HIACINTES

Foto: pixabay.com

Veģetācijas periods hiacintēm ilgst no aprīļa līdz jūnijam. Zied maijā. Jūnija beigās sāk veidoties ziedaizmetņi pumpurā un  tas turpinās 5 – 8 nedēļas. Hiacintes vienā un tajā pašā vietā stāda ne ātrāk kā pēc pieciem gadiem. Tāpēc atceries ka katru gadu šo vietu vajadzētu mainīt.

Sīpolus izrok lapām kļūstot iedzeltenām un paraujot tās padodas tavai iecerei viņas noraut. Izraktos sīpolus dažas dienas apžāvē siltā, labi vēdināmā telpā. Pēc apžāvēšanas sīpoliem notrauc liekās zemes un sašķiro pēc lieluma vai pēc tā kā pats vēlies, kas nav obligāti. Visi slimie un bojātie sīpoli jāizmet ārā. Noteikti nemet šos sīpolus kompostkaudzē.  Hiacintes vislabāk stādīt augustā, septembrī lai paspēj iesakņoties.

Ielāgo! Ieteicamāk katru gadu iegādāties jau gatavus sīpolus no stādu audzētājiem, jo šīs hiacintes ir sagatavotas stādīšanai uzreiz.

KROKUSI

Foto: pixabay.com

Tie ne tikai izdaiļo dārzu ar priecīgām krāsām, bet ir arī vieni no pirmajiem pavasara vēstnešiem. Krokusu ziedu uzplaukšana nozīmē, ka ziema ir beigusies. Lai gan krokusu ziedi izskatās ļoti trausli, tie tomēr ir izturīgi pret laika kaprīzēm. Pietiek ar dažām saulainām dienām un to ziedi jau atveras, pēkšņi izveidojot ziedu paklājus. Krokusi arī gadiem ilgi var augt vienā vietā, tie neprasa īpašu kopšanu, ar katru gadu ziedēs aizvien bagātāk.

Krokusus audzē pēc iespējas saulainās vietās ar caurlaidīgu, trūdvielām bagātu augsni, kas pietiekami mitra pavasarī un sausa vasarā. Tos lieto akmensdārzos, ziemciešu stādījumos, starp retām krūmu grupām, zālienos. Labos apstākļos krokusi ātri pavairojas veģetatīvi un ligzdas var dalīt ik pēc 2 vai 3 gadiem. Krokusus izrok, kad to lapas sāk nodzeltēt, apžāvē, notīra un uzglabā sausā vietā. Izstāda septembrī. Rudenī ziedošos krokusus izstāda augustā.

SNIEGPULKSTENĪTES

Foto: pixabay.com

Sniegpulkstenītes ir no tiem augiem, kuri pavasarī steidz uzziedēt vieni no pirmajiem un priecēt mūs ar saviem trauslajiem ziediņiem. Sniegpulkstenītes ir daudzgadīgi, sīki vai nelieli amariļļu dzimtas lakstaugi ar baltiem ziediem, kas karājas uz leju pie kātiņa kā piliens.

Sniegpulkstenītes stāda augustā – septembrī, lai pirms sala atnākšanas tās pagūtu iesakņoties. Tā kā sniegpulkstenīšu sīpoli ir mazi, tos stāda kopā pa 25-30 dziļumā, kas ~3x lielāks par sīpola diametru, vieglā smiltzemē – mazliet dziļāk, smagā, mālainā – seklāk. Stādot jāiegaumē – sniegpulkstenīšu sīpolus atšķirībā no citām sīpolpuķēm nedrīkst apžāvēt,tās jāstāda uzreiz.

Sniegpulkstenītes ir piemērotas arī stādīšanai zālienā, kur tās kopā ar citām sīpolpuķēm atdzīvina zālienu, lai tas nav tik vienmuļš. Sniegpulkstenītes var stādīt labi redzamās vietās zālienā, kā arī zem lapu kokiem un krūmiem. No ēnas nav jābaidās, jo agri pavasarī kad sniegpulkstenītes uzzied, kokiem lapas vēl nav uzplaukušas. Pēc noziedēšanas sniegpulkstenīšu lapas vēl pāris nedēļas turpina augt, uzkrājot barības vielas nākami ziedēšanai. Tāpēc šajā laikā tās nevajag griezt vai pļaut. Ir vērts parūpēties, lai pie mājas agri pavasarī vēl no sniega sprauktos sniegpulkstenītes!