KRĀSAS, ŠĶIRNES UN PIELIETOJUMS

Prīmulas ir sastopamas neskaitāmos baltas, dzeltenas, sarkanas, rozā un purpurkrāsas toņos. Ir ļoti daudz to sugu un šķirņu. Lai piedāvājumu padarītu pārskatā-māku, prīmulas mēdz iedalīt sekojošās grupās: lielajai parasto prīmulu (Primula vulgaris) grupai pieskaitāms liels skaits zema auguma sugu un šķirņu, kas zied jau februārī. Iecienītās jūlijas prīmulas (Primula Juliae) sākot ar martu veido blīvus, krāsām bagātus paklājus.

Tā dēvētās stāvu prīmulas (Primula bullesiana) ziedus prezentē vairākos stāvos. Krāsas un šķirnes sniedzas no dzeltenām, oranžām, rozā un sarkanām līdz violetām un baltām.

Arī zobainās prīmulas (Primula denticulata), kas īpaši raksturīgas ar savām fantastiskajām bumbas formas ziedkopām, tirdzniecībā tiek piedāvātas dažādās skaistās krāsās.

Čemuru primulu grupā jūs atradīsiet tādas klasiskas puķes kā savvaļā no marta līdz aprīlim ziedošās gaiļbiksītes (Primula veris) un dižās jeb meža prīmulas (Primula elatior). Pie šis grupas pieder ari Ziemeļaustrumāzijas izcelsmes Japānas prīmulas (Primula sieboldii), kas zied no maija līdz jūnijam. Tās izceļas ar sevišķi lieliem ziediem un ir šķirnes, kas izaug līdz pat sešdesmit centimetrus augstas.

***

Ēnu mīlošās prīmulas vislabāk padodas ar humusu un barības vielām bagātā augsnē. Taču starp primulām sastopamas ari tādas, kuras izceļas ar īpašām prasībām, piemēram, Japānas prīmulas mīl augsni, kurā maz kaļķa. Neviena no prīmulu sugām vai šķirnēm nepanes nedz stāvošu slapjumu, nedz sausumu. Vispiemērotākā tām ir irdena, caurlaidīga augsne.

Ar primulu palīdzību jūs dārzā noēnotās dobēs un krūmu stādījumu apmalēs variet izveidot košus krāsu akcentus. Turklāt visas prīmulas jūs variet stādīt ari balkona kastēs un dažādos toveros. Tur šīs puķes zied tikpat skaisti kā dārzā. Vienīgi jūs nekad nedrīkstiet aizmirst par ūdeni. Iekaltēti augi gan pēc nākošās laistīšanas atgūstas, tomēr tie pēc tam vairs nezied sevišķi ilgi un var pat sākt nīkuļot.

IDEĀLI PARTNERI

Prīmulas labi piestāv citām puķēm košās krāsās, kā arī pie ēnu mīlošiem krāšņumaugiem. Jūs variet izveidot ēnainu un vienlaicīgi spilgtu dobi, piemēram, ar sarkani-violetām prīmulām, tumši zilām neaizmirstulītēm un koraļļsarkanām astilbēm.

Tumšus dārza stūrus jūs variet atdzīvināt, sastādot kopā baltas, rozā krāsas un sarkanas Jūlijas prīmulas ar dažādām papardēm, hostām un citiem dekoratīviem krāšņumaugiem. Tomēr stādot paturiet prātā, ka arī pārējiem augiem jābūt ēnu mīlošiem.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Ar kapli izveidojiet apmēram piecpadsmit centimetrus dziļu un divdesmit centimetrus garu vagu. Pie tam īpaši labi uzirdiniet zemi malās.
 • lzrakto zemi samaisiet ar labi sadalījušos kompostu (vislabāk attiecībā 2:1). Kad tas izdarīts, pievienojiet diezgan lielu kausu ūdens.
 • Ar poda apmali padauziet pa cietu pamatu, tas atvieglos stāda izņemšanu no poda. Ļoti uzmanīgi ar pirkstiem atirdiniet sakņu kamolu.
 • Iestādiet stādu tieši tik pat dziļi, cik dziļi tas atradās podā. Vagu piepildiet ar jau iepriekš izveidoto zemes komposta maisījumu.
 • Labi aplaistiet. Apmulčējiet ar 2-3 cm biezu koka skaidu slāni. Tas pasargā prīmulas no gliemežu graušanas. Sausā laikā labi laistiet.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

 • Iegādājieties ziedošas prīmulas, lai jūs redzētu un varētu izvēlēties ziedu krāsu. Ņemiet tādus stādus, kas izskatās veselīgi drukni un zaļi.
 • Nekad nepērciet prīmulas ar redzami bojātām lapām vai augus, uz kuriem saskatāmi brūni vai melni plankumi.
 • Pusēna. Prīmulām vislabāk patīk gaiša ēna, taču, ja tās tiek pietiekami laistītas, tās diezgan labi padodas arī saulē.
 • Caurlaidīga, ar humusu un barības vielām bagāta augsne. Vislabāk prīmulas zied tādā augsnē, kuras sastāvā ir daudz organisko sastāvdaļu.
 • Audzējot mājas apstākļos, nepieciešama apmēram divdesmit grādu temperatūra. Vēsākos apstākļos sēklas nedīgst.
 • Ja vēlaties audzēt prīmulas balkona kastē, ņemiet spēcīgus jaunus stādus. Pēc tam, kad tie pilnībā noziedējuši, vislabāk tos izstādīt dārzā.

Der zināt! Apvidos, kur ir aukstas ziemas, rudenī prīmulas būtu nepieciešams piesegt ar egļu zariem, tādējādi pasargājot tās no iespējamā sala.