image2

Foto: (musudarzs.lv), Jaunjelgavas vecpilsētas parks.

Sākušas ziedēt hortenzijas, un, ja tev ļoti iepaticies kāds hortenziju krūms kaimiņu vai draugu dārzā, ir īstais brīdis palūgt kādu zariņu spraudenim un ieaudzēt to, turklāt no jūlija vidus līdz augusta vidum ir šim darbam pats piemērotākais laiks!

13. un 14. jūlijs – Lapu dienas – ir ideāli piemērots, lai pavairotu augus ar spraudeņiem!

Izvēlies šāgada dzinumus, kas nav pavisam mīksti, bet vel nav pārkoksnējušies. Ir ļoti svarīgi dzinumus starp griešanu un iespraušanu augsnē neiekaltēt. Tādēļ tos vajadzētu iestādīt pēc iespējas ātrāk, bet līdz tam samitrināt un ietīt plastmasas plēvē.

Dzinumus sadala atsevišķos 7 – 10 cm garos spraudeņos ar vienu pumpura mezglu katrā. Garākā spraudeņa daļa jāatstāj zem lapu mezgla, īsākā – virs. Apakšējo daļu griež slīpi, augšējo – taisni. Vajadzīgs ļoti ass un plāns instruments – skalpelis vai žilete, kas dzinumu pāršķeļ nesaspiežot un neplēšot. Rokām un asmenim jābūt ļoti tīriem, lai uz spraudeņa nenokļūtu baktērijas un tas nesāktu pūt.

Nogriež pusi vai pat divas trešdaļas no lapām, lai samazinātu iztvaikošanas virsmu.

Spraušanai sagatavo kastītes vai dēstu kasetes un substrātu – skābu kūdru uz pusēm ar perlītu vai skalotām upes smiltīm. Sprauž taisni – tā, lai lapu mezgls nesaskartos ar substrātu.

Lai spraudeņi apsakņotos, tiem jānodrošina patstāvīgs 90 % gaisa mitrums, tāpēc uzvelc kastītei plēves jumtiņu vai uzliec katram spraudenim stikla burciņu un laiku pa laikam rasini zem tā. Jo karstāks laiks, jo vairāk jāuzmana, lai spraudeņi neiekalstu.

Hortenziju spraudeņi apsakņojas pusotrā, divos mēnešos. Augusts – septembris un oktobris ir pietiekami ilgs laiks, lai spraudeņi pagūtu apsakņoties. Novembrī tiem jau būs nobirušas lapas, bet, ja rudens būs garš un silts, no snaudošajiem pumpuriem var izplaukt arī jauni dzinumi.

Apsakņotajiem spraudenīšiem būs jāpalīdz ar pārziemošanu, silti sasedzot gan siltumnīcā, gan laukā!

image1

Foto: (musudarzs.lv), Jaunjelgavas vecpilsētas parks.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsDĀRZA DARBU KALENDĀRS no 12.-18. JŪLIJAM
Nākamais rakstsStādam un kopjam dienziedes!
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.