KRĀSAS, ŠĶIRNES UN PIELIETOJUMS

Lai gan cinnijas var izskatīties ļoti dažādi, tās visas vieno ļoti kopīga un priecīga noskaņa. Cinnijām vajadzīga saule un siltums. Tādā gadījumā tas līdz pat rudenim zied ar ziediem vasarīgās krāsas. Dārzos galvenokārt nozīmīgas ir divas cinniju sugas.

Krāšņā cinnija (Zinnia elegans) ir visplašāk pazīstamā suga. Tai ir neskaitāmi daudz šķirņu un šķirņu maisījumu. Tādēļ tā ir sevišķi bagāta ar dažādām ziedu formām un krāsām. Cinniju ziedi ir vienkārši, puspildīti vai pildīti, to krāsa ir balta, dzeltena, oranža, sarkana, rozā un violeta.

Augstās šķirnes un šķirņu maisījumi sasniedz 60 līdz 100 cm augstumu un tām ir krizantēmām, dālijām vai kaktusu dālijām līdzīgi ziedi. Dobē tās izskatās nedaudz stīvas, taču ir brīnišķīgas griezto ziedu veida. Vidēji augstās šķirnes sasniedz 40-60 cm augstumu. Ļoti populārs ir maisījums ‘Liliput’ ar maziem, pomponveida ziediem un `Ruffles’ F1 hibrīdi, no kuriem katrs ir vairākās krāsās. Zemās šķirnes parasti sasniedz līdz 30 cm augstumu. Tās ir ļoti labi piemērotas arī audzēšanai dažādos traukos. Bieži tiek izmantoti šķirņu ‘Dreamland’ un `Peter Pan’ hibrīdi.

Šaurlapu cinnija (Zinnia angustifolia) ir daudz mazāk populāra un tai ir arī mazāk šķirņu. Tās visas zied ar ziediem baltā, dzeltenā, oranžā un sarkanā krāsā, dažas ir brīnumskaisti divkrāsainas. Šaurlapu cinnijām ziedi ir mazāki nekā krāšņajām cinnijām, parasti tie ir vienkārši vai pavisam nedaudz pildīti. Viss augs kopumā ir daudz miniatūrāks un sasniedz ne vairāk ka 50 cm augstumu.

Cinnijas ir neatņemama ikviena zemnieku sētas dārza un ikvienas griezto ziedu dobes sastāvdaļa, taču tām vienmēr vajadzētu ierādīt saulainu augšanas vietu. Apmales stādījumiem gar celiņu malām vai puķu dobes priekšplānā lieliski piemērotas ir zemo šķirņu cinnijas. Stādīšanai dobes vidū vai kā pildījuma augi starp pagaidām vēl zemām ziemcietēm ieteicamas vidēji augsto un augsto šķirņu cinnijas. Balkona puķu kastēs vai toveros labi iederas zemo šķirņu cinnijas, kā ari garlapu cinnijas šķirne ‘Classic’.

IDEĀLI PARTNERI

No cinnijām var veidot dzīvas ziedu kompozīcijas, kombinējot tās ar citām viengadīgajām puķēm. Cinniju siltos dzelteni sarkanos toņus jūs variet papildināt ar zili violetiem toņiem. Ļoti pievilcīgi ar cinnijām sader Meksikas agerāti, miltainā salvija un Buenosairesas verbēna.

Ja vēlaties dobē uzburt saulainu silto krāsu toņu vilšanos, kombinējiet baltās, dzeltenās un oranžās cinnijas ar kliņģerītēm, samtenēm un kresēm. Ja jums mija ir rozā un baltā krāsā, variet augstās, baltās meža puķutabakas (Nicotiana sylvestris) priekšā stādīt rozā cinnijas vai arī kombinēt tās ar baltiem Meksikas agerātiem (Ageratum houstonianum Schnittstar).

SĒŠANA UN KOPŠANA

  • Dēstu audzēšana telpās no 1. marta. Uzbriedināmās kūdras lodītes ievietojiet kastītē ar ūdeni un uzbriediniet. Katrā podiņa iesējiet pa 2-3 sēklām.
  • Pēc tam kastīti ar mazajiem podiņiem pārsedziet ar caurspīdīgu vāku, lai labāk saglabātos mitrums. Novietojiet gaišā un siltā vietā.
  • Kolīdz parādās dīgsti, vāku katru dienu uz dažām stundām paceliet, atbalstot uz koka klucīšiem. Tas palīdz izvairīties no sēņu infekcijām.
  • Kad stādi kļuvuši lielāki, atvirziet tos vienu no otra. Neilgi pirms izstādīšanas stādus nesiet āra pusēnas apstākļos, lai tie norūdītos.
  • No maija vidus stādus izstādiet dobē. lzrociet stādāmās bedrītes, zemi bagātiniet ar organiski minerālo pilnmēslojumu un iestādiet jaunos stādus.

Der zināt! Cinniju ziedus regulāri nogrieziet pirms tie jau ir pārziedējuši. Tādā veidā jūs augus rosiniet pastāvīgi veidot jaunus ziedus.