziedi pēc apputeksnēšanas ļoti ātri novīst.

Muskares atkarībā no sugas zied diezgan ilgi, apmēram 3 – 4 nedēļas, un dažādos laikos. Pēc noziedēšanas veido sausas trīsdaļīgas pogaļas, kurās ir apaļas vai iegarenas sēklas melnā krāsā. Ienākoties tās no pogaļām ātri vien izbirst un teicami vairojas ar pašizsēju. Ja tuvumā aug vairākas sugas, tad sēšanai paredzētās sēklas ievāc pirms pogaļu atvēršanās. Dažas sugas izsējoties var kļūt par grūti iznīdējamu nezāli.

Sīpoli muskarēm ir apaļveidīgi lodveida, ar nenoslēgtām zvīņām. Katru gadu sīpols veido 2 – 30 vairsīpolus, kas var uzziedēt jau nākamajā gadā. Muskares ieteicams pārstādīt katru gadu, norokot vasarā, kad sāk dzeltēt lapas. Taču tās var augt arī bez pārstādīšanas 3 – 5 gadus.